سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تونس، مردم این کشور توانستند بدون ترس و نگرانی به مساجد بروند. پیش از این تمامی افرادی که به مساجد می رفتند در فهرست افراد مشکوک و تحت نظر سازمان های امنیتی قرار می گرفتند. همچنین رفتن به مسجد به عنوان نمره ای منفی در پرونده امنیتی مردم ثبت می شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

من آیت الله خمینی نیستم !


تحلیلگران می گویند پس از فرار بن علی، اسلامگرایان معتدل در تونس، هواداران بسیاری را جذب خود می کنند / پس از فرار بن علی، مردم تونس توانستند بدون ترس و نگرانی به مساجد بروند.


تونس

رهبر مهمترین حزب اسلامگرای تونس مقایسه خود با امام خمینی (ره) را رد کرد.

راشد الغنوشی رهبر جنبش نهضت اسلامی تونس از احزاب مخالفت دولت سابق این کشور در گفت وگو با شبکه الجزیره اظهار داشت که حزب تحت رهبری اش دموکراتیک است.

الغنوشی در دوره بن علی سه مرتبه به اتهامات مختلف به حبس ابد محکوم شد.

الغنوشی که از سال ها پیش در لندن زندگی می کند و قصد دارد به زودی به  تونس بازگردد اضافه کرد: هر گونه مقایسه میان من و آیت الله روح الله خمینی رهبر فقید ایران را رد می کنم.

دولت جدید تونس پس از فرار بن علی، اعلام کرد: تمامی احزابی که قبلا فعالیت آنها ممنوع بوده می توانند آزادانه به کار حزبی بپردازند.

وی اضافه کرد که جنبش تحت رهبری وی، اسلامگرا، معتدل و دموکراتیک است و به دموکراسی در فرهنگ اسلامی استناد می کند.

رهبری جنبش نهضت اسلامی تونس افزود: برخی افراد تلاش می کنند عبای (امام) خمینی را بر من بیاندازند. من نه (امام) خمینی و نه شیعه هستم.

الغنوشی در پاسخ به سئوالی درباره افراط گرایانی که دموکراسی به شیوه غربی آن را رد می کنند و خواهان ایجاد دولت اسلامی سنتی هستند گفت: جنبش تحت رهبری من از این افراد و مواضع آنها بسیار دور است. چنین افکاری در رویکرد معتدلانه اسلامی هیچ جایگاهی ندارند. این طرز تفکر، افراطی و به فهم صحیح از اسلام تکیه ندارد.

رفتن به مسجد به عنوان نمره ای منفی در پرونده امنیتی مردم ثبت می شد.

وی افزود: هیچ فرد یا گروهی نمی تواند مدعی انقلاب تونس باشد . همه باید برای موفقیت تحول در تونس تلاش کنند.

رهبر حزب نهضت اسلامی همچنین از هواداران جریان اسلامگرا در تونس نیز خواست در تحول دموکراتیک دراین کشور ، مشارکت کنند زیرا شرایط جاری تونس نیازمند دموکراسی توافقی است که باب مشارکت را در برابر همه باز کند.

الغنوشی در گفت و گو با نشریه آلمانی اشپیگل  نیز درباره ایده هایش برای آینده گفت: تونس ایران نیست و من می خواهم در این دوره تاریخی در تونس که از زمان سرکوب وارد زمان دموکراسی می شود، مشارکت فکری کنیم.

وی افزود: ما خواهان برقراری حکومت یک حزب نیستیم و فرقی نمی کند این حزب، چه باشد. ما خواهان تحمیل قوانین اسلامی نیستیم. آنچه تونس امروز به آن نیاز دارد آزادی و دموکراسی واقعی است.

رویترز می نویسد:تحلیلگران می گویند پس از فرار بن علی، اسلامگرایان معتدل در تونس، هواداران بسیاری را جذب خود می کنند و این در حالی است که پیش بینی می شود بسیاری از افراط گرایان اسلامی تونس نیز پس از سال ها اقامت در الجزایر به کشورشان بازگردند.

تونس از زمان استقلال از استعمار فرانسه در سال 1956 و ریاست جمهوری حبیب بورقیبه تا پایان دوره ریاست جمهوری 23 ساله بن علی، به صورت نظامی سکولار اداره می شد.

در سال 1987 هنگام کنار گذاشتن بورقیبه و آغاز ریاست جمهوری بن علی، اسلامگرایان برای مدت کوتاهی از زندان آزاد شدند و به آنها اجازه داده شد در انتخابات پارلمانی سال 1989 شرکت کنند.

الغنوشی گفت: تونس ایران نیست و من می خواهم در این دوره تاریخی در تونس که از زمان سرکوب وارد زمان دموکراسی می شود، مشارکت فکری کنیم.

نتیجه این انتخابات نشان می داد جنبش نهضت اسلامی به عنوان بزرگترین حزب اسلامگرای تونس توانست 17 درصد از آرا را به دست آورد و پس از حزب حاکم، در جایگاه دوم قرار بگیرد.

پس از فرار بن علی از تونس،  مردم این کشور توانستند بدون ترس و نگرانی به مساجد بروند. پیش از این تمامی افرادی که به مساجد می رفتند در فهرست افراد مشکوک و تحت نظر سازمان های امنیتی قرار می گرفتند. همچنین رفتن به مسجد به عنوان نمره ای منفی در پرونده امنیتی مردم ثبت می شد.

تونس

راشد الغنوشی کیست؟

راشد الغنوشی متولد 1941 در شهر حمامه در جنوب تونس است. وی در سوریه و دانشگاه سوربون فرانسه در رشته فلسفه تحصیل کرده است. وی در اواخر دهه 60 میلادی به تونس بازگشت و فعالیت های اسلامگرایانه را آغاز و حزب خود موسوم به نهضت اسلامی را ایجاد کرد اما چند سال پس از آن به دلیل فشارهای حکومتی، مجبور به ترک تونس و سفر به کشورهای مختلف شد اما در نهایت زندگی در لندن را انتخاب کرد.

وی در تونس بارها محاکمه و به مجازات هایی محکوم شد. مهمترین محاکمه های او به این شرح است:

محاکمه در سال 1981 و صدور حکم محکومیت به 11 سال زندان

محاکمه در سال 1987 و صدور حکم محکومیت به حبس ابد

محاکمه غیابی در سال 1991 و صدور حکم محکومیت به حبس ابد

محاکمه غیابی در سال 1998 و صدور حکم محکومیت به حبس ابد


منبع:عصر ایران

بخش سیاست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین