تبیان، دستیار زندگی
این سوالی است كه در ذهن هركسی شكل نمی‌گیرد، اما دانشمندان تلاش زیادی برای یافتن پاسخ این سوال كرده‌اند. اما آنچه بسیار جالب است این است كه حشرات ریه ندارند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راز نفس كشیدن حشرات

حشرات چگونه نفس می‌كشند؟

این سوالی است كه در ذهن هركسی شكل نمی‌گیرد، اما دانشمندان تلاش زیادی برای یافتن پاسخ این سوال كرده‌اند. اما آنچه بسیار جالب است این است كه حشرات ریه ندارند ، پس چگونه نفس می‌كشند؟

برای رسیدن به جواب این سوال دانشمندان قوی‌ترین آزمایش اشعه ایكس را كه بسیار دقیق‌تر از آزمایش های بیمارستان ها است، انجام دادند.

پس از انجام این آزمایش آنها توانستند از چگونگی تنفس حشراتی همچون سوسك‌ها، جیرجیرك‌ها و یا مورچه‌ها فیلم برداری كنند.

حشرات این كار را با دم و بازدم هوا در لوله‌های بسیار ظریف اكسیژن انجام می‌دهند. هنگام استراحت ، این موجودات در هر ثانیه تا نیمی از هوای درون لوله‌های اصلی اكسیژنشان را تعویض می‌كنند، آنها این كار را تقریباً به همان سختی نفس كشیدن یك فرد بعد از انجام یک ورزش ملایم انجام می‌دهند.

حشره

آزمایش ‌های اشعه ایكس پنجره جدیدی را به دنیای درون این موجودات بسیار كوچك كه تا به حال هیچ كس ندیده بود گشود، این گذرگاه‌های ظریف و كوچک اكسیژن كه تراكی ‪ ۱‬نام دارند به سوراخ‌های بسیار ریزی كه بر روی پوشش خارجی حشرات قرار دارند متصل هستند.

در طول دهه‌های متمادی دانشمندان فكر می‌كردند هوا تنها از طریق این سوراخ‌ها به بدن این موجودات وارد می‌شود ، اما آزمایش‌ها نشان داد علاوه بر آن، كیسه‌ های هوایی نیز نزدیک بال ها، پاها و شكم این حشرات وجود دارد كه هوا را به درون بدن شان تلمبه می‌كند، بنابراین  ریه‌های ما به نوعی در مكش هوا به درون و بیرون بدن حشرات نقش بازی می‌كنند.

فرآوری: مهدیه زمردکار

بخش کودک و نوجوان


* مطالب مرتبط:

می تونی پشت سرت رو ببینی!

سوسک های باهوش

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.