تبیان، دستیار زندگی
راه‌های ترك نكردن ورزش چاق ماندن، لاغر و یا ضعیف باقی ماندن به خود شما بستگی دارد و حق انتخاب حق شماست، اما باید بدانید که هر جلسه ورزشی که از آن شانه خالی می‌کنید یا به هر دلیل از برنامه روزانه خود حذف می‌کنید، در راه بزرگ شدن شکم، کوچک و ضعیف شدن عضلا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روی مبل ننشینید

تنبلی نكنید

ورزش کودکان

راه‌های ترك نكردن ورزش

چاق ماندن، لاغر و یا ضعیف باقی ماندن به خود شما بستگی دارد و حق انتخاب حق شماست، اما باید بدانید که هر جلسه ورزشی که از آن شانه خالی می‌کنید یا به هر دلیل از برنامه روزانه خود حذف می‌کنید، در راه بزرگ شدن شکم، کوچک و ضعیف شدن عضلات و کوتاه شدن زندگی خود قدمی دیگر برداشته‌اید. متأسفانه در سراسر جهان اکثر افراد ورزش نکردن را حق مسلم خود میدانند.

تحقیقات نشان می‌دهد در ایالات متحده مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند (سه جلسه ?? دقیقه‌ای ورزش پر تحرک و سخت در هفته)، تنها ?? درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند، ?? درصد از جمعیت- که تقریباً جمعیت چاق آمریکا را تشکیل می‌دهند- اعتقاد دارند که ورزش آن‌ها را سلامت‌تر، لاغرتر و کم تنش‌تر خواهد کرد، اما به یک دلیل اساسی که نبودن انگیزه است، ورزش نمی‌کنند.

میان تمایل داشتن به ورزش و پرداختن به آن تفاوت بسیاری وجود دارد. به همین دلیل توصیه‌هایی که در اینجا آمده واقعاً ارزشمند هستند. در اینجا ما به ارائه راه حل‌هایی برای ایجاد انگیزه پرداخته‌ایم که توسط بهترین مربیان ورزش پیشنهاد شده‌اند و نتیجه آن‌ها نیز آزموده شده است. فراموش نکنید که زندگی حرفه‌ای مربیان به ارائه توصیه‌های کارآمد بستگی دارد و این روش‌ها واقعاً جواب می‌دهند. شاید تعدادی از این توصیه‌ها برای جامعه ما کاربرد چندانی نداشته باشد یا در وهله اول به نظر انجام نشدنی برسد، اما با توجه به اینکه خوانندگان مجلات اینترنتی در همه جا هستند، تمام موارد را ذکر می‌کنیم:

?) شرط بندی دوستانه

با کسی که دوستش ندارید- همکاری که ایده‌های شما را می‌دزدد یا همسایه‌ای پر سر و صدا و بهتر از آن با همکلاس ورزشی پر مدعای خود- قرار بگذارید . اولین کسی که ? کیلو کم کند، برنده خواهد بود.

?) ورزش را به سلامت خود متصل کنید

کلسترول خون خود را چک کنید. سپس هدف خود را کاهش ?? درجه از کلسترول بد یا LDL و افزایش ? درجه کلسترول خوب قرار دهید. به گفته جان تیفالت پزشک و محقق ورزش در دانشگاه کالیفرنیا شما خطر ابتلا به نارسایی قلبی را کاهش داده و در عین حال خود را با هدفی بسیار مهم و محکم مسلح کرده‌اید. پس از یک ماه ورزش، از پزشک خود بخواهید نسخه‌ای برای آزمایش مجدد خونتان بنویسد. بررسی تفاوت میزان کلسترول قبل و بعد از ورزش، انگیزه لازم برای ادامه دادن را به شما خواهد داد.

?) همراه ورزشی خود را عوض کنید

پرداختن به تمرین‌های ورزشی با همراهی که شما را وادار می‌کند هر جلسه سر ساعت در کلاس حاضر شوید تا مدتی مفید خواهد بود. اما هرچه شما با یار ورزشی خود رفاقت بیشتری پیدا کنید، غیبت از جلسات ورزشی برایتان آسان‌تر می‌شود. به گفته ژاکلین واگنر مربی ورزش اهل نیویورک دوستان صمیمی و اعضای خانواده همیشه یار ورزشی خیلی خوبی نیستند زیرا به شما اجازه می‌دهند در انجام حرکات سستی کرده یا در جلساتی حاضر نشوید. برای احتراز از چنین وضعیتی، هر چند ماه با یار ورزشی جدی و جدیدی به تمرین بپردازید.

در ابتدای هر ماه، تمام برنامه ورزش خود را به طور کامل مشخص کرده و یادداشت کنید و با انجام شدن هر یک، آن را در فهرست علامت بزنید. برای یک ماه عادی، شما می‌توانید مجموعه‌ای از ?? جلسه ورزش را اجرا کنید. اگر هر یک از این برنامه‌ها اجرا نشد، آن را در ماه بعدی بگنجانید

?) رقابت کنید

در زمینه ورزش یا فعالیتی که دوست دارید و از آن لذت می‌برید به طور جدی به تمرین پرداخته و در آن آموزش ببینید تا بتوانید در مسابقات شرکت کنید. مسابقات ورزشی در سطح آماتوری معمولاً به نوعی در هر کشور، شهر و شهرستان اجرا می‌شود، با یک تحقیق از باشگاه‌ها یا اداره تربیت بدنی شهر خود می‌توانید از چنین مسابقاتی باخبر شد و برای شرکت در آن‌ها آماده شوید. بیشترین موارد رقابتی در زمینه شنا، فوتبال، والیبال، زیبایی اندام، ورزش‌هایی چون دو و در کل ورزش‌هایی هستند که امکان شرکت افراد آماتور در آن‌ها وجود داشته باشد.

?) به چربی‌ها فکر کنید

بدن شما چربی را در یک زمان ذخیره کرده و می‌سوزاند، اما همواره یکی از این دو کار را سریع‌تر از دیگری انجام می‌دهد. درک این مطلب که در هر زمان به خصوص بدن شما در حال چاق‌تر شدن یا لاغرتر شدن است، موجب می‌شود که شما نسبت به بدن خود آگاه بوده و از پرخوری و کم تحرکی اجتناب کنید.

?) هر روز شکم خود را معاینه کنید

انگشتان خود را روی شکم خود قرار داده و نفس عمیقی بکشید به طوری که شکم حجیم شود. در حالی که نفس را بیرون می‌دهید، عضلات شکم را منقبض کرده و انگشتان خود را به سمت عضلات منقبض شکم فشار دهید. حالا انگشتان را ببندید و شکم خود را بین انگشتان بگیرید، به گفته تام سیبورن پزشک و نویسنده، بخشی که در میان انگشتانتان گرفته‌اید، چربی خالص است. اگر هر بار ?? دقیقه قبل از ورزش این کار را انجام دهید و مقدار چربی شکم خود را «لمس» کنید، به ندرت از رفتن به جلسه ورزشی منصرف خواهید شد.

?) با همسر و فرزندانتان قراردادی ببندید.

قانون این است: شما روزی یک ساعت زمان آزاد داشته باشید، به شرط آنکه این زمان را به ورزش اختصاص دهید و در مقابل چنین فرصتی هم به همسر و فرزندتان بدهید. به این ترتیب شما می‌توانید در این یک ساعت، بدون هیچ فشاری از جانب امور جاری منزل به ورزش بپردازید یا این زمان را هدر داده و همچنان یک شوهر چاق و فرسوده باقی بمانید. دارن مربی ورزش کانادایی می‌گوید: از آنجا که این برنامه در راه سلامتی شما عمل می‌کند، دلیلی برای رد آن وجود ندارد و شما علاوه بر اینکه می‌توانید بدون احساس گناه ورزش کنید، الگوی مناسبی نیز برای فرزندان خود خواهید بود.

?) یک CD موسیقی مخصوص ورزش گلچین کنید

تحقیقات نشان می‌دهند مردانی که به ورزش با دستگاه‌هایی چون دوچرخه ثابت یا تردمیل علاقه دارند یا به پیاده روی می‌پردازند، هنگام شنیدن موسیقی محبوب خود بسیار بهتر و بیشتر از مردانی که موسیقی نمی‌شنوند ورزش می‌کنند. پس یک CD از محبوب‌ترین ترانه‌های شاد و پر تحرک خود گلچین و کپی کنید و هنگام ورزش بشنوید.

هرگاه احساس کردید که ورزش خود را دوست ندارید، ورزش دیگری را جایگزین آن کنید. اگر از رفتن به باشگاه بدتان می‌آید، به ورزش در منزل بپردازید، اگر از تردمیل خوشتان نمی‌آید، طناب بزنید، با دمبل ورزش کرده یا اصلاً به سراغ ورزشی جدید چون بسکتبال بروید

?) برای ورزش خود از قبل برنامه ریزی کنید

در ابتدای هر ماه، تمام برنامه ورزش خود را به طور کامل مشخص کرده و یادداشت کنید و با انجام شدن هر یک، آن را در فهرست علامت بزنید. برای یک ماه عادی، شما می‌توانید مجموعه‌ای از ?? جلسه ورزش را اجرا کنید. اگر هر یک از این برنامه‌ها اجرا نشد، آن را در ماه بعدی بگنجانید. از ابتدا حواستان به وضعیت هوا باشد و برای اتفاقات غیر منتظره نیز وقتی بگذارید. اگر بتوانید از قبل برای هر مورد احتمالی آمادگی داشته باشید، پرداختن شما به ورزش ?? درصد بیش از حالتی خواهد بود که ماه را بدون برنامه آغاز کنید.

??) ورزش سنگین را برای اول کار بگذارید

اگر برای به پایان رساندن تمرین‌های با وزنه خود مشکل دارید، برنامه ورزشی خود را از همین قسمت سخت آن آغاز کنید. به گفته جان ویلیامز به این ترتیب شما پس از انجام این بخش، به مرحله‌ای می‌رسید که تمرین‌های آن را دوست دارید و برای زودتر رسیدن به این بخش سعی می‌کنید مرحله اول را حتماً به پایان برسانید.

ورزش و حقوق

??) هر دو ماه یک تست چربی سنجی انجام دهید

این کار به شما امکان می‌دهد تا در زمانی مشخص از آخرین اطلاعات مربوط به وضعیت بدن خود مطلع شوید و ببینید که آیا چربی از دست داده و عضله آورده‌اید یا خیر. هنگامی که نتیجه کوشش‌های شما ملموس و مستند باشد، بهترین انگیزه را به دست آورده‌اید. معمولاً باشگاه‌ها این کار را به صورت رایگان یا با دریافت مبلغ مختصری انجام می‌دهند. فقط متوجه باشید که این تست هر مرتبه توسط همان شخص قبلی انجام شود.

??) کاری که دوست ندارید را انجام ندهید.

دکتر جان راگلین، روانشناس ورزشی می‌گوید هرگاه احساس کردید که ورزش خود را دوست ندارید، ورزش دیگری را جایگزین آن کنید. اگر از رفتن به باشگاه بدتان می‌آید، به ورزش در منزل بپردازید، اگر از تردمیل خوشتان نمی‌آید، طناب بزنید، با دمبل ورزش کرده یا اصلاً به سراغ ورزشی جدید چون بسکتبال بروید. در یک کلام: اگر از برنامه ورزشی خود خسته شده‌اید، یک برنامه جدید پیدا کنید.

??) حرکت کنید

در روزهایی که در حال و هوای ورزش کردن نیستید، به باشگاه بروید و تنها حرکات مورد علاقه خود را انجام داده یا با دستگاه محبوبتان مقداری کار کنید. احتمال اینکه با آغاز به حرکت، کل برنامه ورزشی را انجام بدهید هم وجود دارد. مهم این است که رو مبل ننشینید و تنبلی نکنید. حرکت کنید و اگر نمی‌توانید به طور کامل ورزش کنید، مقداری جنب و جوش داشته باشید.

??) بدن خود را از دریچه چشم همسرتان ببینید

از همسر خود بخواهید که کمی بدجنس باشد و ناخوشایندترین مشخصات بدنی شما را عنوان کند. این قسمت‌های غیر جذاب-شکم، بازوهای افتاده، چربی پهلو و ... - برای همسرتان را در دستور کار ورزش خود قرار دهید و ? هفته تنها به کار بر روی آن بپردازید. سپس مجدداً نظر وی را جویا شوید. تغییر نظر همسرتان از منفی به مثبت، یکی از قوی‌ترین انگیزه‌هاست.

منبع:salamatnews.com

ارسالی از hasantaleb


باشگاه كاربران تبیان:

 دوستان خوبم شما برای ورزش كردن چه برنامه ای دارید؟ اگر برنامه ندارید از همین امروز دست به كار شوید. به فكر خودتان و ما باشید!!