تبیان، دستیار زندگی
این مجموعه کم نظیر نخستین تصاویر سه‌بُعدی است که از کل سطح خورشید تهیه شده و ستاره سوزان منظومه شمسی را به صورت واضحی نشان می‌دهد. برخی از محققان ذکر کردند که...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصاویری از خورشید که هرگز ندیده اید

ماهواره ناسا نخستین تصویر 3‌ بُعدی از خورشید را ارسال کرد.

تصاویری از خورشید


این مجموعه کم نظیر نخستین تصاویر سه ‌بُعدی است که از کل سطح خورشید تهیه شده و ستاره سوزان منظومه شمسی را به صورت واضحی نشان می ‌دهد. برخی از محققان ذکر کردند که این عکس حتی به اندازه عکس فرود نخستین انسان بر روی کره ماه حائز اهمیت است.


عکاسی سه بعدی با کیفیت و وضوح بالا توسط دو ماهواره بر روی مدار خورشید که در مقابل یکدیگر قرار گرفتند برای نخستین بار به صورت جداگانه انجام شده است که وقتی با یکدیگر ترکیب شوند کامل ‌ترین تصاویر از سطح خورشید که تاکنون بشر به آن دست یافته را ارائه می دهد. در واقع هر ماهواره تصویربرداری مستقل انجام می دهد و در زمانی که دو ماهواره مقابل یکدیگر قرار می گیرند امکان ترکیب این تصاویر و ترسیم سه بعدی کل سطح خورشید با بالاترین وضوح میسر است.

تصاویری از خورشید

محققین ناسا معتقدند با تهیه این تصاویر می توان کمک های قابل توجهی به پیش‌بینی فضایی آب‌ و ‌هوا نمود زیرا ماهواره‌ها پیشرفته فعلی قادرند پدیده های آب و هوایی فضایی از جمله طوفان ‌های خورشیدی را که از سمت خورشید به طرف زمین می‌آیند، ثبت و بررسی کنند.

تصاویری از خورشید

این پروژه بزرگ ناسا به اختصار استریو (STEREO: studying the sun in 3D) نام دارد. دو ماهواره ذکر شده در پروژه استریو در سال 2006 به فضا پرتاب شدند که از آن زمان تاکنون در حال چرخش در مدار خورشید هستند. این ماهواره حرکت هایی با سرعت‌های متفاوت دارند و طراحی مسیر مکانی آنها به صورتی است که در بازه های زمانی مشخص با اختلاف 180 درجه در 2 نقطه مقابل هم قرار می‌گیرند.

آقای ورلیداس از محققان مرکز تحقیقات ناسا می گوید: "هنوز مسائل پیجیده ای حول فعالیت خورشیدی برای ما غیر قابل فهم و گیج کننده است، اما با رصد کل خورشید مانند آنچه در این تصاویر برای اولین بار رویت شده می توانیم حلقه های مفقوده دانش پیرامون خورشید را بیابیم".

محققین معتقدند اولین تصاویر سه بعدی به دست آمده از کل سطح خورشید تنها گوشه ای از مجموعه عظیم اطلاعاتی است که به مرور تکمیل خواهد شد. ناسا در روزها و هفته های آینده تصاویر بیشتر و دقیق تر و حتی فیلم های با کیفیت ارزشمندی از این یافته جدید منتشر خواهد نمود.

دانلود جزوه آشنایی با پروژه استریوی ناسا برای علاقمندان

تهیه و ترجمه: مهدی داراب

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: ناسا