سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خبرگزاری فارس: مردم مصر با الهام از انقلاب تونس از چند روز پیش دست به تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف مصر زده‌اند و خواهان سرنگونی حسنی مبارك رئیس جمهوری این كشور هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رژیم مصر در آستانه سقوط


مردم مصر با الهام از انقلاب تونس از چند روز پیش دست به تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف مصر زده‌اند و خواهان سرنگونی "حسنی مبارك " رئیس جمهوری این كشور هستند.

به گزارش خبرگزاری هامردم مصر با الهام از انقلاب تونس از چند روز پیش دست به تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف مصر زده‌اند و خواهان سرنگونی "حسنی مبارك " رئیس جمهوری این كشور هستند و در جریان درگیری پلیس با تظاهرات كنندگان تاكنون دست كم هفت نفر كشته و صدها نفر دیگر زخمی و نزدیك به دو هزار نفر دستگیر شده‌اند.

* آغاز تظاهرات مردم مصر در روز «جمعه خشم»

در پی انتشار فراخوان تظاهرات در روز «جمعه خشم» كه قرار بود، در اعتراض به سركوب اعراضات مردمی توسط رژیم

حمله به عکس مبارک

مبارك، امروز پس از نماز جمعه از مساجد و كلیساها در سراسر مصر برگزار شود، مردم مصر آماده برگزاری هرچه با شكوه‌تر این راهپیمایی شدند.

منابع خبری، از آمادگی نیروهای سیاسی مصر برای تظاهرات دیروز جمعه كه آن را «جمعه خشم» نامیده‌اند و پس از نماز جمعه برگزار شد، خبر دادند. فعالان سیاسی در این كشور با انتشار بیانیه‌هایی ملت مصر را به حضور گسترده و پر شور در تظاهرات فراخواندند.

* فرار خاندان مبارك از مصر

در حالیكه برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری از فرار خانواده "حسنی مبارك " رئیس‌جمهور مادام‌العمر مصر به خارج از كشور سخن گفته‌اند، مردم مصر در قاهره و شهرهای دیگر این كشور با برگزار تظاهرات و اعتصاب‌های هزاران نفری خشم خود را از رژیم دیكتاتور این كشور اعلام كرده و سقوط دولت مبارك را خواستار شدند.

* تظاهرات بی سابقه طی 30 سال گذشته

مردم مصر طی 2 روز گذشته تظاهرات ده‌ها هزار نفری علیه دولت مبارك به راه انداختند؛ تظاهراتی كه در 30 ‌سال گذشته بی‌سابقه بود، مردم با آتش زدن عكس‌های مبارك، خواستار كناره‌گیری وی از قدرت در این كشور شدند.

دولت مصر در پی افزایش اعتراضات مردمی دیروز برای چندمین بار در روزهای اخیر تشكیل جلسه داد تا وزرای كابینه به بررسی آثار و بازتاب‌های برجای مانده از روز خشم بپردازند، این جلسه با درگیری‌های لفظی وزیران مصری همراه بود و در این بین "حبیب العادلی " وزیر كشور از كمبود امكانات امنیتی از جمله ماشین‌های امنیتی برای برخورد با معترضان مصری سخن گفت، منابع آگاه خبر دادند كه به احتمال زیاد العادلی برای آرام كردن خشم مردم از سمت خود بركنار شود.

* ورود البرادعی به جمع معترضان

"محمد غانم " نماینده اخوان المسلمون مصر نیز در این بین در انگلیس درگفت‌وگو با شبكه "پرس‌تی‌وی " اعلام كرد: حكومت فاسد حسنی مبارك كه بر دیكتاتوری متكی بوده سرنگون شدنی است.

"محمد البرادعی " نیز كه دیروز از اتریش وارد مصر شد، در بدو ورود به این كشور تصریح كرد كه به مخالفان دولت مصر در تظاهرات علیه رژیم مبارك خواهد پیوست.

14حزب جوانان مصر از مردم این كشور خواسته بودند كه بعد از نماز جمعه امروز در تظاهرات میلیونی علیه دولت "حسنی

البرادعی در تظاهرات

مبارك " رئیس‌جمهور این كشور حضور داشته باشند، این احزاب از مردم خواستند تا با شعار "روز یك میلیون مصری در جمعه خشم و آزادی " در این تظاهرات گسترده ضد دولتی شركت كنند.

این احزاب كه از گروه‌های مختلف سیاسی در كشور مصر شامل اخوان‌المسلمون، جنبش‌های 6 آوریل، حمایت از البرادعی و اتحادیه‌ها و سازمان‌های جوانان و مجموعه فیس بوك تشكیل شد‌ه‌اند، خواستار حضور میلیونی مردم در تظاهرات امروز شدند.

* فعالیت معترضان در شبكه‌های اینترنتی مانند فیس بوك و توییتر

هزاران دعوتنامه در شبكه اینترنت و فیس بوك برای حضور در تظاهرات میلیونی امروز ارسال شده است و گفته می‌شود گروه‌هایی نیز برای مقابله با حالت‌های خاص نظیر استفاده از گازهای اشك‌آور از سوی نیروهای امنیتی مصر آموزش دیده‌اند تا مردم در پی این اقدامات متفرق نشوند.

* بازداشت گسترده رهبران اخوان المسلمین اسلامگرا

"عبدالمنعم عبدالمقصود " از وكلای گروه اخوان‌المسلمون اعلام كرد كه پنج نماینده سابق اخوان‌المسلمون و پنج عضو دفتر سیاسی بوی‍ژه "عصام العریان " و "محمد مرسی " از جمله افرادی هستند كه در خانه‌هایشان بازداشت شدند.

پلیس مصر به "حسنی مبارك " هشدار داد كه آنها احتمالاً از عهده كنترل تظاهرات كنندگانی كه خواستار سرنگونی وی هستند بر نخواهند آمد.

* گسترش دامنه اعتراضات به شهرهای مختلف مصر

تظاهرات مردمی در مصر جمعه وارد سومین روز خود شد و مردم اكثر شهرهای این كشور بعد از برگزاری نماز جمعه برای نشان دادن خشم خود از حكومت حسنی مبارك تظاهرات گسترده‌ای برگزار كردند.

* حمایت تل آویو از مبارك

رژیم صهیونیستی با وجود تظاهرات مردمی از دولت مصر حمایت كرد، بطوریكه "سیلوان شالوم " وزیر صهیونیستی در اظهار نظری درباره تغییر و تحولات سیاسی و اجتماعی جاری در مصر با بیان این كه مصر از جمله متحدان و هم‌ پیمانان استراتژیك رژیم صهیونیستی بشمار می‌آید، ابراز امیدواری كرد، رژیم مبارك بتواند اوضاع را دوباره در مصر بدست گیرد.

وی با بیان اینكه " تل‌آویو با نگرانی بسیار تحولات جاری در مصر را دنبال می‌كند " گفت: از دید ما موافقتنامه‌های امضا شده بین مصر و اسرائیل همچنان به قوت خود باقی است و هیچ رژیم یا شخصی نمی‌تواند آنها را تضعیف كند یا زیر سؤال ببرد.

* حمله مسلحانه به شمال منطقه سینا

شماری از مردم معترض پنجشنبه شب به مركز پلیس روستای "شیخ زوید " در شمال منطقه سینا گلوله "آر.پی.جی " شلیك كردند.

بر اساس گزارش‌ها، درپی این حمله افسران و سربازان مستقر در این مركز امنیتی فرار كردند.

* واكنش دیده بان حقوق بشر به خشونت علیه معترضان

دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ای استفاده مفرط از خشونت علیه تظاهركنندگان مصری از سوی دولت این كشور را مورد انتقاد قرار داده و آن را غیر قابل قبول و غیر متناسب با اعتراضات مصری‌ها دانست.

* بزرگترین راهپیمایی از زمان انتفاضه "الرغیف " (نان) در سال 1979

روزنامه لبنانی "السفیر " در این بین بر سردادن شعارهای یكپارچه توسط تظاهرات‌كنندگان تمركز كرد. شعارهایی مانند "مبارك برو " و "مبارك .. مبارك .. پادشاه عربستان در انتظار توست " و "زندگی .. آزادی .. حرمت انسانی " و شعارهایی هم‌چون "حسنی مبارك سرنگون خواهد شد " كه روی دیوارهای شهر نوشته شده بود.

السفیر كه این تظاهرات را بزرگترین راهپیمایی از زمان انتفاضه "الرغیف " (نان) در سال 1979 بشمار آورده بود، نوشت: راهپیمایی روز خشم و اعتراضات روز گذشته توانست جمع كثیری از فعالان و روزنامه‌نگاران را به خیابان‌ها بكشاند.

* پیــام آمـریكــا: دولت مصر مستقر و پابرجاست

در این اوضاع و احوال "هیلاری كلینتون " وزیر خارجه آمریكا با فراخواندن تمام طرف‌ها در مصر به خویشتن‌داری و بردباری با تاكید بر این كه دولت مصر ه‌چنان مستقر و پابرجاست و آرامش بر این كشور حكومت می‌كند، از رژیم مبارك خواست به خواسته‌های معترضان پاسخ مثبت دهد و یك مقام بلند پایه آمریكایی با ارسال نامه‌ای برای روزنامه "الخلیج " چاپ امارات تأكید كرد،‌ واشنگتن از حق ملت‌ها در انجام تغییر و اصلاحات و برگزاری راهپیمایی‌های مسالمت آمیز حمایت می‌كند و كاخ سفید از تمام طرف‌ها می‌خواهد خویشتن‌داری خود را حفظ كنند.

"جو بایدن " معاون رئیس‌جمهور آمریكا نیز در گفت‌وگو با شبكه خبری "پی بی اس " صریح‌ترین اظهارات دولت آمریكا تا كنون درباره اعتراضات مردمی در مصر علیه حاكمیت 29 ساله "حسنی مبارك " در این كشور را مطرح كرد.

درگیری خیابانی

وی در این گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن نادیده گرفتن خواست معترضان مصری كه خواستار بركناری "حسنی مبارك " از قدرت هستند، اعلام كرد: حسنی مبارك دیكتاتور نیست. وی نباید از قدرت كناره‌گیری كند.

* قطع شبكه اینترنت توسط حكومت مصر

كاربران اینترنتی و هتل‌های مصر اعلام كردند كه از بامداد امروز و همراه با آغاز تظاهرات جمعه خشم شبكه اینترنت برای ممانعت از فراخوانی بیش از پیش مردم جهت حضور در راهپیمایی توسط رژیم مبارك قطع شده است.

در حالی كه رژیم "حسنی مبارك " اغلب خدمات اینترنتی را برای جلوگیری از انتشار اخبار داخلی این كشور متوقف كرده است، تعداد زیادی از نیروهای عملیات ویژه مصر در خیابان‌های متعدد قاهره مستقر شدند.

رژیم مبارك از عصر دیروز فعالیت شبكه‌های اینترنتی متعدد از جمله "فیس بوك "، " توییتر " را قطع كرد و امكان ارسال پیامك را از طریق شبكه‌های مخابراتی متوقف كرد تا مانع اطلاع‌رسانی برای حضور در تظاهرات‌های مردمی شود.

* فرار سرمایه داران مصری به خارج از كشور

"عماد ادیب " روزنامه‌نگار معروف مصری از اقدام بسیاری از تاجران این كشور در خارج كردن دارایی‌های خود از مصر در پی تظاهرات گسترده مردمی از سه‌شنبه گذشته علیه رژیم "حسنی مبارك " خبر داد.

وی دیروز در گفت‌وگو با برنامه "یكی از مردم " در شبكه تلویزیونی "دریم " گفت: 72درصد از رشد اقتصادی در مصر بر عهده بخش خصوصی است و انتظار می‌رود كه با بوجود آمدن این شرایط در مصر، برخی افراد اقدام به فرصت‌طلبی‌ كنند.

* ورود اخوان المسلمون به تظاهرات

جماعت اخوان المسلمون بمناسبت تحولات اخیر مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام كرد، مردم مصر از ظلم و ستم رژیم حاكم به ستوه آمده‌اند.

بدون اجرای اصلاحات، مصر روی آرامش را به خود نخواهد دید و تظاهرات در مصر كه جوانان مصری آن را هدایت و راهبری كرده و می‌كنند، تظاهراتی آرام و مسالمت آمیز است. جماعت اخوان المسلمون در این حوادث و تغییر و تحولات تاكید می‌كند كه جنبش اعتراضی مصر تا برآورده شدن خواسته‌های مردمی ادامه می‌یابد

* تظاهرات پس از نماز جمعه

رسانه های عرب زبان، مردم و اقشار مختلف جامعه مصر بویژه جوانان مصری بعد از پایان نماز جمعه در مساجد این كشور با در دست داشتن پلاكارد و سردادن شعارها علیه حكومت حسنی مبارك خواهان كناره‌گیری او از قدرت و برقراری آزادی و دموكراسی واقعی در كشورشان شدند.

نیروهای ضد شورش نیز به طور گسترده با مردم با شلیك گلوله و گاز اشك آور و ماشین های آپ پاش درگیر شدند.

این تظاهرات افزون بر قاهره شهرهای دمیاط، دمنهور، المنیا، الإسكندریة و المنصورة نیز در جریان است. نیروهای امنیتی مصر برای متفرق كردن تظاهر كنندگان از گاز اشك آور و آب و گلوله‌های پلاستیكی استفاده می‌كند.

* * همراهی پلیس مصر با تظاهر كنندگان

شبكه تلویزیونی "العربیة " در خبری اعلام كرد كه نیروهای پلیس مصر كه ماموریت داشتند تظاهرات‌كنندگان مصری را متفرق كنند، با در آوردن لباسهای فرم خود در خیابانها به صف تظاهرات‌كنندگان علیه رژیم مبارك پیوستند و با آنها همصدا شدند.

* تصرف مقر حزب حاكم در برخی شهرهای مصر

پایگاه خبری الجزیره اعلام كرد كه تظاهرات‌كنندگان مصری مقر حزب حاكم در شهرهای "دمیاط " واقع در شمال و "كوم

درگیری خیابانی

 امبورا " در جنوب مصر را به آتش كشیدند و در برخی شهرهای دیگر از جمله "اسماعیلیه " و "منصورة " مقر حزب حاكم را محاصره و تصرف كرده‌اند.

برغم افزایش دامنه اعتراضات مردمی علیه رژیم حاكم در مصر، "حسنی مبارك " رئیس‌جمهور این كشور همچنان سكوت كرده است. در چنین شرایطی رهبران حزب حاكم از مبارك خواستند كه وارد عمل شود. سران حزب ملی حاكم، دولت مصر را به شكست در اجرای سیاست‌های این حزب متهم می‌كنند.

* سی آی ای: دولت حسنی مبارك بسیار محكم است

سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سی آی ای) سعی كرد تا در 15 روز گذشته از منابع خود در داخل دولت و ارتش مصر نظرات را در مورد عمر دولت حسنی مبارك جویا شود.

بر اساس این گزاش، سیا در پایان این ارزیابی‌ها به این نتیجه رسید كه دولت حسنی مبارك بسیار محكم است و تحرك كنونی در میان مردم در كوتاه مدت یا میان مدت نمی‌تواند خطری برای این دولت باشد.

* جلوگیری از پخش شبكه خبری الجزیره توسط حكومت مصر

دولت مصر در ادامه تعرض به شبكه خبری الجزیره و كارمندان آن، پخش این شبكه را به كلی از ماهواره نیل ست خود متوقف كرد.

در همین راستا برای ممانعت از انتقال اخبار داخلی مصر به رسانه‌های مختلف، نیروهای امنیتی مصری در لباس شخصی به "احمد منصور " خبرنگار این شبكه در قاهره تعدی كردند. آنها همچنین خطوط تلفنی دفتر شبكه الجزیره در قاهره را نیز قطع كرده‌اند.

بازداشت البرادعی:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه های الجزیره و العربیه، شمار زیادی از تظاهرکنندگان در اطراف کاخ ریاست جمهوری در قاهره جمع شده اند. همچنین منابع خبری از استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک آور علیه تظاهرکنندگان برای ممانعت از ورود آنها به میدان آزادی خبر می دهند.

منابع فوق اعلام کردند که نیروهای امنیتی مصر چهار خبرنگار خبرگزاری فرانسه را بازداشت کردند و "احمد منصور" خبرنگار الجزیره را مورد ضرب وشتم قرار دادند و به تیم شبکه العربیه حمله کردند و خبرنگار شبکه بی بی سی را مجروح کردند.

همچنین دهها هزار نفر در شهر سوئز علیه سرنگونی "حسنی مبارک" شرکت کردند. تظاهرات همچنان در پایتخت و دیگر شهرهای این کشور ادامه دارد.

این منابع از بازداشت "محمد البرادعی" از مخالفان مبارک در مسجدی در الجیزه و "اسامه الغزالی" حرب رئیس جبهه دموکراسی مصر خبر دادند.

حکومت نظامی:

در پی تشدید اعتراضات مردمی و برای جلوگیری از دامنه تظاهرات مردمی در این كشور، دولت حسنی مبارك از امشب تا فردا صبح حكومت نظامی اعلام كرد.

تلویزیون دولتی مصر اعلام كرد كه دولت این كشور از ساعت 6 عصر امروز جمعه تا 7 صبح فردا در شهرهای بزرگ این كشور (قاهره، اسكندریه و سوئز) مقررات منع آمد و شد اعلام كرده است.

بر اساس این گزارش، تلویزیون النیل در این رابطه گزارش داد كه "حسنی مبارك " رئیس‌جمهور مصر این دستور را صادر كرده و این قانون در شهرهای قاهره، اسكندریه و سوئز اجرا خواهد شد.

این شبكه اعلام كرد كه این قانون تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.


منابع:فارس،مهر،ایلنا

بخش سیاست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین