سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یکشنبه هفدهم بهمن ماه، سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر کار خود را آغاز خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز سومین جشنواره هنرهای تجسمی

آغاز سومین جشنواره هنرهای تجسمی


یکشنبه هفدهم بهمن ماه، سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر کار خود را آغاز خواهد کرد. در آستانه برگزاری این جشنواره مرور بر آثار هفت هنرمند در هفت رشته هنری، در نمایشگاه تحت عنوان «هفت هنر، هفت هنرمند» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد و از فردا سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در 23 استان، جزیره کیش و همزمان در هفت کشور کارش را آغاز می‌کند.


از فردا منتخاب آثار رسیده به این دوره از جشنواره تجسمی فجر به نمایش در خواهد آمد. آثار بخش مسابقه جشنواره در رشته‌های عکاسی، کاریکاتور و پوستر استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، خوزستان و یزد به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین در جزیره کیش هم بخشی از آثار برگزیده رشته عکاسی به نمایش درمی‌آید.

استان‌های اردبیل، البرز، ایلام، بوشهر، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گیلان، لرستان و هرمزگان هم نمایش آثار برگزیده هنرمندان شرکت کننده در اولین و دومین دوره از برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر و دوسالانه‌های پوستر و عکس را به نمایش می‌گذارند.

کارگاه‌های رشته نقاشی هم که در استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، فارس، قزوین و گلستان برگزار می‌شود، از تاریخ اول تا هفتم اسفندماه سال‌جاری برپا خواهد بود.

کریمی صارمی:با این حال اگر از یک پرفسور یا متخصص مغز و اعصاب بپرسید بهترین نقاش ما کیست نمی‌داند

دومین دوره از برگزاری جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در پنج استان کشور برگزار شده بود که در این دوره 18 استان‌ به این تعداد افزوده شده است.

سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در رشته‌های نقاشی، پوستر، عکاسی، سفال و سرامیک، خوشنویسی، نگارگری و کاریکاتور و همایش علمی به صورت رقابتی و رشته‌های هنر خیالی نگاری و هنر جدید به صورت غیر رقابتی برگزار می‌شود.

انتقاد هنرمندان از جشنواره

همه اینها در حالیست که برخی هنرمندان به برگزاری این جشنواره و حتی رویکردهای مرکز هنرهای تجسمی ارشاد انتقاد دارند. به عنوان نمونه علیرضا کریمی صارمی هنرمند عکاس معتقد است:  هنرمندان ما سرمایه‌هایی هستند که در قوام بخشیدن به فرهنگ و هنر ما نقش اساسی بازی می‌کنند. با این حال اگر از یک پرفسور یا متخصص مغز و اعصاب بپرسید بهترین نقاش ما کیست نمی‌داند. پیشنهاد می‌کنم سال آینده برنامه‌ای ترتیب داده شود تا استادان هنرهای تجسمی از طریق رسانه ملی و فضاهای شهری چون بیلبورد و ... به مردم معرفی شوند.

او در این باره تاکید کرد: در عرصه سینما و تلویزیون به دلیل خاصیت رسانه همه با بازیگران و هنرمندان  آشنا هستند اما بزرگترین نگارگران و نقاشان و خطاطان ایرانی برای مردم ما ناشناخته هستند. مردم ما علاقه‌مند هستند، بدانند چه کسانی سال‌های سال در هنرهای تجسمی فعالیت کردند و موفق بودند. فکر می‌کنم زمان آن رسیده است که مردم ما با هنرمندان تجسمی که سرمایه‌های فرهنگ‌وهنر ما هستند، آشنا شوند.کریمی صارمی همچنین پیشنهاد کرد: در زمینه خرید آثار تجسمی فرهنگ‌سازی نداشتیم و اگر رسانه ملی درباره هنرمندان بزرگ ما برنامه‌های مستند تهیه کند و آنان را به مردم معرفی کند، مردم با هنر و هنرمند آشنا می‌شوند و این فرهنگ‌سازی به اقتصاد هنر نیز کمک خواهد کرد.

هنر تجسمی زیر سوال خواهد رفت

همچنین جمشید حقیقت‌شناس رئیس انجمن نقاشی نیز اعتقاد دارد عملکرد معاونت هنری در چند سال اخیر برای اهالی هنرهای تجسمی روشن نیست و همین موضوع موجب شده از نظر کیفی فعالیت‌های معاونت هنری همواره با بحث‌های متعددی روبرو باشد. او در این باره گفت: یکی از مواردی که در معاونت هنری به ویژه دردوره اخیر خودش را نشان می‌دهد، سفرهای هنرمندان به بی‌ینال‌های خارجی و حضور در سمپوزیوم‌های خارجی است. متاسفانه من به عنوان کسی که سال‌هاست مدیریت انجمن نقاشان ایران را برعهده دارم بارها با اسامی روبرو شده‌ام که حتی در سطح داخلی آثارش جنبه هنری بالایی ندارند، اما از سوی معاونت هنری به جشنواره بین‌الملی دعوت شده‌اند.

او می‌گوید: متاسفانه وقتی نظارت درستی براساس اثر هنری وجود نداشت باشد و هر فردی به عنوان هنرمند، اثرش راه به جشنواره بین‌المللی پیدا کند و نماینده واقعی هنر تجسمی ایران نباشد عملا هنر تجسمی ما زیر سئوال خواهد رفت.

به اعتقاد این هنرمند یکی از مواردی که برای هنرمندان عرصه تجسمی روشن نیست، خرید آثار هنری از هنرمندان است. با اینکه معاونت هنری در ماه‌های اخیر نیز بارها اعلام کرده قصد دارد آثار هنرمندان داخلی را خریداری کند، اما تاکنون شاهد هیچ خریدی از سوی معاونت هنری نبودیم و اگر خریدی هم صورت می‌گیرد، ملاک‌ها و معیارهای آن مشخص نیست.

حقیقت‌شناس در این باره می‌گوید: این موضوع خیلی مایه تاسف است که آثار یک هنرمند از راه‌های ارتباطی خودش درسطح جهانی شناخته شده باشد، اما در کشور خودش حتی یک اثرش برای گنجینه ملی‌اش خریداری نشود و یا در سازمان دولتی به نمایش گذاشته نشود. با اینکه در سال‌های اخیر آثار هنرمندان تجسمی ایران در حراج‌های بین‌الملی خوب عرضه شده‌اند و نگاه جهان متمرکز به هنر تجسمی ایران شده، اما در این حرکت معاونت هنری که می‌تواند با قدرت بیشتری وارد شود، هیچ سهمی نداشته و همچنان می‌خواهد از کناره میدان نظاره‌گر باشد.

حقیقت‌شناس : این موضوع خیلی مایه تاسف است که آثار یک هنرمند از راه‌های ارتباطی خودش درسطح جهانی شناخته شده باشد، اما در کشور خودش حتی یک اثرش برای گنجینه ملی‌اش خریداری نشود و یا در سازمان دولتی به نمایش گذاشته نشود

رئیس انجمن نقاشی ایران به جشنواره هنرهای تجسمی نیز انتقاد دارد. او می‌گوید: در سال‌های گذشته به ویژه در یک سال اخیر معاونت هنری همواره درپی برگزاری جشنواره‌های متعدد در حوزه تجسمی است و به گواه آمار برگزاری این جشنواره‌ها همچنان در حال افزایش است، اما چرا معاونت هنری فکری برای برگزاری بی‌ینال نقاشی نمی‌کند که مهمترین اتفاق در حوزه نقاشی ایران در سال‌های اخیر بوده و چهارسال از آخرین دوره برگزاری این بی‌ینال می‌گذرد.  معاونت هنری در یک سال گذشته همواره در پی محلی کردن جشنواره‌ها بوده است. اگر معاونت هنری قصد دارد فعالیت هنری را در استانی افزایش دهد، خوب راهکار مناسب را پیش بگیرد. این که صرفا یک جشنواره سراسری را محلی کنند نه تنها به هنر آن استان خدمتی نکرده‌اند بلکه در سطح کلان نیز این رشته هنری را تضیعف کرده‌اند. وقتی جشنواره‌ای در یک استان کوچک برگزار می‌شود، اثرگذاری آن به مراتب کمتر خواهد شد.

نقش انجمن ها

این هنرمند نقاش به نقش انجمن‌ها نیز اشاره می‌‌کند و می‌گوید:‌ معاونت هنری برای گسترش و ترویج هنر می‌تواند با انجمن‌ها وارد تعامل شود و با ایجاد انگیزه و حمایت مالی، گروه‌های تخصصی را بیشتر درگیر کارهای هنری و حتی اجرایی کند، اما متاسفانه معاونت‌های هنری تقریبا درهیچ دوره‌ای به انجمن‌ها توجه‌ای نکرده‌اند و هیچ حمایت دولتی شامل حال آنها نشده است. شاید مهمترین موضوعی که در دوره معاونت آقای شاه‌آبادی بیشتر خودش را نشان می‌دهد استقلال هنرمندان از بخش دولتی است. وقتی حمایتی از هنرمندان عرصه تجسمی نمی‌شود خودشان برای ادامه حیات وارد عمل می‌شوند و برای عرضه آثار خود در بازارهای جهانی و شرکت در جشنواره‌ها وارد عمل می‌شوند. این حرکت شاید استقلال هنرمندان را بیشتر کند، اما از وظایف بخش دولتی به شمار می‌رود که عملا بخش دولتی دراین عرصه ضعیف وارد عمل شده است. به نظر من برای بهبود وضیعت فعلی هنرهای تجسمی مدیران این حوزه باید بیشتراز پیش احساس مسئولیت کند و صرف علاقه‌مندی به حوزه تجسمی کاری پیش نمی‌برد.

اینها در حالی است که شاه‌آبادی در افتتاحیه نمایشگاه «هفت هنر، هفت هنرمند» که از بخش‌های جنبی سومین جشنواره تجسمی فجر است، گفت:‌ هنر ایرانی شایسته دستیابی به بالاترین جایگاه و کسب بازارهای هنری جهان است. این نمایشگاه دلیلی محکم بر اثبات ادعای جهانی بودن هنر ایرانی است و به همگان نشان می‌دهد که هنر ایران زمین می‌تواند با مردم سراسر جهان ارتباط برقرار کند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: هنرمندان رشته های تجسمی، از جمله شخصیت های برجسته و ملی کشور هستند و باید هر چه بیشتر برای مقام و جایگاه آنان احترام و ارزش قائل شد. کاروان یک ساله فعالیت های هنری کشور به مناسبت برگزاری سومین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر و در آستانه گرامیداشت دهه مبارک فجر بار دیگر در نگارخانه های کشور جای می‌گیرد.

شاه آبادی تصریح کرد که حضور چشمگیر هنرمندان در جشنواره هنرهای تجسمی فجر نشان دهنده همراهی آنها برای ارتقاء هنر معاصر کشور است.

بخش هنری تبیان


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین