تبیان، دستیار زندگی
سطح محدب چشم که قرنیه نام دارد با کمک عدسی پشت قرنیه اشعه های نور رسیده به چشم را بر روی شبکیه که صفحه ای حساس به نور در پشت چشم می باشد متمرکز می نمایند و باعث شکل گرفتن تصویر بر روی شبکیه می شوند. در صورتی که شکل و یا ضخامت قرنیه با گذشت زمان تغییر ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جراحی چشم بوسیله لیزر

جراحی چشم بوسیله لیزر

سطح محدب چشم که قرنیه نام دارد با کمک عدسی پشت قرنیه اشعه های نور رسیده به چشم را بر روی شبکیه که صفحه ای حساس به نور در پشت چشم می باشد متمرکز می نمایند و باعث شکل گرفتن تصویر بر روی شبکیه می شوند. در صورتی که شکل و یا ضخامت قرنیه با گذشت زمان تغییر نماید، تصویر محیط به درستی بر روی شبکیه متمرکز نخواهد شد و لذا فرد اجسام را تار خواهد دید. در عمل جراحی چشم توسط لیزر، بخشی از قرنیه که دچار مشکل شده است توسط لیزر بخار می شود (آنقدر گرم می شود تا به بخار تبدیل شود) و لذا شکل آن اصلاح شده و تصاویر دیده شده توسط فرد مجدداً شفاف خواهند گردید.

امروزه افرادی که چشم ضعیف دارند دیگر نیاز به استفاده از عینک و یا لنز ندارند و قادر خواهند بود با استفاده از عمل جراحی چشم توسط لیزر، قرنیه خود را ترمیم نموده و مشکل بینایی خود را حل نمایند.

توضیح مختصری درباره لیزر:

اکثر نورها از مخلوطی از طول موج های مختلف ایجاد می شوند ولی نور لیزر از یک پرتوی قوی نور با یک طول موج ساخته می شود (مثلاً می تواند مادون قرمز یا فرابنفش باشد).لیزرها از زمان اختراع شدن در سال 1960 تاکنون کاربردهای فراوانی پیدا نموده اند از جمله هدایت موشک ها، برش، خواندن اطلاعات از روی CD ها و...

هنگامی که فضانوردان آپولو 14 در سال 1971 بر روی ماه فرود آمدند، یک دستگاه منعکس کننده نور لیزر بر روی ماه قرار دادند. دانشمندان با فرستادن یک اشعه لیزر قوی با قطر 3 سانتی متر بر روی این منعکس کننده، توانستند زمان طی شده برای رفت و برگشت نور تا ماه را اندازه گیری نموده و از این طریق فاصله زمین تا ماه را اندازه گیری نمایند.

جراحی چشم بوسیله لیزر
جراحی چشم بوسیله لیزر

شرح نحوه انجام عمل جراحی چشم بوسیله لیزر:

ابتدا شکل قرنیه بوسیله کامپیوتر با دقت بسیار بالا ثبت می گردد. این کامپیوتر همچنین محاسبه می کند که چه مقدار از بافت قرنیه باید برداشته شود. سپس یک لایه از بافت روی قرنیه در نواحی محاسبه شده بریده می شود. سپس این لایه برداشته می شود و نور لیزر به بافت زیر آن تابیده می شود در حدی که بافت قرنیه را تا حد مورد نظر نازک نموده و شکل دهد، در مرحله بعدی لایه بریده شده مجدداً بر روی قرنیه قرار داده می شود تا به چشم کمک کند بدون نیاز به بخیه، زود خوب شود.

به شکل زیر دقت کنید:

جراحی چشم بوسیله لیزر

نقطه 1 لایه بریده شده از سطح قرنیه را نشان می دهد که در انتهای عمل بر سر جای خود قرار داده می شود. سیستم هدف گیری لیزر که در نقطه 2 نشان داده شده، محل بافت هایی که قرار است بریده شوند را مشخص می کند.

نقطه 3 اشعه لیزر را در حال تبخیر بافت قرنیه نشان می دهد.

نقطه 4 لایه شفاف روی قرنیه را نشان می دهد که باعث می شود چشم پس از عمل زود شفا یابد.

نقطه شماره 5 نیز شبکیه را نشان می دهد. تصاویر پس از عمل به صورت کاملاً شفاف بر روی آن منعکس می شوند.

نقطه 6 عصب های بینایی متصل به مغز می باشند.

مرکز یادگیری سایت تبیان، تهیه: پوریا میرعشقی

تنظیم: نسرین صادقی