تبیان، دستیار زندگی
مراسم پایانی بخش بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، شامگاه سه‌شنبه 19 بهمن‌ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهرجویی بهترین کارگردان

مراسم پایانی بخش بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر،

غیبت ستاره‌های سینمای ایران


مراسم پایانی بخش بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، شامگاه سه‌شنبه 19 بهمن‌ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.


آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر در بخش بین‌الملل مانند مراسم افتتاحیه با نیم ساعت تاخیر شروع شد، تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی بخش‌های ابتدایی مراسم بود.

-ایرج نوذری مجری اختتامیه زمانی که روی سن آمد، پس از خیرمقدم گفتن به حضار، به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی و هندی هم به مهمانان خارجی خیر مقدم گفت.

- پس از پخش کلیپی کوتاه، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره فیلم فجر روی سن آمد و خطاب به حضار گفت: امیدوارم به مهمانان خارجی در این روزهایی که ت سر گذاشتیم خوش گذشته باشد، بخش بین‌الملل امشب با موفقیت به کارش پایان می‌دهد، از همکاری این دوستان سپاسگذارم و امیدوارم روزهای آینده هم در ایران به آنها خوش بگذرد.

- اجرای برنامه موسیقی توسط گروه رستاک یکی دیگر از بخش‌های مراسم بود که با استقبال حضار روبرو شد.

- همیشه اختتامیه بخش بین‌الملل خلوت‌تر از بخش‌های دیگر جشنواره است، دیشب هم سالن اصلی برج میلاد کاملا پر نشد، چهره‌های سینمایی در مراسم غایب بودند و حتی طبقه دوم کاملا خالی بود.

- اهدای جوایز با جایزه بخش بین‌الادیان شروع شد، هیئت داوران این بخش روی سن آمدند و جلیل عرفان‌منش داور ایرانی بیانیه را خواند: ضمن تقدیر از کلیه فیلمسازانی که به مضامین دینی توجه کردند، ضمن تبادل نظر با قدردانی از فیلم‌های "آینه‌های روبرو" و "آسمان محبوب" جایزه به "گلچهره" تعلق می‌گیرد.

- وحید موسائیان کارگردان "گلچره" از معدود چهره‌های سینمایی حاضر در سالن برای دریافت جایزه‌اش روی سن رفت. برای مهمانان میکروفن یا امکان صحبت کردن فراهم نبود و موسائیان به سرعت سن را ترک کرد.

- در بخش بیرق طلایی، نوذری گفت: این جایزه به پاس و یاد فیلمساز درگذشته مصطفی عقاد اهدا می‌شود که ایرانی‌ها او را با فیلم "محمد رسول الله" (ص) و عمر مختار می‌شناسند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم در این بخش به "لولا" از فیلیپن اهدا شد.

- مهدی مسعودشاهی در این بخش روی سن آمد و جایزه را به احمدرضا معتمدی کارگردان فیلم سینمایی "آلزایمر" اهدا کرد. معتمدی در سالن حضور داشت و جایزه‌اش را دریافت کرد.

- در بخش مسابقه سینمای آسیا پس از پخش تیزر و معرفی داوران، علیرضا شجاع‌نوری و بقیه داوران این بخش روی سن آمدند: جبار پتل، ناصر سعیداف، سلما المصری و محمد الدراجی.

- علیرضا شجاع نوری که سابقه اجرای بخش بین‌الملل جشنواره‌های مختلف را دارد از نوذری خواست ابتدا به فارسی صحبت و سپس حرف‌هایش را ترجمه کند، جمعیت با تشویق‌شان صحبت شجاع‌نوری را تائید کردند.

- در بخش دستاوردهای هنری و فنی داوران به دلیل طراحی فوق‌العاده و تحقیق دقیق دوره تاریخی جایزه را به پروین صفری برای "راه آبی ابریشم" به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا اهدا کردند.

- در بخش فیلمبرداری سیمرغ بلورین به بهرام بدخشانی برای فیلمبرداری "راه آبی ابریشم" اهدا شد.

- هیئت داوران این بخش گروه بازیگران فیلم سینمایی "آلزایمر" را شایسته جایزه دانستد. مهتاب کرامتی، فرامرز قریبیان، مهدی هاشمی و مهران احمدی. از میان این افراد، مهتاب کرامتی و مهران احمدی در سالن حضور داشتند و نورا هاشمی به جای پدر جایزه را دریافت کرد.

- مهران احمدی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: خبردار می‌ایستم و احترام می‌گذارم به کارگردان شریف این فیلم :احمدرضا معتمدی. نوذری حرف‌های احمدی را برای مهمانان ترجمه کرد.

- جایزه ویژه هیئت داوران در این بخش به فیلم "دهکده یک نفره" از لبنان اهدا شد.

- جایزه بهترین فیلمنامه این بخش را فیلم سینمایی "مادر مغولی من" از چین به دلیل پرداخت بی‌نظر شخصیت‌ها و نمایش روابط انسانی به دست آورد.

- جایزه بهترین کارگردانی به فیلم سینمایی "در اعماق ابرها" به کارگردانی لیو جیو به دلیل حضور دوربین در روستا بدون این‌که مزاحم و بیگانه به نظر برسد تعلق گرفت.

- جایزه بهترین فیلم به "مادر مغولی من" تعلق گرفت، به دلیل نمایش درست عشق یک مادر چادرنشین به یتیمان، رویکرد صادقانه به روابط انسانی و توجه به یتیمان.

-در بخش جایزه حقوق بشر جواد شمقدری هم روی سن آمد و جایزه را به جمال شورجه برای کارگردانی فیلم "33 روز" اهدا کرد، شورجه پس از دریافت جایزه گفت: من نمی‌دانم هیئت داوران کدام نسخه از فیلم را دیدند، از آنها سپاسگذارم اما هنوز روی نسخه نهایی فیلم کار می‌کنم و آنچه داوران دیدند نسخه کامل فیلم نبود، از همه دوستانم در این فیلم سپاسگذارم به ویژه پیر داغر که در سالن حضور دارد. از بازیگران سوری و لبنانی فیلم سپاسگذارم.

- در بخش دیگری از مراسم بانوی یونانی کاترینا پائولو که بخشی از قرآن کریم را حفظ بود تقدیر شد، جواد شمقدری با اهدای یک قرآن نفیس از این بانو تجلیل کرد. پائولو که منقلب شده بود گفت: از مهمان‌نوازی شما ایرانی‌ها سپاسگذارم، شما تاریخ و فرهنگ غریبی دارید و انقلاب شما یکی از مهمترین رویدادهای قرن بیستم است.

- در بخش جام جهان‌نما لوح افتخار هیئت داوری به محمد الدراجی برای کارگردانی فیلم "پسر بابل" تعلق گرفت و سیمرغ بلورین را فیلم "عسل" از ترکیه دریافت کرد.

- هیئت داوران این بخش با کمال خرسندی جایزه بهترین بازیگر را به دو زن کهنسال فیلم سینمایی "لولا" از فیلیین اهدا کرد. جایزه بهترین فیلمبرداری را فیلم سینمایی "چه طور من این تابستان را گذراندم" از روسیه دریافت کرد.

- داریوش مهرجویی در این بخش سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای فیلم سینمایی "آسمان محبوب" به دست آورد، او در سالن حضور نداشت و جایزه را تهیه‌کننده فیلم دریافت کرد.

- جایزه ویژه هیئت داوران این بخش به فرشته طائرپور تهیه‌کننده و نگار آذربایجانی کارگردان فیلم سینمایی "آینه‌های روبرو" تعلق گرفت.

- سیمرغ بلورین بهترین فیلم در این بخش به "لولا" از فیلیپن اهدا شد.

- ساعت 22:30 مراسم به پایان رسید، جواد شمقدری معاون سینمایی، علیرضا سجادپور، سیداحمد میرعلایی، احمد نجفی، داود رسولیان، مهتاب کرامتی، محسن علی‌اکبری در این مراسم حضور داشتند.

سینما و تلویزیون تبیان


مهر