تبیان، دستیار زندگی
دیروز انتظار ها به پایان رسید و بسیاری كه می خواستند چند فیلم از گل های سر سبد جشنواره بیست و نهم را ببینند به آرزوی خود رسیدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه های روز هفتم جشنواره فیلم فجر

پارتی بازی در سالن مركزی جشنواره
حاشیه های روز هفتم جشنواره فیلم فجر

دیروز انتظار ها به پایان رسید و بسیاری كه می خواستند چند فیلم از گل های سر سبد جشنواره بیست و نهم را ببینند به آرزوی خود رسیدند. دیروز «گزراش یك جشن» و «جدایی نادر از سیمین» بالاخره در سالن نمایش اصلی برج میلاد اكران شد.


• بالاخره نوبت به حاتمی كیا و فرهادی رسید

بالاخره نوبت به حاتمی كیا و اصغر فرهادی رسید تا شاید جانی به جسم بی جان جشنواره امسال بدهند. می توانم به جرات بگویم كه بسیاری از حاضران در سالن همایش های برج میلاد امیدوار بودند كه این دو فیلم بتوانند كمی سطح كیفی آثار ارائه شده به جشنواره را به حد ادعاهای مطرح شده درباره آن برسانند. دیروز ابتدا «گزارش یك جشن» ابراهیم حاتمی كیا نمایش داده شد و به نظر بسیاری این بار هم كار جدید حاتمی كیا كه مضمونی اجتماعی دارد آنچنان چنگی به دل نمی زد. در سانس های بعدی هم فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی نمایش داده شد كه به جرات می توان گفت در بین فیلم هایی كه تاكنون در سالن برج میلاد اكران شده است بهترین اثر بود.

فشارهای برای ارتقاء كیفیت صدای سالن مركزی كاخ جشنواره فیلم فجر مثل اینكه نتیجه داده است و دیروز همه شاهد یك كیفیت صدای مناسب هنگام پخش فیلم های «جدایی نادر از سیمین» و «گزارش یك جشن» بودند.

• کیفیت صدای سالن برج میلاد

فشارهای برای ارتقاء كیفیت صدای سالن مركزی كاخ جشنواره فیلم فجر مثل اینكه نتیجه داده است و دیروز همه شاهد یك كیفیت صدای مناسب هنگام پخش فیلم های «جدایی نادر از سیمین» و «گزارش یك جشن» بودند.

• روز پنجم نیز سالن برج میلاد شاهد حضور هنرمندان بسیار و چند چهره شاخص سینمایی و تلویزیونی بود. از جمله این چهره ها می توان به مهدی فیوضی، امیر شهاب رضویان، غلامرضا موسوی، حبیب رضایی، احسان علیخانی، وحید جلیلی، نیوشا ضیغمی، جهانگیر کوثری، رضا کیانیان، رضا برجی، ابراهیم حاتمی كیا، شهاب حسینی، پیمان معادی، مریلا زارعی، بهروز بقایی، شیرین بینا، فریبا كوثری، حمید فرخ نژاد، آنا نعمتی، شهرام مكری، علی معلم، رضا یزدانی، اصغر فرهادی، داریوش ارجمند، اصغر نقی زاده، اشاره کرد. همچنین در سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی هنگام نمایش «گزارش یك جشن» در سالن اصلی جشنواره حاضر شد و به تماشای این فیلم نشست.

• باز هم پارتی بازی

سالن برج میلاد هنگام پخش فیلم ابراهیم حاتمی كیا پر شده است و حتی تعدادی هم مجبور شدند برای تماشای فیلم به بالكن سالن مركزی بروند. اما این ازدحام جمعیت هنگام نمایش فیلم اصغر فرهادی به اوج خود رسید و تقریبا از 15 دقیقه قبل از شروع فیلم نه تنها سالن اصلی و بالكن آن كاملا پر شده بود بلكه بسیاری از خبرنگاران و اصحاب رسانه مجبور شدند كه در راهروهای سالن اصلی و بالكن روی زمین بنشینند. البته حضور تعداد بسیار زیاد افرادی كه به عنوان مهمان برای دیدن این دو فیلم به برج میلاد آمده بودند به وضوح قابل بررسی بود و این مسئله موجب اعتراض خبرنگاران شد. چرا كه آنها با توجه به مشغله خود همیشه مجبورند در آخرین لحظات وارد سالن شوند اما میهمانانی كه به طرق مختلف وارد كاخ جشنواره شده اند حداقل از 15 دقیقه قبل از شروع نمایش روی صندلی ها نشسته اند.

• تاخیر در نمایش

چند روز گذشته نمایش «جدایی نادر از سیمین» به كارگردانی اصغر فرهادی در برج میلاد برای اصحاب رسانه همواره در هاله ای از ابهام بود. چرا كه به اعتقاد كارگردان، كیفیت نامناسب صدای سالن موجب پایین آمدن كیفیت فیلم می شد. تا اینكه این فیلم دیروز در برنامه سانس ساعت 21 قرار گرفت. اما باز هم زمزمه های از نرسیدن آن به برج میلاد به گوش می رسید. تا اینكه «جدایی نادر از سیمین» با 30 دقیقه تاخیر پخش شد.

• برنامه امروز اعلام نشد

از نكات قابل توجه روز گذشته در برج میلاد عدم اعلام برنامه امروز شنبه بود كه بسیاری از خبرنگاران را متعجب كرد. تنها در ساعات پایانی شب طی اعلامیه ای گفته شد كه از امروز فیلم های بخش خارج از مسابقه و بخش ویدئویی در سالن های شماره 2 و 5 مركز همایش های برج میلاد برگزار می شود.

• باز هم بی برنامگی

واقعا دیروز یكی از روزهای بی برنامه سالن مركزی جشنواره بود. روز گذشته ساعت نمایش فیلم ها به دلیل راهپیمایی 22 بهمن 30 دقیقه عقب افتاد اما این مسئله مشكلات زیادی را تا انتهای شب به وجود آورد. اولین مشكلی كه موجب اعتراض خبرنگاران شد این بود كه زمان نشست نقد و بررسی فیلم «ارتباط خانوادگی» نادر مقدس، با زمان شروع «گزارش یك جشن» ابراهیم حاتمی كیا یكی شد. این مساله موجب شد تا در اواسط نشست مطبوعاتی عوامل «ارتباط خانوادگی»، بسیاری از خبرنگاران جلسه را ترك كرده و برای دیدن فیلم حاتمی كیا به سالن اصلی بروند.

• شلوغ ترین نشست مطبوعاتی

نشست نقد و بررسی دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «گزارش یك جشن» تا حدی شلوغ بود كه بسیاری از خبرنگاران مجبور بودند كه سر پا بایستند و گزارش خود را تنظیم كنند. البته باز هم مانند سالن اصلی حضور گسترده افرادی كه خبرنگار نبودند در سالن نشست و بررسی مشهود بود. تقریبا می توان گفت این دو نشست مطبوعاتی شلوغ ترین جلسات نقد و بررسی طی هفت روز گذشته جشنواره بودند.

ساعاتی پیش برنامه نمایش فیلم ها در برج میلاد اعلام شد. در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر در سالن نمایش برج میلاد امروز فیلم های، «مهتاب روی سكو» به کارگردانی فیما امامی ساعت 10 صبح، «خاك و آتش» به کارگردانی مهدی صباغ زاده ساعت 13، «33 روز» به کارگردانی جمال شورجه ساعت 15:30، «آسمان هشتم» به کارگردانی حسن نجفی 18:30 ، «آسمان محبوب» به کارگردانی داریوش مهرجویی برای سانس 21:30 و «خیابان بیست و چهارم» سعید اسدی برای سانس ششم و ساعت 23:45 برنامه ریزی شده است.


بخش سینما وتلویزیون تبیان