سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روایتی است شنیداری از حماسة عاشورا كه در قالب پنج قطعه موسیقی به شرح زیر تقدیم می گردد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هلال كاروان
هلال كاروان

 

روایتی است شنیداری از حماسة عاشورا كه در قالب پنج قطعه موسیقی به شرح زیر تقدیم می گردد .

 1 – قافله

این قطعه با حركت قافله امام حسین  (ع)از مدینه به سمت مكه آغاز می شود و پس از اعلان فضای تهدید در جریان حج سال 61 هجری قمری و حركت كاروان امام به سوی كوفه ادامه می یابد . قطعه اول ، با  خبر شهادت حضرت  مسلم بن عقیل در كوفه و تصمیم قاطع امام بر ادامة مسیر به سمت كوفه ادامه می یابد .

2 – حرّ

مواجة قافله امام با لشگریان ابن زیاد و به فرماندهی حربن یزید ریاحی سر آغاز قطعه است و تغییر مسیر قافله امام و نوای (اعوذ بالله من الكرب  و البلا ) خبر از رسیدن قافله عشاق به كربلا می دهد .

بر پایی قیام امام ، ندامت و بازگشت حرّ و كلام دلنشین امام برای او ، مقدمه ایست كه رسیدن به روز عاشورا را خبر می دهد  و شهادت حرّ را بهمراه دارد

هلال كاروان

3 – عطش

غمناك ترین مویه های عاشورا ، ناله های عطش است كه كودكان  خیام حسینی ، سر داده اند .  قطعة عطش  ، تركیبی است از ناله های كودكان خشكیده لب و سعی مادرانة كاروانیان در آرام كردن كودكان ، بانوای لالایی كه با شهادت حضرت  علی اصغر پایان می یابد و گریزی به رشادت و شهادت سبط اكبر امام حضرت علی اكبر (ع)

4 – علمدار

تقدیم امان نامة دشمن به علمدار سپاه امام  ، سكوت مرگباری است كه قطعة علمدار را آغاز می كند و در خواست  اذن میدان از امام و حركت برای مهیا كردن آب برای خیام در روز عاشورا ، ادامة این قطعه را رقم می زند  درگیری    حضرت ابوالفضل العباس با  موكلّین شریعه و رجز خوانی بی همتای آن سپهدار كربلا قطعة علمدار را به پایان می برد .

5 – وداع

 

هلال كاروان

این قطعه ، لحظات غم انگیز وداع دو دلداده ، حضرت سیدالشهدا (ع) و عقیله بنی هاشم حضرت زینب كبری (س) را ترسیم كرده و نوای (مهلاً مهلا ) نشان از آغاز كارزار امام در روز عاشورا دارد هرچند این قطعه با عروج عارفانه آن حضرت به عالم  لاهوت پایان   می یابد ،  اما صدای زنگ قافله نوید آغاز دیگری است كه هرگز پایان نمی یابد .


تنظیم:بخش هنری تبیان

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین