سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
احمدی نژاد خودنمایی کند. به گزارش جهان رئیس‌جمهور برای نخستین بار در اردیبهشت ماه سال جاری نگرانی خود را از كاهش جمعیت در ایران ابراز و برنامه‌های تشویق خانواده‌ها به بچه دار شدن را در اولویت برنامه‌های دولت عنوان كرد. این بحث به دلیل ارتباط مستقیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صف کشی موافقان و مخالفان افزایش جمعیت


آن روزی که محمود احمدی نژاد برای اولین بار بحث افزایش جمعیت کشور را مطرح کرد کسی فکر نمی کرد کار به جایی برسد که مجمع تشخیص مصلحت نظام دست روی آن گذاشته و به عنوان مخالف اصلی طرح احمدی نژاد خودنمایی کند.


جمعیت

 رئیس‌جمهور برای نخستین بار در اردیبهشت ماه سال جاری نگرانی خود را از كاهش جمعیت در ایران ابراز و برنامه‌های تشویق خانواده‌ها به بچه دار شدن را در اولویت برنامه‌های دولت عنوان كرد.

این بحث به دلیل ارتباط مستقیم با سیاست‌های كلان كشور و بنیان خانواده، تبدیل به یكی از جنجالی ترین بحث‌هایی شد كه چند ماه گذشته از سوی سیاستمداران مطرح شده است. رئیس‌جمهور تئوری جدیدی را پس از ۴۰ سال برنامه‌ریزی برای كاهش جمعیت در ایران عنوان كرد و بحث آتیه مهر (یك میلیون تومان هدیه برای نوزادان متولد ۸۹) را به اجرا در آورد.

در همین حال طی روزهای اخیر اخبار جدیدی از برنامه های تازه دولت برای پیگیری سیاست افزایش جمعیت کشور مطرح شده و آن اینکه درس «تنظیم خانواده» از دروس دانشگاهی حذف و كتاب «روان شناسی ازدواج و شكوه همسرداری» جایگزین آن خواهد شد.

در همین رابطه نصیری نماینده زنجان و عضو كمیسیون آموزش مجلس می‌گوید: درس تنظیم خانواده به لحاظ شكلی و محتوایی فقط یك بعد از مسئله خانواده را مورد تاكید قرار می‌دهد اما كتاب «آیین همسرداری» یك مفهوم عام و جامع است كه سعی می‌كند به تمام ابعاد خانواده توجه كند.

در این میان، رئیس مركز امور زنان و خانواده، تدوین منبع آموزشی با عنوان «روان‌شناسی ازدواج و شكوه همسرداری» را به استناد مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تدریس دو واحد درس اختیاری می‌داند.

مریم مجتهدزاده در گفت و گویی كه با مهر داشته، محتوا و نوع انتخاب سرفصل‌های درس «جمعیت و تنظیم خانواده» كه تا كنون به عنوان واحد عمومی در دانشگاهها تدریس می‌شد، پر از اشكال می‌داند و می گوید: كتاب «روان‌شناسی ازدواج و شكوه همسری» تدوین شده كه به مهمترین مسائل فرهنگی و اجتماعی جوانان پرداخته و بستر ازدواج مطلوب و پایدار جوانان را با شعار «انتخاب دقیق»، «ازدواج آسان» فراهم می‌كند.

محمود احمدی نژاد در تشریح دلایل خوب برای افزایش جمعیت گفت:معتقدم فرمول ۲ بچه کافی است فرمول نابود کردن یک ملت است و اگر به این فرمول عمل کنیم ۵۰ سال بعد مثل کشورهای اروپایی‌ می‌شویم که دچار پیری جمعیت شده‌اند.

این واکنش ها و بحث ها در خصوص افزایش یا کاهش جمعیت در حالی رخ می دهد که حسن روحانی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص طی هفته های اخیر موضع گیری رابه نمایندگی از این مجمع انجام داد و گفت: سیاست‌های جمعیتی كشور فقط با نظر مقام معظم رهبری تغییر می‌كند، نه به‌دستور دولت.

با این همه محمود احمدی نژاد در تشریح دلایل خود برای افزایش جمعیت می گوید: روزی که گفتم ۲ بچه کافی است حرفی درستی نیست با بنده مخالفت کردند و فکر کردند بنده جا می‌زنم در حالی که ما جلوی آمریکا جا نزدیم چرا که معتقدم فرمول ۲ بچه کافی است فرمول نابود کردن یک ملت است و اگر به این فرمول عمل کنیم ۵۰ سال بعد مثل کشورهای اروپایی‌ می‌شویم که دچار پیری جمعیت شده‌اند.

شعار ۲ بچه کافی است برای نظام لیبرالی، اومانیستی و غربی است که می‌گویند بچه مزاحم است در حالی که ما آن را قبول نداریم و یکی از مسئولیت‌های انسان و عوامل کمال ادامه نسل است.

باید منتظر ماند و دید کدام یک از این نظریه ها به عنوان سیاستهای آتی جمهوری اسلامی ایران برگزیده خواهد شد.


منبع:جهان نیوز

بخش سیاست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین