• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1384/11/11
  • تاريخ :

با برندگان سیمرغ


پس از پایان مراسم اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر، سراغ برندگان سیمرغ رفتیم و از آنها خواستیم تا نظرشان را در این خصوص عنوان کنند.

هرچند در این میان عده ای را پیدا نکردیم و برخی هم تمایلی به صحبت در این باره نداشتند.

تماشاگران؛ بزرگترین جایزه

اصغر فرهادی

جایزه بزرگ من ازدحام مردم پشت درهای سینماست.

* برنده سیمرغ بلورین کارگردانی

طعم شیرین حضور خداوند

* محمد رضا فروتن

دوست دارم یک بار دیگر حرف هایی که در اختتامیه جشنواره زده ام را به نوعی دیگر تکرار کنم؛ بهترین پاداش برای من لذت و عشقی است که به لطف خداوند در کارم احساس می کنم، اما این جایزه پیام و طعم دیگری هم برای من داشت: باز هم حضور خداوند را در کنار خودم احساس کردم. خداوند به من لطف کرد و من از این اتفاق خرسندم.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر بخش بین الملل

امیدوارم رو سفید بمانم

* مونا زندی

فارغ از هر حرف دیگری فقط می توان بگویم خوشحالم و امیدوارم که این جایزه باعث شود بتوانم راهم را به گونه ای ادامه دهم که روسفید بمانم.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول و جایزه ویژه هیأت داوران

یک اتفاق مهم

* شهرام میراب اقدام

طبیعتاً برای هر کسی اتفاق مهمی است که در جشنواره مهمی مثل جشنواره فجر آن هم در یکی از مهمترین بخش ها یعنی بخش بین المللی روی سن برود و جایزه ای دریافت کند.

همین جا از همه یارانی که تا الان در کنارم بودند و من را در ساخت کارهایم همراهی کردند، تشکر می کنم. امیدوارم همچنان در کنار هم باشیم، با هم کار کنیم، با هم پیشرفت کنیم و خلاصه با هم به جاهای خیلی بهتر از این برسیم...

* برنده دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه بخش بین الملل

افسوس خوردم که نبودم

* حمید لولایی

خیلی خوشحالم که توانستم در سینما هم به موفقیت برسم، اما افسوس که خودم نبودم تا جایزه ام را بگیرم.

از داوران، دست اندرکاران جشنواره و همه کسانی که در «چند می گیری گریه کنی» تلاش کردند تا بازی من دیده شود تشکر می کنم و امیدوارم این موفقیت همچنان ادامه داشته باشد.

این سیمرغ در کارم تأثیری نخواهد داشت چون همیشه برای نقش هایم زحمت می کشم از این به بعد هم همین زحمتی که برای بازی هایم کشیدم را ادامه می دهم و سعی می کنم تمام انرژی ام را برای نقش هایی که بازی می کنم صرف کنم و در هیچ نقشی کم نگذارم.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین نقش دوم مرد

راهم را در سینما پیدا کرده ام

* جهانگیر کوثری

یک – کم کم راهم را در سینما پیدا کرده ام. خوشحالم که با تهیه چهار فیلم اخیرم «یک شب»، «به آهستگی»، «عصر جمعه» و «خون بازی» به آنچه می خواستم نزدیک شدم. این جایزه (سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش بین الملل برای به آهستگی) من را ترغیب می کند راهی که انتخاب کرده ام، ادامه دهم. این یعنی انتخابم برای تهیه فیلم ها، درست بوده است. مسائل و مشکلات اجتماعی را هرگز فراموش نمی کنم و ترجیح می دهم دوران کاری ام را در سینما با تهیه چنین فیلم هایی ادامه بدهم. گرفتن جایزه انگیزه ای دو چندان در انسان ایجاد می کند تا یک مقدار دقیق تر به برداشت های زنگی نگاه شود خوشحالم از اینکه فیلم های «به آهستگی» و «عصر جمعه» در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر جوایز بسیاری دریافت کردند.

دو – در این میان و در پایان جشنواره ی فیلم فجر هنوز یک چیزی برایم جای ابهام دارد؛ چرا کار حسین جعفریان برای فیلمبرداری «چهارشنبه سوری» نادیده گرفت شد؟ هنوز متوجه نشدم چرا حسین جعفریان حتی برای این فیلم کاندیدا هم نشد؟ این امر برایم شبهه برانگیز است. من فلمبرداری «چهارشنبه سوری » رابرجسته ترین اتفاق این دوره از جشنواره می دانم.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش بین الملل

کوچکترین سپاس از پدری مهربان

* شاهد احمدلو

در سالن بودم (البته نگفته بودند که باشم، بی خبر بی خبر بودم)، اما وقتی شنیدم «چند می گیری گره کنی» جایزه گرفت خوشحال شدم.

خوشحالی که با همیشه فرق می کرد به هر حال فیلم اول آدم دیده شود و از آن تقدیر، خیلی اتفاق خوبی است، اما این خشوحالی زمانی تکمیل شد که گفتند پدر جایزه ام را گرفته است.

پدری که از کودکی برایم زحمت کشید، همیشه کنار بود، تجربه هایش را در اختیارم گذاشت و باعث شد حالا به اینجایی که هستم، برسم.

فکر می کنم این جایزه کوچکترین سپاسی بود که می توانستم از این پدر مهربان بکنم.

از همه دوستانی هم که در ساخت فیلم اولم همدل و همراه من بودند هم بهترین تشکرها را می کنم.

البته افتتاحیه که هیچ، اما ای کاش دوستان در اختتامیه یادی از منوچهر نوذری می کردند...

* برنده دیپلم افتخار برای ظرفیت بیانی سینما در انتقال مفاهیم معنوی

این جایزه باعث می شود فیلم دیده شود

* امید بنکدار

من به همراه کیوان علی محمدی این جایزه را مدیون هیأت داوران و مخصوصاً محمدرضا اصلانی می دانیم که افتخار شاگردی اش را داشته ایم و همین طور، ارد عطارپور که امکان ساخت این فیلم را برایم فراهم کرد.

علاوه بر اینها حضور یک جایزه ویژه برای پژوهش در فیلم مستند کاملاً ضروری و مفید به نظر می رسد. به قول محمدرضا اصلانی امیدواریم این رویکرد باعث شود از این پس برای رشته های تدوین و فیلمبرداری فیلم های مستند نیز جوایز در نظر گرفته شود.

هر چند پیش بینی نمی کردیم که این جایزه را دریافت کنیم ولی از آنجا که ما برای یک فیلم 40 دقیقه ای چیزی نزدیک به چهار ماه تحقیق کرده بودیم، امید داشتیم که این سیمرغ از آن ما شود تا در واقع باعث دیده شدن فیلم و ارزشگذاری بخش تحقیق و پژوهش در سینما شود.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم پژوهشی مستند

سیمرغ دستمزد را بالا می برد

* محسن روزبهانی

این سیمرغ چهارمین سیمرغی است که بعد از فیلم های «سجاده آتشی»، «سرزمین خورشید» و «دوئل» دریافت می کنم، هر چند از این اتفاق خوشحالم، اما فکر نمی کنم بتواند چندان تأثیری درکارهای آینده ام داشته باشد کما اینکه تا به امروز هم تأثیر نداشته است، چون همه فکر می کنند اگر کسی جایزه بگیرد قیمتش بالا می رود و دیگر می ترسند از اینکه سراغش بروند. التبه با توجه به اینکه فیلم های «تقاطع» و «شب بخیر فرمانده» را نیز در جشنواره امسال داشتم تعجب کردم از اینکه برای «شهر آشوب» این جایزه را دریافت کردم، اما به هر حال خوشحالم.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین طراحی جلوه های ویژه

خوشحالم که تلاشم مورد توجه قرار گرفت

* سودابه مجاوری

«اینانا» در جشنواره های متعددی به نمایش درآمد و متأسفانه مورد بی مهری قرار گرفت. به همین دلیل حالا که بعد از گذشت این مدت و بعد از این همه تلاش در مهمترین جشنواره بین المللی کشورم فیلم دیده می شود خیلی خوشحالم . چون احساس می کنم تا به امروز این فیلم به نوعی نادیده گرفت می شود. هر چند تلاش دوستان دیگرم در این عرصه مسلماً ستودنی است، اما این نکته غیرقابل انکار است که خیلی خوشحالم از اینکه سیمرغ بلورین این توفیق را فراهم می کند که حداقل تلاش من در پید آوردن شکل و ساخت و مفهوم «اینانا» مورد توجه قرار بگیرد. حالا فکر می کنم می توانم با انرژی و انگیزه بیشتری به راهی که شروع کرده ام ادامه دهم که خاصیت هر تشویقی جز این چیز دیگر نیست.

* برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند

UserName