سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رایزنی‌های گروههای لبنانی برای انتخاب نخست وزیر جدید، نجیب میقاتی از سوی میشل سلیمان مامور تشكیل دولت شد. چندی پیش پس از سقوط دولت سعد حریری که به دلیل استعفای 11 تن از وزرای 8 مارس رخ داد، بحرانی کوتاه مدت در این کشور پدید آمد، اما با تدبیر جریان مقاومت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حزب الله؛ پیروز عرصه سیاسی لبنان


رییس جمهور لبنان سرانجام کاندیدای مورد وثوق حزب الله لبنان را مامور تشکیل دولت این کشور کرد که نشان دهنده عمق نفوذ مقاومت در جان و دل مردم لبنان است.


نجیب میقاتی

در پی رایزنی‌های گروههای لبنانی برای انتخاب نخست وزیر جدید، نجیب میقاتی از سوی میشل سلیمان مامور تشكیل دولت شد. چندی پیش پس از سقوط دولت سعد حریری که به دلیل استعفای 11 تن از وزرای 8 مارس رخ داد، بحرانی کوتاه مدت در این کشور پدید آمد، اما با تدبیر جریان مقاومت و همراهی رییس جمهور لبنان فضا برای دخالت خارجی در لبنان از بین رفت و زمینه برای ظهور دولتی در چارچوب مقاومت که در واقع خواست مردم لبنان است، فراهم شد. این آرامش در لبنان در شرایطی روی می دهد که کشورهای منطقه خاورمیانه و جهان عرب نظیر تونس، مصر، سودان و یمن با درگیری هایی مواجه اند و فضای این کشورها به شدت ناآرام است.

لبنان پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید این کشور دچار بحرانی سیاسی شد که چنگ 33 روزه نیز به این فضا دامن زد. پس از رایزنی های بسیار در این کشور و حضور کشورهای دوست نظیر جمهوری اسلامی ایران در عرصه لبنان فضا برای روی کار آمدن دولت نجات ملی سعد حریری فراهم آمد.

میقاتی قبلا در سال ‌2005 نیز به مدت چهار ماه پست نخست وزیری را برعهده داشت. وی یك سیاستمدار و سرمایه‌دار اهل تسنن است كه روابط نزدیكی با سوریه دارد

 دولت نجات ملی به دلیل عدم همراهی با مقاومت و به نوعی تسلیم در برابر غرب، با واکنش حزب الله مواجه شد که نهایتا با خروج 11 عضو 8 مارسی از کابینه لبنان این دولت سقوط کرد. پس از بحث های فراوان کاندیداهایی برای تصدی پست نخست وزیری از طرف گروههای مختلف معرفی شدند که این بار اقبال به نجیب میقاتی روی آورد و وی از سوی میشل سلیمان مامور تشكیل دولت شد. میقاتی قبلا در سال ‌2005 نیز به مدت چهار ماه پست نخست وزیری را برعهده داشت. وی یك سیاستمدار و سرمایه‌دار اهل تسنن است كه روابط نزدیكی با سوریه دارد و  در سال ‌1955 در طرابلس در شمال لبنان به دنیا آمده، متاهل و دارای سه فرزند است. وی در دانشگاه آمریكایی بیروت، دانشكده اروپایی تجارت در فرانسه و دانشگاه‌ هاروارد آمریكا در رشته بازرگانی به تحصیل پرداخته و در حال حاضر عضو هیات امنای دانشگاه آمریكایی

نجیب میقاتی

بیروت، شورای مشورتی دانشكده‌ هاریس دانشگاه شیكاگو وشورای مشورتی گروه بین‌المللی حل بحران است. میقاتی همچنین ریاست انجمن نظارت بر خاورمیانه را برعهده دارد. میقاتی اوایل دهه هشتاد شركت خانوادگی "اینوست كام" كه یك شركت مخابراتی پیشرو در بازارهای در حال توسعه خاورمیانه و آفریقا است را تاسیس كرد. در سال ‌2009 سرمایه وی ‌5/2 میلیارد دلار برآورد شد. میقاتی از سرمایه‌داری وارد عرصه سیاست شد و بین سالهای ‌1998 تا ‌2004 در سه دولت پیاپی پست وزارت حمل و نقل و خدمات عمومی را برعهده داشت. نخست وزیر جدید لبنان در سال ‌2000 به عنوان نماینده طرابلس وارد پارلمان لبنان شد و تا سال ‌2005 كه به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، در این پست فعالیت می‌كرد. وی در سال ‌2009 بار دیگر به عنوان نماینده طرابلس به پارلمان راه یافت.

نخست‌وزیر جدید لبنان اعلام كرده است كه رایزنی‌ها برای تشكیل كابینه جدید لبنان را آغاز کرده است و در این راستا روابط خود با همه گروه‌های لبنانی را حفظ كرده و با هیچ گروهی درگیر نخواهد شد. وی بر این مساله تاکید کرده است که لبنان همچنین به حمایت همه كشورهای دوست و حفظ ثبات خود نیاز دارد تا بتواند خود را بسازد. رئیس پارلمان لبنان نیز در این راستا تاكید كرده است كه سعد الحریری با نپذیرفتن نامزدی نجیب میقاتی اشتباه بزرگی مرتكب شده است چراکه نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان شخصیتی است میانه‌رو و با كشورهای عربی و بین‌المللی روابط مهمی دارد. ولید جنبلاط، رهبر دروزی‌های لبنان نیز در گفت‌وگو با روزنامه السفیر اظهار داشت: میقاتی فردی میانه‌رو است. وی بر اصول ملی تاكید دارد و من از تلاش برخی از افراد برای تحریف واقعیت‌ها تعجب می‌كنم.

میقاتی از سرمایه‌داری وارد عرصه سیاست شد و بین سالهای ‌1998 تا ‌2004 در سه دولت پیاپی پست وزارت حمل و نقل و خدمات عمومی را برعهده داشت

این فرایند سبب شده است که قدرت حزب الله به طور کامل درعرصه منطقه به خوبی خود را نشان دهد. امروز دیگر تمام طرف های درگیر در لبنان به این مساله اذعان دارند که مقاومت نقش اصلی در این کشور را ایفا می کند و نمی توان بدون در نظر گرفتن این گروه و جریان در عرصه لبنان قدرت تصمیم گیری داشت. این روند در واقع مقابله با دخالت های خارجی در این کشور است که همواره خود را مجاز و مخیر به دخالت در امور داخلی لبنان می دانستند. فرانسه و آمریکا این بار بسیار محتاط در مورد اوضاع لبنان اظهار نظر کردند؛ چراکه آنها نیز به قدرت حزب الله و پایگاه درونی مقاومت در بین مردم این کشور پی برده اند. امروز سخن گفتن در مورد اوضاع لبنان بدون در نظر گرفتن مولفه مقاومت و حزب الله ممکن نیست و همانگونه که جمهوری اسلامی ایران از سال ها قبل نیز تاکید کرد بود، جریان مقاومت اصلی ترین و مردمی ترین فاکتور در اداره امور لبنان است و بدون آن حرکت سیاسی در لبنان ممکن نیست.


هاتف پور رشیدی

بخش سیاست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین