معرفی نامزدهای جوایز اسکار سال 2006 اعلام شد
روز سه شنبه، 31 ژانویه (11 بهمن) اسامی نامزدهای دریافت جوایز هفتادوهشتمین دوره اسکار، توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اعلام شد.
گفتنی است که فیلم های ایرانی «خیلی دور، خیلی نزدیک» (رضا میرکریمی) از طرف کشور ایران و «مرثیه برف» (جمیل رستمی) به عنوان محصول مشترک ایران و عراق، به آکادمی اسکار فرستاده شده بودند که هیچ یک برای نامزدی اسکار بهترین فیلم خارجی انتخاب نشدند.
نامزدهای این جوایز، به گزارش سایت رسمی آکادمی عبارتند از:
بهترین بازیگر نقش اصلی مرد:
فیلیپ سیمورهافمن: کاپوتی
ترنس هووارد: شتاب و آرامش
هیث لجر: کوهستان بروک بک
خواکین فونیکس: راه را طی کن
دیوید استراترن: شب بخیر و موفق باشید
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
جورج کلونی: سیریانا
مت دیلون :تصادف
پل جیاماتی: مرد سیندرلایی
جیک جیلنهال: کوهستان بروک بک
ویلیام هارت: تاریخچه خشونت
بهترین بازیگر نقش اصلی زن:
جودی دنچ: خانم هندرسون تقدیم می کند
فیلیستی هافمن : عبور از آمریکا
کایرا نایتلی: غرور و تعصب
شارلیز ترون: سرزمین شمالی
ریس ویترسپون: راه را طی کن
بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
امی آدامز: جون باگ
کاترین کینر: کاپوتی
فرانسیس مک دورماند: سرزمین شمالی
ریچل وایز: همیشه باغبان
میشل ویلیامز: کوهستان بروک بک
بهترین انیمیشن:
قلعه متحرک هالز
عروس جنازه (تیم برتون)
والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما
بهترین طراح صحنه:
شب بخیر و موفق باشید: جیم بیسل (طراح صحنه)، جان پاسکال (اجرای صحنه)
هری پاتر و جام آتش: استوارت کریگ (طراح صحنه)، استفان مک میلان (اجرای صحنه)
کینگ کونگ: گرنت میجور (طراح صحنه)، دان سانا و سایمون برایت (اجرای صحنه)
دان سانا و سایمون برایت (اجرای صحنه)
خاطرات یک گیشا: جان میه (طراح صحنه)، گرچن رائو (اجرای صحنه)
غرور و تعصب: سارا گرینوود (طراح صحنه)، کیتی اسپنسر (اجرای صحنه)
بهترین فیلمبرداری:
بتمن آغاز می کند: والی پنیستر
کوهستا بروک بک: رودریگو پریتو
شب بخیر و موفق باشید: رابرت السویت
خاطرات یک گیشا: دایان پیب
دنیای جدید: امانوئل لوبتسکی
بهترین طراح لباس:
چارلی و کارخانه شکلات سازی: گابریلا پسوچی
خاطرات یک گیشا: کالین آتوود
خانم هندرسون تقدیم می کند: ساندی پاول
غرور و تعصب: ژاکلین دوران
راه را طی کن: آریان فیلیپس
بهترین کارگردان:
آنگ لی: کوهستان بروک بک
بنت میلر: کاپوتی
پل هاجیس: تصادف
جورج کلونی: شب بخیر و موفق باشید
استیون اسپیلبرگ: مونیخ
بهترین فیلم مستند بلند:
کابوس داوین (هیوبرت ساوپر)
ارنان: باهوش ترین افراد این اتاق (آلکس گیبنی و جیسون کلیوت)
رژه پنگوئن ها (لوک ژاکه و ایو داروندو)
مردربال (هنری الکس روبین و دانا آدام شایپرو)
دعوای خیابانی (مارشال کوری)
بهترین فیلم مستند کوتاه:
مرگ کوین کارتر ... (دن کراس)
خدا در رواندا می خوابد (کیمبرلی اکوارو و استیسی شرمن)
کلوپ قارچی (استیون اکازاکی)
به یادآوردن پیروزی: دوران طلایی نورمن کوروین (کورین مارینان و اریک سیمونسون)
بهترین تدوین فیلم:
مرد سیندرلایی: مایک میل و دان هنلی
همیشه باغبان: کلرسیمپسون
تصادف: هیوز وینبورن
مونیخ: مایکل کان
راه را طی کن: مایکل مک کیوسر
بهترین فیلم خارجی:
چیزی نگو (ایتالیا)
کریسمس مبارک (فرانسه)
اینک بهشت (فلسطین)
سوفی شول – آخرین روزها (آلمان)
تساتسی (آفریقای جنوبی)
بهترین گریم:
وقایع نگاری نارنیا: جادوگر و کمد لباس: هاوارد برگر و تامی لین
مرد سیندرلایی: دیوید لروی اندرسون و لنسی اندرسون
جنگ ستارگان: اپیزود سوم انتقام سیت، دیوید السی، آنت میلز
بهترین آهنگسازی:
گوستاوو سانتا اولالا: کوهستان بروک بک
آلبرتو ایگلسیاس: همیشه باغبان
جان ویلیامز: خاطرات یک گیشا
جان ویلیامز: مونیخ
داریو ماریانلی: غرور و تعصب
بهترین ترانه:
تصادف: ترانه «در عمق» (موسیقی: کاتلین (برد) یورک و مایکل بکر، ترانه: کاتلین (برد) یورک)
شتاب و آرامش: (ترانه «... بیرون رفتن از اینجا سخت است» موسیقی و ترانه: جورج هیوستن، سدیک کلمن و پل بوگارد)
عبور از آمریکا (ترانه «سفر کردن» موسیقیو ترانه: دالی پارتون)
بهترین فیلم:
کوهستان بروک بک: دایانا اسانا و جیمز شاموس
کاپوتی: کارولین بارون، ویلیام وینس و مایکل اهووان
تصادف: پل هاجیس و کتی شولمن
شب بخیر و موفق باشید: گرتت هسلاو
مونیخ: کاتلین کندی، استیون اسپیلبرگ و بری مندل
بهترین فیلم کوتاه انیمیشن:
آزاردیده: شارون کولمن
ماه و پسر: یک مکالمه خیالی: جان کین میکروپگی استرن
اکتشافات جغرافیایی اسرارآمیز جاسپر مورلو: آنتونی لوکاس
نه: شین آکر
گروه تک نفره: اندرو خیمنز و مارک اندروز
بهترین فیلم کوتاه داستانی:
اوسریزر (فرار): الریک کروت
بقیه پول: شان الیس و لین بوساگر
آخرین مزرعه: رونار رونارسون و تور اس – سیگورسون
وقت ما تمام شده: راب پرلستاین و پتا کلنت
شش تیر: مارتین مک دونا
بهترین تدوین صدا:
کینگ کونگ: مایک هاپکینز و اتان فان در راین
خاطرات یک گیشا:ویلری استیتمن
جنگ دنیاها: ریچارد کینگ
بهترین میکس صدا:
وقایع نگاری نارنیا: شیر، جادوگر و کمد لباس: تری پورتر، دین ازوپا نچچ و ترنی جانسون
کینگ کونگ: کریستوفر بویز، مایکل سمانیک، مایکل هجزو هاموندپیک
خاطرات یک گیشا: کوین ا.کانل، گرگ ا. راسل، ریک گلاین و جان چه چت
راه را طی کن: پل سی، دی . ام. همفل و پیتر کارلند
جنگ دنیا: اندی نیلسون، انا بلمرو و رونالد جادکینز
بهترین جلوه های ویژه
وقایع نگاری نارینا: شیر، جادوگر و کمد لباس: دین رایت، بیل و ستن هوفر، جیم برنی و اسکات فارر
کینگ کونگ: جولاتاری، برایان فانت هولف کریستین ریورز و ریچارد تیلر
چنگ دیناها: دنیس موران، پابلو هلمن، رندی دوترا و دانیل سودیک
بهترین فیلمنامه اقتباسی:
کوهستان بروک بک: لری مک مورتی و دایانا اسانا
کاپوتی: دن فاترمن
همیشه باغبان: جفری کین
تاریخچه خشونت: جاش السن
مونیخ: تونی کوشنر و اریک راث
بهترین فیلمنامه اورژینال:
تصادف: فیلمنامه از پل هاجیس، بابی مورسکو،
قصه از: پل هاجیس
شب بخیر و موفق باشید: فیلمنامه از جورج کلونی و گرنت هسلاو
امتیاز نهایی: فیلمنامه از وودی آلن
ماهی مرکب و وال: فیلمنامه از نوآ بائومباخ
سیریانا: فیلمنامه از : استفن گاگان