تبیان، دستیار زندگی
خیلی خوشحالم در جشنواره‌ای که رنگ بوی دیگری دارد و از نسل اول تا نسل‌های دیگر فیلم‌سازان در این رویداد حضور دارند فیلم من نیز در این جشنواره حضور دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرستویی تاریخ زنده سینمای جنگ است

سیزده 59

تقدیر سامان سالور از بازیگر"سیزده 59":


خیلی خوشحالم در جشنواره‌ای که رنگ بوی دیگری دارد و از نسل اول تا نسل‌های دیگر فیلم‌سازان در این رویداد حضور دارند فیلم من نیز در این جشنواره حضور دارد.


سامان سالور کارگردان یکی از دو فیلم جنگی حاضر در بیست‌ونهمین جشنواره فیلم فجر است. "سیزده 59" متفاوت‌ترین فیلم این کارگردان در کارنامه کاری‌اش است. وی در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با بانی فیلم از شرایط سخت تولید آثار این ژانر سینمایی گفته است: به طور کلی نگاه من به جنگ نگاهی انسانی است که در هیچ‌جای دنیا چنین تعریفی از جنگ ارائه نمی‌شود. البته مقوله "دفاع"، حوزه مقدس و قابل دفاع است اما به هر حال "جنگ به معنای جنگ" در هیچ فرهنگی قابل دفاع و تقدیر نیست. می‌خواهم قبل از هر چیزی بگویم فیلم جنگ ساختن در شرایطی که شهرک دفاع مقدس 2 عدد تانک دارد که هر روز با هل روشن می‌شود! و در مجموع 50، 60 قبضه کلاشینکف و ژسه بیشتر ندارد و تیربارش بعد از 3 بار شلیک کردن گیر می‌کند، رفتن به سمت و سوی قصه‌ای که حتی پس‌زمینه جنگی داشته باشد یعنی خطر...

نگاه من به جنگ نگاهی انسانی است که در هیچ‌جای دنیا چنین تعریفی از جنگ ارائه نمی‌شود. البته مقوله "دفاع"، حوزه مقدس و قابل دفاع است اما به هر حال "جنگ به معنای جنگ" در هیچ فرهنگی قابل دفاع و تقدیر نیست.

بدون پرستویی فیلم ساخته نمی‌شد

خوشبختانه من این شانس را داشتم که با کستی کار کنم که همه به معنای واقعی بازیگرند. از نسل اول بازیگرانی سینمای ایران استاد جمشید مشایخی که بسیار دل به کار دادند تا پرویز پرستویی، شاهرخ فروتنیان، فرهاد اصلانی، علی اوسیوند، مهران احمدی و صابر ابر همه به معنای واقعی با دل و جان کار کردند. شانس دیگر من این بود که با بازیگری کار کنم که وقتی دل به کار می‌دهد فقط یک بازیگر نیست، انرژی مثبتی می‌دهد و با نظم و کمک‌های فراوانی که داشت به من خیلی یاری داد. پرویز پرستویی عزیز که شاید بدون او فیلم ساخته نمی‌شد.

پرستویی تاریخ سینمای جنگ زنده

سیزده 59

پرویز پرستویی تاریخ سینمای جنگ زنده است. تجربه‌هایی که ایشان در ژانرهای مختلف سینمای جنگ داشته است به شدت به ما کمک کرد. ضمن این‌که این فیلم تقدیم شده است به آدم‌هایی که برای دفاع از ایران مردانه جنگیدند. فکر می‌کم پرویز پرستویی کسی است که آدم‌هایی را که مردانه برای ایران جنگیدند را خوب می‎شناسد. من می‌توانم اعلام کنم بازی‌ای را از پرویز پرستویی در این فیلم خواهید دید که سال‌هاست در فیلم‌های دیگرش ندیده‌ایم و این نکته را به همه بینندگان تضمین می‌کنم.

خوشحالی از حضور در جشنواره‌ای که رنگ بوی دیگری دارد

خیلی خوشحالم در جشنواره‌ای که رنگ بوی دیگری دارد و از نسل اول تا نسل‌های دیگر فیلم‌سازان در این رویداد حضور دارند فیلم من نیز در این جشنواره حضور دارد؛"سیزده 59"  فیلمی است که مخاطب نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد.

سینما و تلویزیون تبیان


شبکه ایران