سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کریس کوتسیوپلوس، یک عکاس نجومی یونانی به مدت 24 ساعت از منطقه ای در نزدیکی آتن عکسبرداری کرد و با در کنار هم قرار دادن این تصاویر با کمک رایانه یک تصویر کروی پانورامیک را از یک شبانه روز تهیه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک شبانه روز در یک تصویر!
یک شبانه روز در یک تصویر

یکی از شاخه های مورد علاقه ستاره شناسی در بین منجمان، گرفتن تصاویر بدیع و زیبا با استفاده از دوربین های مجهز و نرم افزارهای ویرایش تصویر است. تصاویری که هدفشان نشان دادن زیبایی های آسمان و آشتی مردم با آسمان بالای سرشان است.

در همین راستا کریس کوتسیوپلوس، یک عکاس نجومی یونانی به مدت 24 ساعت از منطقه ای در نزدیکی آتن عکسبرداری کرد و با در کنار هم قرار دادن این تصاویر با کمک رایانه یک تصویر کروی پانورامیک را از یک شبانه روز تهیه کرد.

این عکاس نجومی در خصوص عکس فوق می گوید: "من از صبح 30 دسامبر 2010 با دوربین خود که روی سه پایه گذاشته بودم شروع به گرفتن این عکسها کردم. من دقیقا هر 15 دقیقه با استفاده از یک مسافت سنج و یک فیلتر استروسولار که به روی لنز دوربین خود نصب کرده بودم از موقعیت خورشید عکس گرفتم. در یکی از این عکسها وقتی خورشید نزدیک حداکثر ارتفاع خود رسید من فیلتر را در آوردم و عکسهایی گرفتم که درخشندگی خورشید را نشان می دادند."

وی افزود: "بعد از غروب آفتاب، من عکسهای مختلفی با دوربین خود که در جهت غرب- شمال غرب بود گرفتم تا بتوانم عبور از روز به شب را به روش طبیعی تری نشان دهم. شب از 12 عکس از منظره تشکیل شده است که این بار از غرب به شرق گرفته شده اند. در ساعت 7:30 من دوربین را به طرف شمال گرداندم و شروع به گرفتن عکسهای شب کاملا تاریک کردم که حداکثر 11 ساعت طول کشید. سپس دوربین را به جهت شمال غربی برگرداندم و به مدت نیم ساعت از مسیر حرکت ستارگان عکس گرفتم."

این تصویر که از دماغه "سوینو" واقع در حدود 63 هزار مایلی (حدود 101 کیلومتری) جنوب غربی آتن در یونان گرفته شده است شامل تمام زمینهای ماسه ای، علفزارها، درختان، کلیسای سن یوحنا، ابرها، پرتوهای شفقی و معبد پوزایدون است که زیبایی خاصی را در این عکس رقم زده اند. 

جالب است بدانید این تصویر کروی پانورامیک در مجموع حاصل ترکیب 35 تصویر از خورشید و 25 تصویر از مناظر است.

م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین