وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حالی که کشورمان ایران دارای بیشترین تعطیلات رسمی در جهان به شمار می رود، همه ساله تعطیلات ناگهانی و منطقه ای به دلایل شرایط جوی و... نیز به تعطیلات رسمی کشور اضافه می شود. موضوع زمانی شکل بغرنجی پیدا می کند که این تعطیلات منطقه ای در ابرشهر تهران واقع شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چراغ سبز شورای عالی انقلاب فرهنگی به افزایش تعطیلات در کشور

هر روز تعطیل اضافه 1262 میلیارد تومان هزینه دارد

تعطیلی


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است وضعیت تعطیلات در ایران در مقایسه با وضعیت تعطیلات با سایر كشورهای جهان در سطح كمی قرار دارد.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است وضعیت تعطیلات در ایران در مقایسه با وضعیت تعطیلات با سایر كشورهای جهان در سطح كمی قرار دارد.

به گزارش جهان، مخبر دزفولی این سخنان را نتیجه جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان می کند،جلسه ای که در آن وضعیت تعطیلات در کشور بررسی شده و نهایتا مسئولان به این نتیجه رسیده اند " علی‌رغم برداشتی كه از میزان تعطیلات در كشور است، بررسی‌های مقایسه‌ای و تطبیقی نشان می‌دهد كه مجموع تعطیلات رسمی و آخر هفته در ایران، پس از كشور یمن از نظر میزان كم بودن در رده دوم جهان است.."

 

این نتیجه گیری در حالی قرار است به عنوان یک راهبرد در مسائل مربوط به ساماندهی تعطیلات کشور مدنظر قرار بگیرد که طی سالهای اخیر آمار تصاعدی افزایش تعطیلات در کشور نگرانی های زیادی را بوجود آورده است.

در حالی که کشورمان ایران دارای بیشترین تعطیلات رسمی در جهان به شمار می رود، همه ساله تعطیلات ناگهانی و منطقه ای به دلایل شرایط جوی و... نیز به تعطیلات رسمی کشور اضافه می شود. موضوع زمانی شکل بغرنجی پیدا می کند که این تعطیلات منطقه ای در ابرشهر تهران واقع شود.

اظهار نظر در مورد خسارت اقتصادی ناشی از تعطیلات بر کشور کار آسانی نیست. بنا بر اظهار نظر حیدرپور، نماینده مجلس هشتم و عضو کمیسیون امنیت ملی هر روز تعطیلی به کشور ۲ هزار میلیارد تومان خسارت وارد می کند.

از سوی دیگر، محاسبه زیان حاصل از افزایش تعطیلات در عرصه های اقتصادی برمبنای روش های مرسوم حسابداری کار آسانی نیست و البته در این زمینه نیز ارقام مختلفی بیان شده است ولی معمول ترین روش تقسیم میزان تولید ناخالص کشور به ایام کاری رسمی است که از این طریق می توان گفت در سال جاری میزان هزینه تحمیلی هر روز تعطیلات اضافه به کشور معادل ۱۲۶۲ میلیارد تومان خواهد بود.

گفتنی است تعطیلات کشور از مدت ها قبل قرار است ساماندهی شود. گاهی مجلس شورای اسلامی در این زمینه وارد عمل می شود و گاه دولت. سال۸۴ کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور را در دستور کار قرار داد که بدون هیچ نتیجه ای از دستور کار خارج شد. بار دیگر اما شورای فرهنگ عمومی دست به کار شد و پیش نویس طرح ساماندهی تعطیلات کشور را تهیه کرد که معلوم نیست با تصمیمات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی چه سرنوشتی در انتظارش باشد.

به گفته یک مقام مسئول، شورای فرهنگ عمومی در این زمینه به منظور این که مقاومت ایجاد نشود قبل از این که به دنبال کم کردن تعطیلات باشد بیشتر به دنبال ساماندهی تعطیلات در کشور است.

اما سال ۸۴ بود که مرکز پژوهشهای مجلس طی گزارشی طرح قانونی خود برای ساماندهی تعطیلات در کشور را ارائه کرده بود.

بر اساس این طرح تعداد تعطیلات رسمی كشور از ۲۵ روز كنونی به ۱۶ روز كاملا تعطیل و ۴ روز نیمه تعطیل تبدیل می‌شد.

مركز پژوهشها در گزارش خود تصریح كرده بود كه تقریبا تمامی قوانین و مصوبات پس از انقلاب اسلامی در جهت افزایش روزهای تعطیل رسمی بوده است و این باعث افزایش تعطیلات رسمی از ۱۵ روز در سال ۱۳۵۸ به ۲۵ روز در حال حاضر (معادل ۶۷ درصد ) شده كه این افزایش قطعا تبعات فراوان اقتصادی – اجتماعی به دنبال داشته است.

طرح پیشنهادی این مرکز اگرچه از سوی کمیسیون اجتماعی پیگیری می شد اما با پایان یافتن دوره کاری مجلس هفتم، دوران رسیدگی به این طرح نیز به پایان رسید.

البته در مورد به سامان نرسیدن طرح ساماندهی تعطیلا‌ت رسمی حرف و حدیث‌های متفاوتی وجود دارد. همان‌گونه که به گفته یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس علت به سامان نرسیدن این طرح در مجلس هفتم پس گرفتن امضا از جانب طراحان آن بود.

آخرین جنجالها در خصوص تعطیلات در کشور بر می گردد به عیدفطر امسال که برخی نمایندگان با ارائه طرحی در صدد بودند تعطیلی عیدفطر را به ۳ روز افزایش دهند که دوفوریت این طرح رای نیاورد و به بایگانی سپرده شد.

آن روز ابوترابی نایب رییس مجلس وعده جالبی داد که تاکنون محقق نشده است"طراحان با توجه به اینکه در روند بررسی این طرح، امکان استفاده از تعطیلات در امسال را غیر ممکن یافتند، ادامه بررسی آن را مفید ندانستند. طراحان به اقدام اصولی دست زدند و بررسی موضوع افزایش تعطیلات عید فطر را تا بررسی طرح ساماندهی تعطیلات متوقف کردند."

با این همه تنها اهرم قانونی برای کنترل و ساماندهی تعطیلات در کشور طرح ساماندهی تعطیلات است که کارشناسان امید دارند از بایگانی خارج شده و مورد بررسی و تصویب نمایندگان مجلس هشتم قرار بگیرد.

اگرچه وقتی طرحی پس از گذشت ۲سال و نیم امکان طرح پیدا نمی کند یقینا در یکسال و نیم باقی مانده نیز فرصتی برای خودنمایی پیدا نخواهد کرد.

ولی به نظر می رسد انتشار گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی زمینه برای طرح مجدد این طرح را فراهم کند.گزارشی که وضعیت تعطیلات در کشور را خوب ارزیابی کرده و از تعداد زیاد روزهای تعطیل در کشور هیچ نگرانی به خود راه نمی دهد.

بخش اجتماعی


منبع:جهان نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین