• تعداد بازديد :
  • شنبه 1390/01/27
  • تاريخ :

الكتریسیته ساكن

یونانیان باستان، كهربا و ویژگی ‌های جالب آن را می ‌شناختند. كهربا ماده ‌ای است كه از شیره درختان حاصل شده و به مرور زمان سفت می ‌شود. امروزه از كهربا برای ساخت جواهر آلات استفاده می ‌شود.

الكتریسیته ساكن الكتریسیته ساكن

یونانیان مشاهده كرده بودند كه اگر قطعه ای از كهربا با پارچه پشمی مالش داده می‌شود، توانایی جذب ذرّات ریز مثل كاه یا پر در آن ایجاد می گردد. الكتریسیته ساكن

 

درباره این پدیده امروزه می ‌گوییم كه جسم باردار شده است، البته این كلمه هیچ توضیحی در مورد ماهیت بار در بر ندارد ولی كلمه ‌ای است كه برای اشاره به این خاصیت از آن استفاده می ‌كنیم.

الكتریسیته ساكن

در سال ١٦٠٠ میلادی ویلیام گیلبرت مقاله‌ای منتشر كرد و در آن اشاره نمود كه: "خاصیت باردار شدن منحصر به كهربا نیست و مواد بیشماری را می‌ توان باردار نمود. مالش متداولترین راه برای باردار كردن اجسام می ‌باشد. در این عمل، هر دو جسم مالش یافته باردار می‌شوند."

پس از گیلبرت دانشمندان زیادی مشغول مطالعه و آزمایش در این زمینه شدند، اما این پرسش كه چه عاملی باعث ایجاد یا از دست دادن بار می‌شود، بی پاسخ ماند. پاسخ امروزی این پرسش ها شامل كلماتی مثل الكترون و پروتون می ‌باشد، اما باید مراقب باشیم كه صرفاً كلمات جدید را به جای كلمات قدیم بكار نبریم و واقعیت امر را مورد توجّه قرار دهیم.

 

مرکزیادگیری سایت تبیان - تهیه: محسنی

تنظیم: مریم فروزان کیا

UserName