تبیان، دستیار زندگی
حتما شما نیز شنیده اید که رژیم یا رژیم های خاصی هستند که می توانند چربی های اضافی شکم را...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا رژیم خاصی برای چاقی شکمی وجود دارد؟

www.novindiet.com

چاقی شکم


حتما شما نیز شنیده اید که رژیم یا رژیم های خاصی هستند که می توانند چربی های اضافی شکم را از بین برند و موجب کاهش سایز دور کمر گردند . ولی آیا یک رژیم غذایی می تواند به طور اختصاصی موجب کاهش سریع سایز شکم و دور کمر گردد؟


در بعضی از تبلیغات ادعا می شود که  رژیم های چاقی شکمی می توانند در مدت کوتاهی (مثلا یک ماه) موجب برطرف شدن چاقی شکمی و کاهش وزن در حدود 7 کیلوگرم شوند.

رژیم غذایی چاقی شکمی دارای دو مرحله است :

یک مرحله چهار روزه با عنوان (ضد نفخ) که حاوی غذاها و نوشیدنی های خاصی می باشد.

یک برنامه غذایی چهار هفته ای که در آن، شما 1600 کیلوکالری در روز دریافت می کنید.

چربی های تک زنجیره ای غیر اشباع یک جزء اساسی از هر وعده غذایی در یک رژیم غذایی چاقی شکمی را تشکیل می دهند. این رژیم تا حد زیادی شبیه رژیم غذایی مدیترانه ای است.

رژیم غذایی چاقی شکمی همچنین افراد را به مصرف مقادیر بالایی از میوه جات و سبزیجات و غلات کامل تشویق می نماید. رژیم غذایی چاقی شکمی ادعا می کند که ابزاری است برای سازگاری با روش جدید غذا خوردن.

آیا رژیم لاغری برای چاقی شکمی متفاوت از یک رژیم سالم کاهش وزن است؟ 

خیر ، رژیم غذایی برای درمان چاقی شکمی در واقع همان رژیم سالم غذایی برای کاهش وزن است. خیلی از افراد فقط از چربی یک ناحیه از بدن، به ویژه چاقی شکمی به دلیل تناسب اندام شاکی هستند.

متخصصین علوم پزشکی نیز به دلیل عوارض ناشی از این نوع چاقی به مبتلایان توصیه می کنند برای پیشگیری و نیز رهایی از بیماری های متابولیک، بایستی با رژیم غذایی از چاقی شکمی خود بکاهند.

واقعیت آن است که یک رژیم غذایی صاف کننده ی شکم، یک الگوی غذایی متناسب و با کالری محدود است که این رژیم حاوی مقادیر کافی از سبزیجات، میوه جات و غلات سبوس دار است.  رژیم غذایی برای چاقی شکمی بر مصرف غذاهایی که غنی از چربی تک زنجیره ای غیر اشباع هستند تاکید می کند و بنا بر نظر طراح رژیم، مصرف غذاهای غنی از چربی تک زنجیره ای غیر اشباع به کاهش چاقی شکمی کمک شایانی می نماید. بعضی از این نوع رژیم های غذایی حتی ادعا می کنند که بدون این که ورزش و فعالیت چندانی داشته باشید، به هدف خود می رسید.

در حالی که حقیقت آن است که اگرچه مصرف چربی های سالم در کنترل چاقی و به ویژه چاقی شکمی مفید است، ولی مصرف آن ها به تنهایی موثر نخواهد بود، زیرا به هر حال آن ها نیز به خودی خودشان حاوی انرژی فراوان می باشند و شما بایستی ورزش، به ویژه ورزش های هوازی را نیز در برنامه خود بگنجانید.

بایستی تاکید نمود که رژیم لاغری شکمی همان رژیم سالم و محدود از کالری است که مصرف چربی تک زنجیره ای غیر اشباع در آن تاکید شده است.

اما باید بدانید که پژوهش های علمی قابل اعتباری موجود نیستند که نشان دهند رژیم لاغری شکمی برای کاهش وزن بهتر از دیگر رژیم های غذایی متوازن و با کالری محدود عمل می کند و یا این که شما بتوانید به طور اختصاصی با یک رژیم لاغری خاص چربی های شکم تان را آب کنید. هر چند ممکن است با استفاده از رژیم لاغری شکمی وزن کم کنید، زیرا ممکن است این رژیم در کل یک روش سالم و کم کالری برای تغذیه را ترویج نمایند و یا ممکن است شامل کاهش استرس ها باشند.

ولی این خصوصیت ها مختص به رژیم لاغری شکمی نیست و هر رژیم غذایی محدود از کالری که روش های غذا خوردن  سالم را تقویت  نماید و رفتارهای صحیح غذایی را در شما شکل دهد می تواند مفید واقع شود و نکته معجزه آسایی برای رژیم لاغری شکمی وجود ندارد.

علاوه بر این باید بدانید که هر چند تبلیغات برای رژیم های معجزه آسا و چند روزه مبنی بر  بهبود سریع مشکل وزن ممکن است جذاب به نظر برسد، ولی این رژیم های بسیار محدود فقط باعث لاغری در ناحیه صورت و افتادگی پوست به همراه عوارض خواهند بود که شما را قبل از رسیدن به کاهش سایز شکم و از بین بردن چربی در ناحیه مرکزی ناامید می نمایند.

لذا توصیه همه متخصصین تغذیه آن است که برای موفقیت و کاهش وزن طولانی مدت، می بایست به همان اصول پایه تغذیه ای در کاهش وزن، یعنی یک برنامه غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی پایبند باشید.

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فرشچی - همکار تبیان

متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط :

از کجا بفهمیم شکم مان چاق است؟

رژیم غذایی برای چاقی شکمی

کاهش چربی‌های اضافی شکم

چربی های زائد شکم را چگونه از بین ببریم؟

با ورزش از چربی دور شکم بکاهید

چاقی یک قسمت از بدن

چاقی شکمی

بزرگی شکم و درمان آن

چاقی شکم خطرناک تر است

آیا چاقی شما موضعی است؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.