تبیان، دستیار زندگی
یک تیم از افراد علاقه مند به ستاره شناسی و عکاسی با فرستادن کپسولی ساده توسط یک بالون به فضا موفق شدند از طلوع خورشید برفراز جو زمین عکاسی کنند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلوع خورشید بر فراز جو زمین

طلوع خورشید از لبه فضا

یک تیم از افراد علاقه مند  به ستاره شناسی و عکاسی با فرستادن کپسولی ساده توسط یک بالون به فضا موفق شدند از طلوع خورشید برفراز جو زمین عکاسی کنند. نکته جالب توجه در مورد این کپسول قابلیت استفاده مجدد از آن در پروازهای آتی است. اعضای تیم شامل 12 نفر دانشجو و فارغ التحصیل رشته های مختلف هستند که تصمیم دارند در آینده پروازهای بیشتری را با این کپسول تجربه کنند.

این کپسول که PURSUIT نام دارد تا به امروز 4 پرواز مختلف را در ارتفاعاتی میان 24000 متر تا 36500 متر انجام داده است. David Gonzales سرپرست تیم در این باره می گوید: ما می خواستیم تصاویری را از لبه فضا  تهیه کنیم که سایر تیم ها حتی زحمت تلاش برای گرفتن آن ها را هم به خود نمی دهند. کپسول فضایی ما در طی سفر باورنکردی خود تصاویری را تهیه کرده است که کیفیت فوق العاده ای دارند.

طلوع خورشید در بالای جو زمین

در عکس فوق که از ارتفاع بالای 36000 متری گرفته شده است اثری از سرخی آسمان که ما در هنگام طلوع و غروب خورشید شاهد آن هستیم نیست. همان طور که می دانید رنگ سرخ آسمان به خاطر شکست نور خورشید در اثر عبور از جو زمین رخ می دهد که در ارتفاعات بالا به دلیل نبود و یا رقیق بودن جو این اتفاق رخ نمی دهد.

انجام چنین پروژه هایی در میان دانشجویان دانشگاه مختلف سال های سال است که به عنوان یک فعالیت علمی لذت بخش دنبال و پی گیری می شود. استفاده از مطالب آموخته شده در دوران دبیرستان و دانشگاه در طی یک فعالیت عملی، این امکان را به دانشجویان می دهد تا بتوانند هرچه بیشتر دانش خود را کاربردی کنند و از آن در صنعت و زندگی بهره ببرند. نکته مشترک اکثر این پروژها مورد نیاز بودن آن ها در بخش صنعت، تحقیق و پژوهش کشورهای مختلف است که شاید در بین سیاستمداران و تصمیم گیران جامعه کمتر مورد توجه قرار گیرد.

David Gonzales امیدوار است بتواند در پروازهای بعدی تصاویر بهتر و پرکاربردتری را تهیه کنند تا بیش از پیش به اهداف بلندپروازانه خود نزدیک شوند.

در زیر مراحل به پرواز در آمدن این کپسول را مشاهده می کنید:

مراحل پرواز کپسول
مراحل پرواز کپسول
مراحل پرواز کپسول
مراحل پرواز کپسول

م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی


به نقل از: universetoday