سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در بین شاعران شیعه و مدیحه سرای خاندان عصمت و طهارت(ع)،محتشم كاشانی به عنوان نام آورترین شاعر عاشورایی به شمار می‌رود. بی‌شك محرم با نام محتشم كاشانی در هم آمیخته است ، كتیبه‌های منقش به تركیب بند معروف این شاعر بلند آوازه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نام آورترین شاعر عاشورایی


در بین شاعران شیعه و مدیحه سرای خاندان عصمت و طهارت(ع)،محتشم كاشانی به عنوان نام آورترین شاعر عاشورایی به شمار می‌رود.

بی‌شك محرم با نام محتشم كاشانی در هم آمیخته است ، كتیبه‌های منقش به تركیب بند معروف این شاعر بلند آوازه در هیبت بیرقهای سرخ و سیاه، حال و هوای تكیه‌ها و حسینیه‌ها را عاشورایی می‌كند.

امروز كمتر عاشق حسینی را می‌توان یافت كه‌نام محتشم ومطلع جانسوز " باز این چه شورش است ..." او را نشنیده باشد.

روایت صادقانه و جادوانه این شاعر بزرگ كاشانی از حماسه حسینی روایتی عاشقانه و عارفانه است.

چه آنكه هم خواص ، معانی رازناكی را در شعر محتشم دیده‌اند و هم مردم كوچه و بازار دریافت و شناختی ویژه از این اثر بلند شاعر شیعی پیدا می- كنند.

استقبال بیش از 200شاعر بعد از محتشم تا زمان حاضر از تركیب بند غرا و رسای او ،نشانه مقبولیت ، اهمیت و اثرگذاری خاص این شاعر اهل بیت است و عنایت اهل بیت در آفرینش آن اثر بر محبوبیت او و بزرگی شعر او افزوده است.

مولف‌كتاب بزرگان كاشان درباره این شاعر فرهیخته می‌نویسد:محتشم كاشانی " كمال‌الدین علی" متخلص به محتشم فرزند "خواجه میراحمد" از شعرای معروف عصر صفوی است كه به سال 935ه.ق چشم به جهان گشود.

"افشین عاطفی " می‌افزاید: او فنون شاعری را از صدقی استرآبادی ( ساكن كاشان) فرا گرفت و خود شاگردانی مانند " تقی‌الدین محمد حسینی" صاحب " خلاصه‌الشعار"، " صرفی ساوجی" ، " وحشتی جوشقانی" و " حسرتی كاشانی" را پرورش داد.

وی با سرودن دوازده بند در مرثیه شهدای كربلا كه بند اول تركیب بند وی با بیت " باز این چه شورش است كه در خلق عالم است؟ / باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است ؟" آغاز می‌شود ، مقام والایی در مرثیه سرایی كسب كرد.

محتشم در ربیع الاول996ه.ق در كاشان درگذشت و آرامگاه وی در این شهر - واقع در محله محتشم - زیارتگاه عموم است.

یكی از اقدامات ارزشمند اخیر مسوولان فرهنگی كاشان درمعرفی این شاعر پر- آوازه برگزاری نخستین جایزه ادبی محتشم كاشانی بود.

دكتر " جابر عناصری" یكی از استادان دانشگاه تهران درباره این شاعر می گوید: محتشم كاشانی پدر مرثیه سرایی و جگربند عاشورایی است.

وی می‌افزاید: این شاعر فرهیخته بهترین منظومه نمایشی به یادگار گذاشت و با زبان شعر فرهنگ عاشورا را در بین مردم به ویژه مداحان اهل بیت (ع) رواج داد.

عناصری می‌افزاید: شهرت و آوازه بی‌نظیر محتشم كاشانی در ادبیات موجب شد تا شاعران نام‌آوری به پیروی از سبك او اهتمام ورزند، اما تاكنون ادبیات ایران در مرثیه‌سرایی ، شاعری همچون محتشم به خود ندیده است.

"عباس مشفق كاشانی" یكی از فرهیختگان علم و ادب نیز بر این عقیده است كه پاكی، اعتقاد و استواری و محبت محتشم كاشانی به‌اهل بیت علیه‌السلام باعث شد كه برخی پادشاهان صفوی از جمله شاه طهماسب به اشعار مذهبی روی آورند.

وی می‌افزاید:تركیب بند معروف این شاعر پرآوازه مرثیه سرای ایران در رثای حضرت سیدالشهدا (ع) و شهیدان كربلا در بین تشیع و به ویژه فارسی زبانان زبانزد شد و توجه بسیاری از شاعران را به خود جلب كرد.

مولانا كمال‌الدین محتشم كاشانی فرزند خواجه میر احمد كاشانی درسال 905 هجری قمری در كاشان چشم به جهان گشود و در سن 91 سالگی دراین شهر درگذشت.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین