تبیان، دستیار زندگی
سالانه هزاران گردشگر ماجراجو راهی سفر به نیوزلند می شوند تا عجیب ترین قلوه سنگ های دنیا را در ساحل Koekohe ببینند. سنگ های بزرگی که به شکلی باور نکردنی مثل دانه های یک تسبیح سنگی کنار هم ردیف شده اند؛ به همان گردی و به همان زیبایی!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرواریدهای خاکستری نیوزلند

مروارید نیوزلند

باور کنید یا نه، سالانه هزاران گردشگر ماجراجو راهی سفر به نیوزلند می شوند تا عجیب ترین قلوه سنگ های دنیا را در ساحل Koekohe ببینند. سنگ های بزرگی که به شکلی باور نکردنی مثل دانه های یک تسبیح سنگی کنار هم ردیف شده اند؛ به همان گردی و به همان زیبایی!


سنگ های مدور «موراکی» به خاطر سطح چین دارشان به «لاک پشت های خفته» هم معروف شده اند و عده ای ترجیح می دهند آنها را شبیه شیرینی های سنگی ببینند و به آنها لقب «پای توپی» را بدهند!

این سنگ ها اگرچه نمونه های مشابهی در امریکای جنوبی و اروپا دارند، اما زیباترین نمونه آنها را در بخشی از ساحل Otago از جزیره جنوبی نیوزیلند می توان دید که شیوه تشکیل آنها به کلی متفاوت از دیگر سنگ های مدور دنیاست.

مروارید نیوزلند

تئوری تایید شده ای برای چگونگی شکل گیری سنگ های مدور کشورهای دیگر وجود ندارد، خیلی از باستان شناسان معتقدند که این سنگ ها نتیجه فرسایش آبی و بادی هستند اما درباره سنگ های مدور موراکی در نیوزلند نظرات عجیب تری وجود دارد. محققان معتقدند که این سنگ ها درست با همان مکانیزمی ساخته می شوند که مرواریدهایی دریایی در اطراف یک ذره شنی به وجود می آیند!

مروارید نیوزلند

تجمع رسوبات در طول هزاران سال به دور یک هسته به گونه ای این توده های عظیم سنگی را به وجود می آورد که قطر بعضی از آنها به بیش از 3متر می رسد و بیشتر شبیه یک پدیده دست ساز هستند تا یک پدیده طبیعی.

مروارید نیوزلند

افسانه های موجود، دلیل پیدایش این سنگ ها را به اجداد پیشین بشر منسوب می دانند و معتقدند غول هایی که هزاران سال قبل از طریق دریا به این منطقه آمدند، با هجوم سه موج بزرگ پی در پی در نزدیکی مکانی بنام Matakaea غرق شدند اما بعضی از خدمه قایق زنده ماندند و در گذر زمان به سنگ تبدیل شدند و کوهستان و صخره ها را شکل دادند.

تخته سنگ های موراکی هم ابزار و اشیایی است که آنها در قایق خود حمل می کردند و همزمان به صاحبانشان به سنگ تبدیل شدند!

مروارید نیوزلند
مروارید نیوزلند
مروارید نیوزلند

آرزو رستم زاد

بخش گردشگری


شگفتی های جهان:

دهان بلعنده زمین   

دنیای شگفت انگیز غارهای آبی 

جنگل رقصان روسیه 

عمیق ترین چاله آبی دنیا

شیشه ای ترین غار دنیا!

بزرگترین دریاچه نمک دنیا 

دره مرگ در جنوب کالیفرنیا 

بزرگترین قارچ سنگی دنیا