سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مصاحبه با جمشید جم، خواننده‌ی یکی از خاطره‌انگیزترین ترانه‌های انقلاب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یار دبستانی من

جمشید جم


همه‌ی ما جمشید جم را با "یار دبستانی" می‌شناسیم. ترانه‌ای كه بیشتر در ایام دهه‌ی فجر شنیده می‌شود و شنیدنش همراه با خاطرات روزهای پرحادثه‌ی انقلاب است. ترانه‌ای كه مخصوص نسل خاصی نیست؛ بلکه متعلق به همه‌ی ایرانیان است؛ فارغ از هر سن و سال و جهت‌گیری...شاه‌بیت سوالاتی که از "جمشید جم" در مصاحبه‌های مختلف پرسیده شده است، داستان چگونگی تهیه و تدوین ترانه‌ی "یار دبستانی" بوده است. اما این‌بار، سوالات ما نه در باره‌ی آن ترانه که در باره‌ی کتاب و مطالعه و خواندن است.

 

- آقای جم، چه هدیه هایی شما را سر ذوق می آورد؟

-  کتاب هایی درباره موسیقی و ادبیات و فرهنگ برایم بسیار جالب است.

 

- در واقع علاقه شما شناسایی شده؟

- بله. البته من شخصاً كتاب در هر زمینه‌ای را دوست دارم. دخترم روان‌شناسی خوانده و برای من گاهی كتاب‌هایی در این زمینه می‌گیرد و هدیه می‌كند كه با كمال میل مطالعه میكنم.

 

- آقای جم، هدیه گرفتن خودش یك جور خاطره شیرین است، آیا شده از كسی چیزی هدیه بگیرید كه خیلی برایتان خاص و عزیز باشد؟

- بله؛ آن اوایل كه فرهنگ معین چاپ شد من این کتاب را به خیلی از دوستان هدیه دادم. یك‌بار به مرحوم سید حسن حسینی گفتم: "سید من از این فرهنگ معین به خیلی‌ها هدیه دادم اما خودم ندارم." خدا بیامرزد ایشان را، نمی‌دانم دو تا فرهنگ داشت كه بلند شد و همان جا فرهنگ معین به من هدیه كردند كه از هدیه‌های دل‌چسب بود كه تا امروز دریافت كردم كه هر وقت از آن استفاده می‌كنم یا حتی نگاهم به آن می‌افتد كلی دعایش می‌كنم.

 

- تصور كنید كه خدایی نكرده قرار است شما را به جزیره‌ای تبعید كنند و شما حق دارید تنها سه كتاب با خودتان به همراه ببرید انتخاب شما چه كتاب‌هایی است؟

- من حتما یه دایرة المعارف لغات می‌برم و شاهنامه‌ی فردوسی و البته قرآن.

یك‌بار به مرحوم سید حسن حسینی گفتم: "سید من از این فرهنگ معین به خیلی‌ها هدیه دادم اما خودم ندارم." خدا بیامرزد ایشان را، بلند شد و همان جا فرهنگ معین به من هدیه كردند كه از هدیه‌های دل‌چسب بود كه تا امروز دریافت كردم

- یك اصطلاحی هست بین دوست‌داران كتاب به نام كتاب بالینی، كه قبل از خواب حتما چند صفحه‌ای از آن را می‌خوانند. كتاب بالینی شما چیست؟

- من خودم را ملزم به كتابی نكردم اما حتما دوبیتی یا رباعی‌نامه ها را می‌خوانم و بعد به رخت‌خواب می‌روم. حالا گاهی از وحشی بافقی گاهی از ناصر خسرو یا شاید سهراب سپهری یا حتی كشكول شیخ بهایی و گلی از گلستان سعدی.

 

- استاد جم تا حالا شده وقتی دارید یك شعر را می‌خوانید آن تم مویسقی‌اش را پیدا كنید و زیر لب آوازی هم بخوانید؟

- بله مخصوصا مولوی و غزلیات شمس را خیلی دوست دارم با ریتمی که حس می‌كنم شاید مولانا می‌خوانده بخوانم یا ریتم چهار چهارم كه مناسب آن غزل هاست.

 

- كتابی هست كه دوست داشته باشید به مخاطبان ما هدیه بدهید و خواندنش را پیشنهاد كنید؟

- بله كتابی هست به نام كلیات طالب كلیم كاشانی كه هم ردیف بیدل دهلوی به سبك هندی قوی و مستحكم سروده اما مهجور مانده است.

 

- در كتاب انقلاب دوست دارید اسم‌تان در كنار نام چه كسایی باشد؟ خوانندگان و موسیقی‌دانان یا اهالی رادیو یا معلمین و دانشجوها؟

البته كه دانشجوها دبیرستانی‌ها و حتی دبستانی‌ها.

 

- اگر قرار باشد كتابی درباره‌ی جمشید جم نوشته بشود دوست دارید عنوان آن چه باشد؟

- بدون تردید "یار دبستانی" كه  همه شامل آن می‌شوند، هم كسانی كه دیروز یار دبستانی بودند و هم كسانی كه در آینده یار دبستانی خواهند شد.

 

 نیره غدیری

بخش کتاب وکتاب‌خوانی تبیان


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین