تبیان، دستیار زندگی
چگونگی رشد نوک یک پرنده فقط به غذای مورد علاقه آن بستگی ندارد. دو جانور شناس کانادایی و استرالیایی هنگام تجزیه و تحلیل اندازه های منقار انواع مختلف پرندگان به نتایجی رسیدند که این نظریه را...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

منقارهای دماسنج

منقار پرنده

منقار پرندگان، دما را تنظیم می کند

چگونگی رشد نوک یک پرنده فقط به غذای مورد علاقه آن بستگی ندارد. دو جانور شناس کانادایی و استرالیایی هنگام تجزیه و تحلیل اندازه های منقار انواع مختلف پرندگان به نتایجی رسیدند که این نظریه را ثابت می کند. در مناطق سردتر پرندگان بومی منقارهای کوچک تری دارند، شاید چون در حالت  بهتر می توانند گرمای بدنشان را حفظ کنند و آن را از دست ندهند.

دانشمندان می گویند: شرایط آب و هوایی، به مرور زمان منقارهای بزرگ را به وجود آورده است تا بتوان در آب و هوای گرم، گرما را از راه های متفاوت که به نوع پرنده بستگی دارد، از بدن شان خارج کنند

نتایج نشان می دهد که منقار پرندگان نقش مهمی در تنظیم دما دارد. «برعکس انسان ها، پرندگان عرق نمی کنند. البته به جای آن، آنها می توانند از منقار خود برای دفع گرمای بیش از حد بدن استفاده کنند.»

و این امر بدین معناست که در دماهای سردتر منقارهای کوتاه تر مناسب تر است.

مرغ توکا

این دانشمندان توانستند نشان دهند که مرغان توکای بومی مناطق گرمسیری می توانند از طریق منقار بسیار بزرگ خود که دارای عروق زیادی است، گرما را دفع کنند. آن ها به این مسأله پرداختند که آیا و تا چه اندازه کامل شدن منقار پرندگان تحت تأثیر آب و هوا است؟!

برای انجام این کار هر دو جانورشناس 214 نوع پرنده از متفاوت ترین خانواده ها را بررسی کردند که علاوه بر مرغ توکا همچنین می توان به طوطی ها، پنگوئن ها، فنچ ها و مرغان دریایی اشاره کرد.

محققان به این نتیجه رسیده اند که شرایط محیطی تأثیر زیادی بر روی این مسئله دارد. با افزایش ارتفاع از سطح دریا که در این صورت دما کاهش پیدا می کند و سردتر می شود، همه ی این پرندگانی که در این منطقه زندگی می کنند بیشتر دارای منقار های کوتاه تری هستند.

این دانشمندان می گویند: «شرایط آب و هوایی، به مرور زمان منقارهای بزرگ را به وجود آورده است تا بتوان در آب و هوای گرم، گرما را از راه های متفاوت که به نوع پرنده بستگی دارد، از بدنشان خارج کنند.»

فرآوری: مهدیه زمردکار

بخش کودک و نوجوان


* مطالب مرتبط:

سوسک های باهوش

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.