سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نكته مهم این است كه مجلس طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح دارد و اگر نمایندگان واقعا قصدشان اصلاح در مساله‌ای باشد می‌توانند از این حق با توجه به مراتب اصلاح امور استفاده كنند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حق سوال و استیضاح مجلس


مجلس طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح دارد

اظهارنظر دیگران رافع مسوولیت مجلس نیست

توصیه آیت‌الله جنتی از روی دلسوزی است 


لاریجانی

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی تاكید كرد كه مجلس طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح دارد و اگر نمایندگان واقعا قصد اصلاح در مساله‌ای را داشته باشند می‌توانند از این حق استفاده كنند.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع سوال از رییس‌جمهور كه در آیین نامه داخلی مجلس بر آن تصریح شده است، گفت: نص قانون اساسی این اختیارات را به مجلس داده و تاریخ مجلس پس از انقلاب نشان داده كه نمایندگان از این ابزار استفاده كرده‌اند.

وی تاكید كرد: مهم این است كه از این ابزارها برای چه قصدی می‌خواهید استفاده كنید؛ آیا قصدتان این است كه اصلاحی صورت بگیرد و یا اشكالی وجود داشته كه حل آن از راه‌های دیگر عملی نبوده و به اینجا رسیده‌اید؟ باید ابتدا این را فهمید كه هدف گیری چیست، چرا كه اصلاح در مسیر و رفع اشكالات موجود طبقه‌بندی دارد.

رییس مجلس یادآور شد: همین كه در مجلس قانونی گذاشته می‌شود به این معناست كه به دولت برای حركت و فعالیت چارچوبی داده می‌شود یا اگر تحقیق و تفحصی در مجلس در جریان است به این معناست كه ابهاماتی وجود دارد كه باید ابهامات را فهمید تا بتوان آن را رفع كرد. همین طور در مورد اقداماتی كه دیوان محاسبات و كمیسیون اصل 90 انجام می‌دهد اگر اشكالاتی وجود داشته باشد فرمولی برای حل این اشكالات وجود دارد.

لاریجانی در مورد سوال از وزرا نیز گفت: البته من توصیه نمی‌كنم نمایندگان برای هر كاری از وزرا سوال كنند، چرا كه می‌توان از ظرفیت‌های دیگر برای اصلاح امور استفاده كرد، اما به هر حال این حق نمایندگان است كه از وزرا یا رییس جمهور سوال كنند و ممكن است از راه‌های دیگر به نتیجه نرسیده باشد كه نمایندگان مجبور باشند از این ابزاراستفاده كنند كه اگر این گونه باشد كسی نمی‌تواند مانع كار نمایندگان شود.

نكته مهم این است كه مجلس طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح دارد و اگر نمایندگان واقعا قصدشان اصلاح در مساله‌ای باشد می‌توانند از این حق با توجه به مراتب اصلاح امور استفاده كنند

وی در پاسخ به سوالی در مورد سخنان امام جمعه موقت تهران در انتقاد از سوال از وزرا در مجلس گفت: نمی‌توان این را نفی كرد كه عقاید مختلفی در این زمینه وجود دارد، در كشوری كه دموكراسی است عقاید مختلفی هم وجود دارد و ممكن است عده‌ای درمورد سوال از وزرا یا سوال از رییس جمهور انتقاد داشته باشند، و نظر دیگری داشته باشند كه ما باید تحمل كنیم و نظرات مخالف را بشنویم.

لاریجانی

لاریجانی اضافه كرد: نكته مهم این است كه مجلس طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح دارد و اگر نمایندگان واقعا قصدشان اصلاح در مساله‌ای باشد می‌توانند از این حق با توجه به مراتب اصلاح امور استفاده كنند.

وی تاكید كرد: ما نباید كینه‌توزانه در این رابطه عمل كنیم، به هر حال مجلس، دولت و قوه قضاییه قصد دارند تا خدماتی به ملت ارایه كنند و مشكلات مردم راحل كنند، اكنون مساله بیكاری مساله مهمی است كه باید روی آن تمركز داشته باشند و باید این موضوعات را طبقه بندی كرد.

رییس مجلس در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان كرد: من می‌دانم كه آیت الله جنتی هم آدم دلسوزی است و از روی دلسوزی این حرف را زده است، توصیه ایشان این بود كه برای هر موضوعی سوال از وزرا انجام نشود، البته نمایندگان هم به دلیل این كه مشكلات مردم را از نزدیك می‌بینند و می‌خواهند آن را حل كنند ممكن است درصورت نبود راه‌های دیگر، از سوال استفاده كنند و كسی هم نباید جلوی آنها را بگیرد، حتی اظهارنظر دیگران هم رافع این مسوولیت مجلس نیست.

لاریجانی با بیان این كه این گونه ساختارها برای خدمت به مردم پیش‌بینی شده است، هم چنین گفت: متاسفانه من در سطح رسانه‌ها می‌بینم كه آن‌قدر مسایل ثانوی در كشور ساخته می‌شود كه موضوعات اصلی مردم مثل مشكل بیكاری، درآمد و معیشت به فراموشی سپرده می‌شود، البته مناقشات مختلفی وجود دارد اما سوال این است كه آیا هر مناقشه و اختلاف نظری باید از نظر سیاسی فكر مسلط جامعه شود یا باید مسایل اصلی كشور و نیاز اصلی مردم مورد توجه باشد كه قطعا هر كدام از این ها از نظر طرح در عرصه رسانه‌ها، دارای درجه‌ای است.


منبع: ایسنا

بخش حقوق

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین