سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بخش‌هایی از زندگی و مشکلات یک ستاره سینما که نقش او را محمدرضا گلزار بازی می‌کند در فیلم سینمایی شش نفر زیر باران به کارگردانی علی عطشانی روایت می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 زندگی ستاره سینما در "شش نفر زیر باران"

محمدرضا گلزار


 

بخش‌هایی از زندگی و مشکلات یک ستاره سینما که نقش او را محمدرضا گلزار بازی می‌کند در فیلم سینمایی "شش نفر زیر باران" به کارگردانی علی عطشانی روایت می‌شود.

 


به گزارش خبرنگار مهر، اواخر دی‌ماه بود که با هماهنگی علی عطشانی کارگردان "شش نفر زیر باران" و مجید کریمی تهیه‌کننده فیلم برای گرفتن گزارش از پشت صحنه فیلم به لوکیشنی رفتم که شاید برای مخاطبین و کسانی که به محمدرضا گلزار ستاره سینمای ایران علاقمند هستند، جالب باشد و درباره این لوکیشن یا همان "کلوپ مردان" سوال‌هایی داشته باشند. این گزارش درباره حضورم در یکی از لوکیشن‌های فیلم است.

روزهای پایانی فیلمبرداری است و گروه شب کار هستند، نزدیک ساعت 20 به خیابان یخچال می‌رسم که داخل یکی از کوچه‌های بن بست، گروه نزدیک درب اصلی لوکیشن مشغول وارد کردن وسایل صحنه هستند. باران هر لحظه تندتر می‌شود. از درب قهوه‌ای بزرگ که وروردیه این کلاپ است وارد می‌شوم. اتاقی با راهرویی کوچک جدا شده که اتاق گریم بچه‌های چهره‌پردازی به مدیریت الهام اطیابی است. رضا رشیدپور یکی از بازیگران این فیلم مشغول گریم شدن است.

 

پیام فروتن طراح صحنه و لباس در همان اتقاق با بچه‌های گروه مشغول برنامه‌ریزی برای دکور این صحنه هستند. دوباره از در دیگری وارد سالن اصلی می‌شوم که همان دفتر منز کلاپ است و بچه‌های گروه مشغول هماهنگی‌های لازم هستند. با علی عطشانی و علی کریم مدیربرنامه‌ریزی فیلم کمی صحبت می‌کنم و متوجه می‌شوم هنوز این صحنه برای کلید خوردن جای کار دارد. به همین دلیل ترجیح می‌دهم لوکیشن را کمی بهتر بببینم.

 

از این صحنه که گروه مشغول آماده سازی آن بودند خارج می‌شوم و به داخل راهرویی می‌روم که بر روی دیوارهای مشکی آن عکس‌هایی از بازیگران مطرح سینما همچون سعید پورصمیمی، فاطمه معتمدآریا، لیلا حاتمی، مرحوم حمیده خیرآبادی، حمید گودرزی، مصطفی زمانی، رضا عطاران، پژمان بازغی و... دیده می‌شود.

 

در گوشه‌ای از این راهرو کافی شاپی وجود دارد که بچه‌های گروه فیلمبرداری نظم آن را به هم زد‌ه‌اند. آتلیه در سمت چپ همین راهرو قرار دارد. آتلیه‌ای بزرگ که در آن دوربین‌های متفاوت دیده می‌شود و حتی وسایلی برای گرفتن عکس از کودکان. در انتهای راهرو یک آرایشگاه وجود دارد که گویا در راستای دیگر کاربری‌های این منز کلاپ طراحی شده و افرادی در آن مشغول به کار هستند. اینجا برای شام توسط بچه‌های تدارکات در حال آماده شدن بود.

علی عطشانی

از همان سالن آرایشگاه دری رو به حیاط خانه باز می‌شود که وسایل ورزشی مثل بیلیارد در آن دیده می‌شود که اتفاقا چند نفر از عوامل فیلم قبل از شروع کار مشغول بازی هستند. از در دیگری وارد صحنه اصلی می‌شوم، پیام فروتن و علی عطشانی به همراه محمدرضا گلزار درباره لباس وی صحبت می کنند و تقریبا این بخش از کار قطعی است. عطشانی درباره میزانسن با رشید پور که حالا گریم شده و محمدرضا گلزار صحبت خود را ادامه می‌دهد.

 

گروه کم کم برای برای خوردن شام دعوت می‌شوند. به عطشانی پیشنهاد یک گپ کوتاه می‌دهم با اینکه می‌دانم روزهای سختی را پشت سر می‌گذراد و تقریبا بیشتر اوقات شب کار است، مجید یوسف‌زاده به طور همزمان با  کامپیوتر کارهای تیتراژ و تروکاژ فیلم را با وی چک می‌کند. تقریبا وقتی کمی خلوت‌تر می‌شود. گفتگو را از "دموکراسی تو روز روشن" شروع می‌کنیم.

 

وی درباره شرایط تولید فیلم "شش نفر زیر باران" می‌گوید: فضای فیلم "دموکراسی تو روز روشن" با این فیلم کاملا متفاوت است. شاید این احساس برای هر مخاطبی به وجود بیاید که قرار است من دوباره کاری با همان سبک و سیاق بسازم. اما سعی کردم این‌بار فضای دیگری را تجربه کنم. در این فیلم مانند "دموکراسی تو روز روشن" از حضور بازیگران حرفه‌ای سینمای ایران استفاده کردم.

 

وی می‌گوید: نزدیک جشنواره فیلم فجر است، بیشتر بازیگران درگیر فیلم‌های دیگری بودند اما این موضوع توسط مدیربرنامه‌ریزی به خوبی حل شد. "شش نفر زیر باران" فیلمی پر لوکیشن و از صحنه‌های اکشن بسیاری برخوردار است. خوشبختانه تا اینجا با همکاری گروه همه چیز به خوبی جلو رفته است و از نتیجه راضی هستم . تدوین همزمان در حال انجام است.

فضای فیلم "دموکراسی تو روز روشن" با این فیلم کاملا متفاوت است. شاید این احساس برای هر مخاطبی به وجود بیاید که قرار است من دوباره کاری با همان سبک و سیاق بسازم. اما سعی کردم این‌بار فضای دیگری را تجربه کنم. در این فیلم مانند "دموکراسی تو روز روشن" از حضور بازیگران حرفه‌ای سینمای ایران استفاده کردم.

عطشانی با اشاره به حضور بازیگران فیلم عنوان کرد: نکته جالب "شش نفر زیر باران" حضور چندین بازیگر همچون محمدرضا گلزار، فرزاد حسنی، رضا رشیدپور، فرمان فتحعلیان و خاطره حاتمی در نقش خودشان است. در این فیلم نیز از تروکاژ استفاده کردیم. بیشتر تلاش کردم از تجربیات قبلی خودم بهره بگیرم اما متفاوت عمل کنم.

 

کم کم گروه برای خوردن شام در اتاق حاضر می‌شوند. سر میز شام کمی با رضا رشیدپور درباره برنامه رادیویی‌اش صحبت می‌کنم که تعطیل شده. او به جای پاسخ به این سوال فقط می‌خندد و سری تکان می‌دهد. گروه هنوز در حال چیدن صحنه هستند. پیام فروتن که یکی از طراحان صحنه و لباس خوب سینما و تئاتر ایران به شمار می‌رود، مشغول نظارت است.

علی عطشانی

با پیام فروتن وارد اتقاق گریم می‌شویم، برخورد بسیار خوبی دارد و از گفتگو درباره طراحی صحنه این فیلم استقبال می‌کند. او درباره شروع همکاری خود با این پروژه می‌گوید: به دعوت مجید کریمی به پروژه ملحق شدم و بعد با دیدن ترکیب بازیگران احساس کردم فیلم نتیجه خوبی خواهد داشت. یکی از نکات جالبی که این فیلم برای من داشت طراحی و ساخت دکور بود که این موضوع مرا بیشتر برای همکاری ترغیب کرد.

 

وی ادامه می‌دهد: کار با کارگردان اول و دوم برایم زیاد فرق ندارد و به این موضوع توجه نمی‌کنم. این فیلم را بسیار تکنیکال می‌بینم. اما معتقدم سینما همچون هندوانه دربسته است. در صحنه جواهر فروشی در ساختمان اسکان ما سه بار کار طراحی انجام دادیم. این لوکیشن برای من جذابیت‌های خاص داشت. فکر می‌کنم نتیجه کار برای مخاطب فیلم سرگرم کننده‌ای باشد.

 

فروتن درباره شناخت خود از عطشانی عنوان کرد: زمانی که فیلم "دموکراسی تو روز روشن" اکران شد من درگیر کار حسن فتحی بودم. اما از بیلبوردهای فیلم احساس کردم اثری متفاوت است. مخاطبانی که جنس کار من را بشناسند، در اینجا نیز با همان مدرن بازی‌های من روبرو می‌شوند. این فیلم کار خوش تصویری خواهد شد. البته متفاوت بودن قرار نیست به هر قیمت خوب باشد.

 

ساعت نزدیک 22:30 است که صحنه آماده می‌شود. مرتضی هدایی مشغول آماده‌ کردن دوربین است. علی عطشانی و مهسا سرمدی منشی صحنه به همراه صدابردار پشت مونیتور در قسمتی از سالن اصلی که همان صحنه فیلمبرداری است نشسته‌اند.

عطشانی از گروه می‌خواهد صحنه را خالی کنند تا چند تمرین گرفته شود. در این صحنه رضا رشیدپور مدیر برنامه محمدرضا گلزارعکس این بازیگر را به همراه بازیگری از سینمای هالیوود روی صفحه اول روزنامه‌ای با فتوشاپ طراحی کرده و حالا محمدرضا گلزار از این موضوع عصبانی است.

 

گلزار پشت میز قرار دارد و رضا رشیدپور با موبایل خود با کت و شلوار طوسی در حال تمرین است. تسبیحی در دست دارد که نشانه‌ای از  شخصیت او در این فیلم است.

 

برداشت اول با صدا، دوربین، حرکت گرفته می‌شود.

رضا رشیدپور در حال صحیت با گوشی تلفن: نه افشین جان اصلا فوتبال نیستم، دردسر داره....

محمدرضا گلزار: چرا هولی؟ بذار یارو برسه چمدوناشو بزاره بعد خبرشو چاپ کن.... بعد از گفتن این دیالوگ محمدرضا گلزار از صحنه خارج می‌شود. این پلان با چند برداشت با نظر کارگردان قطعی می‌شود.

پلان بعدی رضا رشیدپور صحبت‌های خود را با گوشی تلفن ادامه می‌دهد.

رشیدپور: نه دارم گوش می کنم. فردوسی پور کارو کشیده به تلویزیون و گرنه کی از پول بدش می یاد.... این پلان بعد از چند برداشت قطعی می‌شود.

گروه کمی استراحت می‌کنند، با رضا رشیدپور مجری معروف مثلث شیشه‌ای و بازیگر سینما وارد حیاط می‌شویم تا گپ کوتاهی بزنیم. او می‌گوید: من در مجموعه تلویزیونی "لطفا رای ندهید" با عطشانی سابقه همکاری داشتم. احساس کردم کارگردانی منطقی و باهوش است. در این فیلم من فقط عنوانم همان رضا رشیدپور است ولی کاراکتر اصلی فیلم نقش دیگری دارد.

وی درباره فعالیت خود در حوزه بازیگری می‌گوید: من کارم را با بازیگری در تئاتر شروع کردم. این حرفه برای من بسیار جذاب و فوق العاده است. خانم میلانی بیشتر مشوق من برای ادامه این راه بود. فضای خوبی بین بچه‌ها در فیلم "شش نفر زیر باران" حکمفرما است. امیدوارم نتیجه خوب باشد.

 

رشیدپور درباره شباهت این نقش با کاراکتر هومن برق‌نورد در مجموعه " در مسیر زاینده رود" می‌گوید: من این مجموعه را ندیدم. اما سعی کردم کاری متفاوت ارائه کنم.

 

گروه برای گرفتن پلان بعدی آماده می‌شوند و علی عطشانی با محمدرضا گلزار مشغول صحبت در حیاط است، نزدیک نیمه شب است. قصد داشتم با گلزار گفتگو کنم اما او این روزها مشغول بازی در فیلم "شش و بش" است و خسته به نظر می‌رسید به همین دلیل ترجیح دادم زمان دیگری با وی صحبت کنم. با گروه که مشغول آماده‌سازی صحنه بودند خداحافظی می‌کنم. هوا سرد است و هنوز باران می‌بارد. اما گروه قرار است تا نزدیک صبح فیلمبرداری را ادامه دهند.

سینما وتلویزیون تبیان


منبع:مهر

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین