تبیان، دستیار زندگی
درباره پنجمین جشنواره شعر فجر و نظرات و پیشنهادات عده ای از صاحب نظران در این مقوله ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بذر مبارکی در زمین فرهنگ جامعه

پنجمین جشنواره بین المللی شعر فجر

درباره پنجمین جشنواره شعر فجر

مطالبق با گفته ی محمودرضا اکرامی‌فر دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر، از مجموع بیش از 40 هزار اثر ارسال شده از سوی 1283شاعر ( به طور تقریبی ، 429 شاعر زن و 659 شاعر مرد) به دبیرخانه این جشنواره، آثار 200 شاعر به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند

این شاعران، در تمامی بخش‌های چهارگانه جشنواره چون شعر کلاسیک، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و ترانه و سرود به رقابت با یکدیگر پرداخته‌اند.

خوشبختانه میزان استقبال از این جشنواره در دوره اخیر رشدی نزدیک به صد درصد داشته است و این بیانگر میزان اعتماد مخاطبان و جامعه شعری کشور به جشنواره شعر فجر است. 50 کارشناس مسئولیت داوری شعرهای این دوره را برعهده داشته‌اند.

کوچکترین فرد حاضر در این جشنواره را 6 ساله و بزرگترین آنها را 90 ساله معرفی کرد.

خوشبختانه میزان استقبال از این جشنواره در دوره اخیر رشدی نزدیک به صد درصد داشته است و این بیانگر میزان اعتماد مخاطبان و جامعه شعری کشور به جشنواره شعر فجر است.

مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر هفتم اسفند ماه در تالار شریعت‌زاده کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

حال ببینیم نظرات و پیشنهادات عده ای از صاحب نظران را درباره ی این جشنواره:

سید عباس سجادی، شاعر آیینی، معتقد است جشنواره‌هایی چون جشنواره شعر فجر علاوه بر آن‌که باید به جریان امروز شعر نزدیک شوند شایسته است افتتاحیه و یا اختتامیه اتفاقات شعری جامعه در طول سال باشند.

اکبر اکسیر، شاعر طنز‌پرداز آستارایی بر ضرورت افزودن بخش مستقل «شعر طنز» به جشنواره شعر فجر تاکید کرد. وی همچنین معتقد است انتخاب داوران متخصص و بی‌طرف مهم‌تر و اساسی‌تر از انتخاب برگزیدگان جشنواره‌هاست.

حسین اسرافیلی افزوده شدن بخش «ترانه و سرود» به پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر را اقدامی مناسب می‌داند، اما معتقد است در این بخش باید ترانه‌های اجرا شده را بررسی و قضاوت کرد، نه متن خام ترانه‌ها را. چون تنها در این صورت است که اثرگذاری واقعی آن‌ها مشخص می‌شود.

محمدرضا ترکی، شاعر، جشنواره شعر فجر را بذر مبارکی دانست که در زمین فرهنگ جامعه پاشیده می‌شود و در همین حال تاکید کرد: داوران تکراری داوری‌های تکراری خواهند داشت و باید ناظر بر جلوگیری از انتخاب های مشخص بود.

محمود عالیشوندی، مدیر كل ارشاد استان یزد، رشد شعر را در استان‌های كشور نیازمند توجه و تخصیص بودجه‌های بیشتر دانست و تمركز اصلی جشنواره شعر فجر در تهران را متناقض با سیاست‌ تمركززدایی خواند.

اسماعیل امینی از پیشکسوتان عرصه شعر، اهتمام به شعر از سوی هر شخص و نهادی را، امری مطلوب و ارزشمند دانست و عنوان کرد، اگر این توجه از سوی یک نهاد مسئول و آن هم به شکل برپایی جشنواره‌ای در سطح سایر جشنواره‌های فجر باشد، ارزشمند‌تر هم خواهد بود.

فرآوری: زهره سمیعی

بخش ادبیات تبیان


منابع:خبرگزاری مهر – خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)