سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این قسمت به چند مطلب جالب و خواندنی از دنیای دانش و زندگی اشاره میکند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مطالبی جالب از دنیای دانش و زندگی

ماهی شگفت انگیز طلایی

تصاویری از یک ماهی شگفت انگیز که در آبهای اطراف تایوان کشف شده و در موزه طبیعت تایوان نمایش نگهداری می‌شود. این ماهی کاملا به رنگ طلایی است و دانشمندان قسمت هایی از بدن این ماهی زیبا را دارای طلای خالص 24 عیار میدانند !

ماهی طلایی
ماهی طلایی

خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین موجود روی زمین

پشه افزون بر مزاحمت و نیش‌های ناراحت کننده، می‌تواند عامل مرگ انسان باشد و تنها حیوانی که باعث بیشترین میزان مرگ و میر در جهان است پشه مالاریا می‌باشد. تنها پشه مالاریا سالیانه بیش از 2 میلیون انسان را به کام مرگ می‌کشاند در حالی که حیوانی مانند خرس تنها بین 10 تا 5 نفر را در طول سال می‌کشد. و 100 نفر در طول یک سال از حمله کوسه کشته می‌شوند.

مالاریا

این حشره کوچک با وجود نداشتن اعضای مرگبار حیوانات دیگر همچون چنگال‌های قوی، دندان‌های تیز و یا نیش زهراگین، اما همچنان می‌تواند برای انسان، خطرهای جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

نیش پشـه ماده می‌تواند بسیار کشنده باشد، به‌طوری که این نوع از پشه‌ها با نیش‌های به ظاهر بی‌خطر، بیماری‌های گوناگون و خطرناکی همچون تب دنگی و مالاریا به انسان منتقل می‌کنند. پشه‌ها تقریبا از ۲۰۰ میلیون سال پیش در زمین زندگی می‌کنند. عمر این حشره بین سه تا شش هفته است و با سرعت و تعداد بسیار زیادی زاد و ولد می‌کند.

مهر مادری در وجود یک گنجشک

این تصویر خیره کننده پرنده ای را نشان می دهد که برای محافظت از فرزندانش بدن کوچکش را مانند یک سد در مقابل آب قرار داده تا لانه اش را آب نبرد. او لانه اش را ناخواسته در مجرای یک ناودان بنا کرده و حالا که بارندگی آغاز شده او مجبور شده تا بدنش را مقابل جریان آب قرار دهد.

مهر مادری

همانگونه که در تصویر بالا می بینید پرنده نر مشغول غذا دادن به جوجه هاست. اما پرنده ماده در مجرای آب خود را قرار داده در حالیکه کنار او هم آب زیادی جمع شده است. این پرنده ماده پرهای خود را باز کرده و حجم بدنش به دو برابر حجم معمولی رسیده تا هر چه بیشتر جلوی آب را بگیرد.

تهیه کننده:محسن مرادی

بخش دانش و زندگی