تبیان، دستیار زندگی
در مطالب قبلی کلیاتی راجع به بورس مطرح شد. در آخرین قسمت درباره سرمایه گذاری مناسب در بورس توصیه هایی مطرح می کنیم....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه‌ هایی برای سرمایه‌ گذاری در بورس

بورس نفت

در مطالب قبلی کلیاتی راجع به بورس مطرح شد. در آخرین قسمت درباره سرمایه گذاری مناسب در بورس توصیه هایی مطرح می کنیم.زندگی بشر و فعالیت‌ های او همواره با پیامدهای مختلفی همراه است و اتفاقات جزء لاینفک زندگی است. به همین دلیل، هر کس، بر اثر دانش و تجربه ‌ی خود، راه‌ های مقابله با اتفاقات و کم‌ کردن زیان‌ های ناشی از آن را پیدا کرده و در زندگی به کار می‌ گیرد.

در مورد بورس که مورد نظر ماست، خبرگان بازار سرمایه توصیه ‌هایی به مشتریان دارند و معتقدند اگر افراد این توصیه‌ ها را به کار ‌گیرند فعالیت‌ هایشان با موفقیت بیشتر و پیامدهای منفی کمتری همراه خواهد بود. در ادامه برخی از این توصیه ‌ها را شرح می ‌دهیم:

1- سرمایه ‌ی مازاد خود را به کار گیرید

معمولاً افراد، با توجه به اتفاقات مختلفی که در زندگی‌ شان پیش می ‌آید، بخشی از درآمد خود را به عنوان هزینه‌ های ضروری کنار می‌ گذارند تا در روز مبادا از آن استفاده کنند. از آنجا که بازار سهام یکی از بازارهای پرنوسان می ‌باشد خبرگان بازار توصیه می‌ کنند که بهتر است افراد از بکارگیری سرمایه‌ های اصلی و ضروری خود در این بازار پرهیز کنند. آنها معتقدند کسانی که می ‌خواهند در این بازار سرمایه‌ گذاری کنند بایستی نه تنها اولویت را به رفع نیازهای اولیه ‌ی زندگی خود بدهند، بلکه حتی از بکارگیری آن بخش از درآمد خود که برای هزینه‌ های اتفاقی در نظر گرفته ‌اند در بازار بورس صرف ‌نظر کنند. خبرگان بازار سرمایه می ‌گویند بهتر است افراد پس ‌اندازهای اضافی خود را وارد بازار سهام کنند.

2- به شایعات توجه نکنید

یکی از مشکلات مردم این است که در برخی مواقع از احساسات خود تبعیت می ‌کنند و یا تحت تأثیر حرف‌ های دیگران قرار می ‌گیرند. هر چند این نکته در بسیاری از تصمیم‌ گیری ‌ها تأثیر چندانی ندارد اما در فعالیت ‌های اقتصادی و بخصوص در بازار سهام می‌ تواند موجب ضرر برای افرادی باشد که به احساسات خود میدان می ‌دهند. واقعیت امر این است که سرمایه‌ گذاری در بازار سهام باید براساس تحقیق و اطلاعات صحیح انجام شود. زیرا در این بازار عوامل متعددی همچون وضعیت اقتصاد کشور، عملکرد شرکت، اتفاقات جهانی و... در تغییر قیمت‌ ها مؤثرند؛ در نتیجه هرگز نباید تنها براساس توصیه ‌ی دوستان و یا تبلیغات و یا حتی عملکرد خویشاوندان برای سرمایه‌ گذاری در این بازار تصمیم‌ گیری کرد.

3- برای کوتاه مدت سرمایه‌ گذاری نکنید

سرمایه ‌گذاران نباید نگران نوسانات و افت و خیزهای روزانه ‌ی بازار باشند که در مورد بازار سهام امری عادی است، بلکه پیوسته باید روند بلندمدت را مورد توجه قرار دهند؛ چرا که شرکت‌ های بورسی معمولاً شرکت ‌های بزرگی هستند و طبیعتاً کارها و پروژه ‌هایی که در دست انجام دارند کلان و بسیار بزرگ خواهد بود. پرواضح است که سود پروژه‌ های بزرگ در کوتاه‌ مدت به دست نمی‌ آید و در بلندمدت حاصل می‌ شود. در نتیجه سرمایه ‌گذاران می‌ بایست برای دریافت واقعی سودِ سرمایه ‌های خود در بازار سهام، به سرمایه ‌گذاری با دید بلندمدت نگاه کنند.

4- سبد سهام تشکیل دهید

بازار سهام دارای ویژگی‌ هایی است که از آن جمله می ‌توان به بالا و پایین رفتن قیمت ‌ها و ریسک یا خطر افت شدید قیمت‌ ها اشاره کرد. از آنجا که به طور معمول و در طی زمان قیمت برخی سهام افزایش و قیمت برخی کاهش می ‌یابد، برای درامان ماندن از خطر کاهش قیمت سهام خریداری شده، خبرگان بازار توصیه می‌ کنند که خریداران بهتر است سبدی از سهام خریداری کنند و از خریدن یک نوع سهم پرهیز نمایند؛ چرا که وقتی سهامدار سرمایه ‌ی خود را به سهام متعدد و متنوعی اختصاص می‌ دهد پایین آمدن احتمالی قیمت برخی از این سهام از طریق بالا رفتن قیمت برخی دیگر از سهام موجود در سبد جبران می ‌شود و در این صورت سرمایه ‌گذار می ‌تواند به راحتی خطر احتمالی کاهش قیمت‌ ها را رفع کند.

بورس

5- نسبت به سرمایه‌ گذاری خود بی ‌توجه نباشید

سرمایه ‌گذار پس از تشکیل سبد سهام نباید نسبت به وضعیت آن بی‌ تفاوت باشد، بلکه باید به طور مرتب آن را مورد بررسی قرار دهد و وضعیت آن را نسبت به وضعیت بازار بسنجد تا بداند که آیا سبد سهام او هماهنگ با بازار است و یا نیاز به بازنگری و تغییر دارد یا نه. برای این کار او می ‌تواند با خبرگان، مشاوران و کارگزاران بورس نیز مشورت نماید و از راهنمایی آنها بهره ببرد.

6- غیرمستقیم سرمایه ‌گذاری کنید

کسانی که می ‌خواهند در بورس سرمایه ‌گذاری کنند دو راه در پیش دارند:

راه اول این که خودشان مستقیماً سهام مورد نظر خود را خریداری کنند که طبعاً خودشان نیز پی ‌گیر نوسانات بازار و وضعیت سهام خود خواهند بود؟ و یا شخصاً به تشکیل سبد سهام اقدام کنند. البته خبرگان، انتخاب شیوه ‌ی سرمایه‌ گذاری مستقیم را برای همه مناسب نمی‌ دانند. زیرا چنین کاری نیازمند تجربه و تخصص برای بررسی وضعیت بازار، شرکت، اقتصاد کشور و... است، علاوه بر این که سرمایه‌ گذار می‌ بایست بخش عمده‌ ای از وقت خود را صرف این کار بنماید که مقرون به صرفه نیست.

از این رو، راه‌ دومی را توصیه می‌ کنند و آن سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم است. در این روش سرمایه‌ گذار اقدام به خرید واحدهای صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری می‌ کند، که از این طریق علاوه بر انتخاب یک سبد سهام مناسب از تخصص، تجربه، امکانات و سایر خدمات صندوق‌ ها بهره‌مند می ‌شود.

بهترین راه سرمایه‌ گذاری در بورس را انتخاب کنید

مناسب‌ ترین راه برای سرمایه ‌گذاری، استفاده از صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری است. صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری نهادها و یا شرکت‌ هایی هستند که سرمایه ‌ی خود را عمدتاً در سهام و برخی موارد دیگر مثل اوراق مشارکت به کار می ‌گیرند. این صندوق‌ ها مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت و تحت نظارت همین سازمان نیز فعالیت می ‌‌کنند. صندوق‌ ها همه ‌ی عوامل کار، شامل مدیر، ضامن، امین، پرسنل متخصص و توانمند و سایر امکانات مورد نیاز را در اختیار دارند و علاوه بر آن براساس قانون، سرمایه‌ی قابل توجهی را برای شروع کار تهیه کرده‌ اند. بنابراین از هر جهت چه از لحاظ سرمایه و چه از لحاظ نیروهای با تجربه و توانمند قابل اعتمادند. این که توصیه می‌شود سرمایه ‌گذاری از طریق صندوق ‌های سرمایه‌ گذاری انجام شود به دلیل آن است که سرمایه‌ گذار با خرید واحدهای سرمایه‌ گذاری صندوق، در حقیقت یک سبد سهام را تشکیل می‌ دهد که این سبد به طور مرتب تحت نظارت مدیر و کارشناسان صندوق است و در شرایطی که لازم است سهام صندوق فروخته و یا تبدیل شود آنها با آگاهی و تخصصی که دارند مدام به دنبال سهام خوب و پربازده هستند و به طور مرتب سرمایه ‌ی خود را به سهام برتر تبدیل می ‌کنند. در نتیجه به طور معمول انتظار می ‌رود صندوق‌ ها در سهام بهترین شرکت ‌ها سرمایه ‌گذاری کنند؛ پس هر کس واحدهای صندوق ‌ها را خریداری کند در حقیقت در بهترین شرکت‌ ها سرمایه‌ گذاری کرده و از بهترین و پر بازده ‌ترین سهم‌ ها بهره‌مند شده است. این افراد بدون آن که دغدغه‌ ی افت و خیزهای بازار را داشته باشند با پرداخت کارمزد بسیار کم از توانمندی و سود صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری بهره‌ مند می ‌شوند.

حتما بخوانید:

خرید و فروش و معاوضه سهام

چرا بورس.....؟

بورس در بیست دقیقه


سازمان اطلاع رسانی بورس

بخش اقتصاد