تبیان، دستیار زندگی
ما انسان ها رفتارهای جالبی داریم. مثل معروف در دروازه و انتهای سوزن واقعا راجع به ما صدق می کند. برای اشیایی که طبق قرار دادهای انسانی برای شان ارزش و قدر زیادی تعیین شده، ما هم ارزش قائلیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلا زیر قیمت جهانی

وقت و زمان


ما انسان ها رفتارهای جالبی داریم. مثل معروف در دربازه و انتهای سوزن واقعا راجع به ما صدق می کند. برای اشیایی که طبق قرار دادهای انسانی برای شان ارزش و قدر زیادی تعیین شده، ما هم ارزش قائلیم؛ مانند طلا و نفت.

هر روز قیمت جهانی آن را چک می کنیم. اما برخی چیزهایی که در قرار دادهای نانوشته ی مردم بیشتر نقاط دنیا ارزش زیادی دارد، اعتباری قائل نیستیم. برای مان مهم نیست وقتی می شنویم در بسیاری از نقاط دنیا، مردم در مترو مطالعه می کنند و در قرارهای شان بسیار وقت شناسند چون گمان می کنند در قبال زمان کسی که با او قرار دارند ،مسئولند.


وقتی صحبت از رعایت نظم و انضباط می ‌شود، وقت‌ شناسی یکی از نخستین صفاتی است که به ذهن خطور می‌ کند، اما متاسفانه امروز مانند گذشته به این خصلت پسندیده توجه نشده و به بهانه ‌های مختلف آن را نادیده می ‌گیرند، در حالی که زندگی پر تلاطم و ماشینی این دوره به نظم و وقت ‌شناسی بیشتری نیاز دارد. اما افراد زیادی، شلوغی و تراکم کاری این دوران را دلیلی برای نادیده گرفتن خوش‌ قولی می ‌دانند.

در حالی که اگر کمی دقت کنیم، می ‌بینیم در این دنیای شلوغ هم می ‌شود کسانی را پیدا کرد که ترجیح می ‌دهند کارهایی را فدا کنند، ولی دیر به قرار خود نرسند. آن ها چنان به خوش ‌قولی و وقت‌ شناسی اهمیت می‌ دهند که اندکی تاخیر برای شان غیر قابل قبول است. بنابراین می‌ بینیم هنوز هم این خصلت برای افرادی ارزش دارد. شاید تنها می ‌شود این نکته را پذیرفت که امروز بهانه ‌های دیر رسیدن و تاخیر داشتن بیشتر از گذشته شده است.

به هرحال، چه بدقول باشیم و چه خوش‌ قول، باید بپذیریم بدقولی خصلت بدی است. وقتی این موضوع درباره کار و مسائل کاری مطرح شود، تاثیرش هم بیشتر به نظر می ‌رسد، اما رعایت نکردن نظم و اهمیت ندادن به ساعت مشخص شده برای کاری خاص، تنها کار و همکاران را تحت تاثیر قرار نمی ‌دهد. چنین فردی در خانه و زندگی شخصی هم با مشکلات و مسائل خاصی رو به ‌روست.

اگر شما هم همیشه در زندگی شخصی خود تاخیر دارید، باید به فکر ایجاد تغییری اساسی در شیوه زندگی و برنامه ‌ریزی خود باشید. کارشناسان از شمایی که این عادت ناپسند را دارید، سوال می ‌کنند: «تا به حال فکر کرده‌ اید نتیجه این رفتار شما چیست؟» کمی به این پرسش فکر کنید و دوباره زندگی را بسازید.

در ضمن، اگر شما هم با خوش ‌قول بودن و به موقع آماده شدن مشکل دارید، ممکن است حس بدی داشته باشید. حسی بد برای این ‌که در جمع دوستان و آشنایان فردی تنبل، نامنظم، بی‌ برنامه و خودخواه شناخته می ‌شوید. در حالی که وقت‌ شناسی نشانه احترام و در نظر گرفتن حقوق دیگران است. به علاوه سر وقت حاضر شدن نشان ‌دهنده نظم و انضباط شخصی شما هم هست.

بدقولی

تصورش را بکنید؛ چقدر سخت و آزار دهنده است اگر بخواهید به موقع برای قرار ملاقات خود آماده باشید، اما هیچ‌ وقت نتوانید به خواسته خود برسید. البته ممکن است گاهی هر کسی ـ همین من و شمای خوش‌قول ـ هم دیر به محل ملاقات برسد. برخی مواقع شرایط باعث چنین مساله ‌ای می ‌شود؛ تاخیر هواپیما، سنگینی ترافیک خیابان‌ ها یا گم شدن کیف پول. چنین شرایطی غیرقابل اجتناب است و نمی‌ توانیم جلوی آن را بگیریم. اما اینها بدقولی نیست، بدقولی به چیز دیگری می‌ گویند.

بدقول کسی است که همیشه دلیلی برای دیر رسیدن دارد. به عنوان مثال، اگر شما 8 مرتبه از 10 بار را به موقع سر قرار حاضر شوید، آدم خوش‌قولی هستید. اما اگر اغلب اوقات دیر به قرار خود می ‌رسید، می ‌توانید شک کنید که شاید آدم بدقولی باشید.

خوش قولی و بدقولی

دلایلی برای بی ‌نظمی و بدقولی

گاهی ممکن است شما هیچ ‌وقت زمان کافی برای رسیدن به مقصد یا انجام کاری خاص را در نظر نگیرید.

شاید همیشه طوری برنامه ‌ریزی می‌ کنید که دقیقه 90 و با استرس و عجله به محل قرار خود برسید. بنابراین می‌ بینیم که منظم ‌تر و خوش ‌قول بودن، تنها به اندکی برنامه ‌ریزی نیاز دارد، البته برنامه‌ ای درست و حساب ‌شده.

فواید وقت ‌شناسی

زمانی که شما از بقیه خوش‌قول ‌تر و مرتب‌ تر باشید، فوایدی هم در انتظار شما خواهد بود. مردم دوست دارند با افراد مرتب و منظم آشنا شده و با آن ها معاشرت کنند، زیرا می ‌دانند می‌ شود به این افراد اعتماد کرد. به علاوه خودتان نیز از استرس و نگرانی خلاص می ‌شوید. وقتی همیشه دیر به محل مورد نظر برسید، نگرانی حداقل چیزی است که تجربه خواهید کرد. همچنین ممکن است گاهی حتی دوستان و همکاران، شما را مورد تمسخر نیز قرار دهند.

انضباط، هدیه‌ ای برای تمام عمر

پدر و مادر همیشه پند و اندرز‌های زیادی برای فرزند خود دارند تا بتوانند او را موفق و راضی ببینند. از وقتی کوچک است این حرف‌ ها شروع می‌ شود و تا نوجوانی و جوانی وی ادامه دارد: دندان‌ هایت را مسواک بزن، غذایت را تا آخر بخور، لباست را کثیف نکن، بعد از مدرسه تکالیفت را انجام بده، وقتی رسیدی به من زنگ بزن و...

جریانی همیشگی از خواسته‌ های آنان در انتظار فرزندان است؛ خواسته ‌هایی که اغلب نیز برای موفقیت در سطوح مختلف زندگی ضروری است و مبنی بر رعایت نظم و ترتیب هستند. اما تا‌کنون با خودتان فکر کرده‌ اید شما همیشه هم نمی ‌توانید آن ها را کنترل کنید؟ شما همیشه کنار آن ها نیستید تا دائم این نکات را به آن ها یادآوری کنید.

کمی فکر کنید؛ شاید راهی بهتر و موثرتر هم وجود داشته باشد. شیوه‌ ای که کارشناسان نیز به آن اعتقاد دارند؛ آموزش نظم و انضباط از همان دوران کودکی.

با این کار آن ها می ‌توانند در مواقعی که عمل نادرستی انجام می ‌شود، خودشان قضاوت کرده و به قول معروف مچ خود را بگیرند. همیشه که پدر و مادر و معلم دور و بر کودک نیستند، بنابراین بهتر است نظم و اهمیت آن را به کودکان بیاموزیم.

با این ‌که شاید در ابتدا بارها نیاز به تکرار باشد، اما به مرور زمان این تکرارها کمتر خواهد شد تا جایی که دیگر نیازی به تذکر همیشگی شما نباشد.

شما فکر می‌ کنید فرزند شما چگونه نظم و انضباط را یاد می ‌گیرد؟ بعضی بچه‌ ها خیلی زود یاد می ‌گیرند منظم باشند، اما این به معنی ناامیدی از دیگر بچه ‌ها نیست. آنها فقط کمی دیرتر به رعایت نظم عادت می‌ کنند؛ ولی اگر ناامید نشده و ادامه دهید، سرانجام آنها هم می ‌آموزند منظم باشند.

باید در عمل و با توجه به نظم و انضباط در خانه و کارهای مختلف، بچه ‌ها را آموزش داد. در ضمن بد نیست بعضی مواقع با بچه ‌ها به تمیز کردن و مرتب کردن اتاق بپردازید و هنگام کار با آن ها در این مورد صحبت کنید.

مرتب و منظم بودن، اولین قدم‌ های نظم و انضباط در روابط اجتماعی هستند.

بخش خانواده ی ایرانی


منبع: چهاردیواری - نیلوفر اسعدی بیگی

* مطالب مرتبط:

جذاب شوید بدون استثناء

با یک دست چند هندوانه؟

به عهد خود وفا كنید

زندگی راحت تر در شرایط سخت تر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.