تبیان، دستیار زندگی
بهروز افخمی با تاکید چندین و چند باره بر اینکه آنچه به عنوان «فرزند صبح» اکران شد فیلم او نیست، تلاش کرد از حجم انتقادات اهالی رسانه‌ کم کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شب سخت بهروز افخمی

بهروز افخمی

سرنیزه اهالی رسانه به سمت کارگردان «فرزند صبح» نشانه رفت


بهروز افخمی با تاکید چندین و چند باره بر اینکه آنچه به عنوان «فرزند صبح» اکران شد فیلم او نیست، تلاش کرد از حجم انتقادات اهالی رسانه‌ کم کند.


فیلم سینمایی «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی دوشنبه شب با حضور افخمی در سینمای رسانه‌ها در برج میلاد به نمایش درآمد و با اعتراض گروهی از تماشاگران مواجه شد.

افخمی در حالی در جلسه نمایش «فرزند صبح» شرکت کرد که پیش از این به دفعات اعلام کرده بود «فرزند صبح» را فیلم خود نمی‌داند. او بعد از نمایش فیلم ابتدا در راهروها به سئوالات مطرح‌شده پاسخ داد و در نهایت در سالن نشست‌های خبری جشنواره بدون در اختیار داشتن میکروفن به صورت ایستاده سئوالات و در واقع مجموعه انتقادات مطرح شده را پاسخ گفت.

او در پاسخ به این سئوال خبرنگار خبرآنلاین مبنی براینکه خانواده امام راحل (ره) «فرزند صبح» دیده‌اند، گفت: «بله، ایشان فیلم را دیدند، اما نسخه‌ای که برای آنان به نمایش درآمد نسخه کامل شده نبود و از واکنشی که نسبت به کار نشان دادند اطلاعی ندارم.»

«در مورد روایت شخصیت امام چه کار به برداشت مردم دارم؟ من از نگاه خودم ایشان را روایت کردم.»

افخمی که بلافاصله بعد از پایان یافتن نمایش فیلم در راهروهای سینما با انتقادها روبرو شد با آرامش به سئوالات پاسخ داد. او در مورد مدت زمان طولانی که سرگرم ساخت «فرزند صبح» بود، گفت: «در همه این سال ها همین صحنه‌هایی که در فیلم دیده شد فیلمبرداری شد. فیلم تعداد زیادی جلسه فیلمبرداری نداشت و همین ها را در مدت 10 سال گرفتیم.»

افخمی بعد از اینکه بارها تاکید کرد این فیلم اثر او نیست، فیلمنامه را متعلق به خود خواند و گفت: «من فیلمنامه این کار را همین طور می‌بینم که در فیلم شاهد هستیم و فیلمنامه به نام من است.» او تاکید کرد مشاوران زیادی برای نگارش فیلمنامه داشت و اسامی آنان در تیتراژ آمده است.

افخمی پاسخ برخی سئوالات جزئی‌تر را در مورد فیلم چنین داد: «من هیچ جوابی ندارم چون فیلم مال من نیست.»

او سپس با حضور در سالن نشست‌های خبری به سخنان خود ادامه داد؛ سالنی که در آن سئوالات و انتقادات و گاه توهین‌های مستقیم به افخمی او را نسبتاً عصبی کرد.

افخمی بعد از مواجهه با پرسشی که به بودجه صرف شده برای تولید این کار اشاره می کرد، گفت: « پول های دفتر را، کرایه وسایل را و دستمزد مرحوم سیف‌الله داد را تا زمانی که من بودم نداده بودند.»

او نگاه موجود به شخصیت امام را در این فیلم، نگاهی متعلق به خود اعلام کرد و گفت: «من از نگاه خودم ماجرا را روایت کردم. من مسئول کاری هستم که خودم تصمیم گرفتم تا انجام دهم.»

افخمی بعد از مواجهه با انتقادی که صرفا توجه به دیدگاه شخصی خود را برای قصه‌گویی در مورد امام درست ندانست، گفت: «در مورد روایت شخصیت امام چه کار به برداشت مردم دارم؟ من از نگاه خودم ایشان را روایت کردم.»

او ادامه داد: «من اگر تهیه‌کننده‌ای پیدا کنم که کار مرا بپسندد و 10 میلیارد تومان سر تفکر من هزینه کند شما معترض می شوید؟»

او همچنین در مورد موضوعات فنی فیلم که اثر را از سینمای او بیگانه کرده بود، گفت: «پرده‌ای که دیدید پرده‌ای نبود که ما گرفته باشیم. قرار بود این فیلم برای صداگذاری دالبی هم به خارج از کشور برود که این اتفاق نیفتاد.»

افخمی جمله پایانی خود را در نشست غیررسمی «فرزند صبح» چنین بیان کرد: « شما در مورد بدیهیات در سینما مشکل دارید اینکه سینما تصویر است و صدا.»

بهروز افخمی زمانی سالن نشست را ترک کرد که جعفر گودرزی مدیر روابط عمومی جشنواره از او خواست جلسه را پایان دهد.

سینما وتلویزیون تبیان


خبرآنلاین