تبیان، دستیار زندگی
خبرگزاری رسمی بحرین دیروز جمعه اعلام کرد: حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین به مناسبت دهمین سال تدوین منشور ملی برای ایجاد اصلاحات در این کشور و تقدیر از وفاداری ملت بحرین به این منشور، مبلغ هزار دینار پس از اجرای مراحل قانونی لازم به هر خانواده بحرین
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امیر بحرین پول پخش می کند

امیر بحرین

خبرگزاری رسمی بحرین جمعه اعلام کرد: "حمد بن عیسی آل خلیفه " پادشاه بحرین به مناسبت دهمین سال تدوین منشور ملی برای ایجاد اصلاحات در این کشور و تقدیر از وفاداری ملت بحرین به این منشور، مبلغ هزار دینار پس از اجرای مراحل قانونی لازم به هر خانواده بحرینی خواهد پرداخت.

این خبرگزاری افزود: اسامی خانواده‌هایی که از دریافت سهم خود صرف نظر کنند، ثبت خواهد شد تا سهمیه‌ آنها به سهمیه خانواده‌های نیازمند اضافه شود.

این در حالی است که فعالان سیاسی این کشور از طریق اینترنت روز 14 فوریه آینده [دوشنبه هفته جاری] را روز انقلاب مردمی بحرین برای تحقق خواسته‌های خود در زمینه برکناری نخست‌وزیر و افزایش مشارکت مردمی در این کشور اعلام کردند.

زمینه نا آرامی ها:

با وجود اینكه شیعیان اكثریت بزرگ بحرین را تشكیل می‌دهند و جمعیت آنان بین 65 تا 70% آن كشور است، ولى حكومت در دست اقلیت اهل تسنن است كه با به كارگیرى سیاست تفرقه مذهبى شدید در زمینه‌هاى سیاسى، اجتماعى و اقتصادى حقوق شیعیان را پایمال می‌كند.

حكومت بحرین همچنین براى تغییر تركیب جمعیتى بحرین از چند سال پیش شروع به دادن تابعیت بحرینى به افراد سنى مذهب از كشورهاى جنوب شرقى آسیا كرده است و با این سیاست قصد از اكثریت انداختن شیعه را دارد.

حكومت بحرین در حالى امكانات اقتصادى و اجتماعى فراوانى از جمله مسكن و شغل را در اختیار این افراد قرار می‌دهد كه شهروندان اصلى از ساده ترین حقوق انسانى خود محرومند.

سازمان‌هی دفاع از حقوق بشر همواره از حكومت بحرین خواسته‌اند از نقض حقوق بشر دست بردارد و سیاست‌هاى تفرقه مذهبى را به پایان برد و حقوق سیاسى و اجتماعى اكثریت شیعه را تضمین كرده و در صدد جبران حقوق قربانیان و رفع محرومیت از آنان باشد.

از سوی دیگر شیعیان بحرین توانستند در انتخابات اكتبر گذشته این كشور با به دست آوردن 18 كرسی از مجموع 40 كرسی پارلمان یك پیروزی چشمگیر كسب كنند با وجود اینكه دولت بحرین در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی با ادعاهایی چون تلاش برای براندازی حكومت و دخالت در اقدامات تروریستی، صدها فعال بحرینی از جمله 23 رهبر گروه‌های شیعه را دستگیر كرد تا مانع نامزدی یا فعالیت آنها در انتخابات این كشور شود.

انقلاب 14 فوریه؟

بر همین اساس صفحه‌ای در شبکه اجتماعی فیس‌بوک راه‌اندازی شده که به نام "انقلاب 14 فوریه در بحرین " نامگذاری شده و از تأیید بیش از شش هزار کاربر برخوردار شده است.

دعوت‌کنندگان به این تظاهرات از مردم این کشور خواستند تا بصورت "مسالمت‌آمیز و متمدنانه " و بدون اقداماتی نظیر آتش زدن لاستیک و انفجار سیلندرهای گاز و تجاوز به اموال عمومی از روز دوشنبه تظاهرات روزانه خود را آغاز کنند.

این دعوتنامه همچنین 14خواسته را مطرح کرده است که از جمله آن آزادی تمام زندانیان سیاسی و جبران خسارت‌های آنان، توقف اعطای تابعیت‌های سیاسی، تحقیقات فوری در زمینه تابعیت‌های سیاسی، توقف شکنجه و تعدی به حقوق بشر، برکناری نخست‌وزیری که چهل است بر کرسی قدرت تکیه زده است و اصلاحات قانون اساسی شامل مشارکت مردمی، انحلال شورای پارلمان و لغو اختیارات قانونی شورای مشورتی این کشور است.

یکی از مهمترین اصول این منشور، احیای انتخابات آزاد بر اساس قانون است. همچنین در این منشور آمده که "همه شهروندان در برابر قانون مساوی هستند " و " هرگونه تبعیض در زمینه هایی همچون جنسیت، اصل و نسب، زبان و مذهب " نفی شده است

شیخ "حمد بن عیسی آل خلیفه " پادشاه بحرین که بعداز فوت پدرش در مارس 1999 به قدرت رسید، بر اثر فشارهای داخلی و خارجی تمایلاتی مبنی بر انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی از خود نشان داده است. در اولین اقدام در فوریه 2001 پادشاه بحرین دستور همه پرسی " منشور جدید ملی " را صادر کرد که در 14 و 15 نوامبر 2001 به تصویب اکثریت مردم بحرین (98 درصد) رسیده است. یکی از مهمترین اصول این منشور، احیای انتخابات آزاد بر اساس قانون است. همچنین در این منشور آمده که "همه شهروندان در برابر قانون مساوی هستنبه نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای "القدس العربی "، هزاران بحرینی دیروز جمعه در برابر سفارت مصر در منامه تجمع كردند تا همبستگی خود را با تظاهراتد " و " هرگونه تبعیض در زمینه هایی همچون جنسیت، اصل و نسب، زبان و مذهب " نفی شده است. " هیچکس و در هیچ زمینه ای نباید مورد اذیت و آزار اخلاقی یا فیزیکی تحت هر شرایطی قرار گیرد ". استراق سمع به هر شکلی ممنوع است، مگر در موارد مهم امنیتی، آن هم با اجازه دادگاه‌ها. تاسیس هرگونه انجمن خصوصی، علمی ، فرهنگی وحرفه‌ای آزاد است و تمامی شهروندان از حق بیان عقاید خود به صورت گفتاری و نوشتاری برخوردارند.

اما با وجود تدوین این منشور و اینکه شیعیان، اکثریت بزرگ بحرین را تشکیل می‌دهند و جمعیت آنان بین 65 تا 70% آن کشور است، ولى حکومت در دست اقلیت اهل تسنن است که با به کارگیرى سیاست تفرقه مذهبى شدید در زمینه‌هاى سیاسى، اجتماعى و اقتصادى حقوق شیعیان را پایمال می‌کند.

دعوت‌کنندگان به این تظاهرات از مردم این کشور خواستند تا بصورت "مسالمت‌آمیز و متمدنانه " و بدون اقداماتی نظیر آتش زدن لاستیک و انفجار سیلندرهای گاز و تجاوز به اموال عمومی از روز دوشنبه تظاهرات روزانه خود را آغاز کنند

سابقه تظاهرات در روزهای اخیر:

در هفته گدشته تظاهرات كنندگان بحرینی به دعوت شش جمعیت سیاسی معارض بحرین در خیابان الكویت نزدیك سفارت مصر در منطقه "ابوغزال " تجمع كردند و پلیس بحرین حصاری امنیتی در برابر ساختمان سفارتخانه ایجاد كرد تا مانع نزدیك شدن تظاهرات كنندگان به آن شود این در حالی است كه گشتی‌های پلیس نیز در اطراف سفارت مستقر بودند.

تظاهرات كنندگان در حالی كه پرچم‌های مصری و بحرینی در دست داشتند برای اعلام همبستگی با قیام ملت مصر شعار می‌دادند: "با شمائیم با شمائیم ای آزادگان ".

مقامات بحرینی سه‌‌شنبه گذشته مانع برگزاری تظاهرات جمعیت‌های سیاسی معارض در برابر سفارتخانه مصر شده بودند اما هراس از تكرار انقلاب مصر آنها را بر آن داشت كه از موضع خود بازگشته و اجازه برپایی تظاهرات را صادر كنند.

این گروه‌های سیاسی به دنبال آن در بیانیه‌ای اعلام كردند كه مخالفت رژیم بحرین با این اقدام، مصادره آزادی بیان و نادیده‌گرفتن حق تجمع و تحصن مسالمت‌آمیز شهروندان به شمار می‌آید و این خلاف قانون اساسی است.

پادشاه بحرین بر خلاف سالهای گذشته كه نشان از هراس آنها از فراگیر شدن انقلاب تونس در جهان عرب دارد، چندی پیش اعلام كرد كه این كشور از هیچ تلاشی برای بهتر برگزار شدن مناسبت‌های دینی دریغ نمی‌كند.

فرآوری:یوسف قاضی زاده

بخش سیاست


منبع:خبرآنلاین،فارس،پرس تی وی