سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عقربه های قبله نما را دیده اید که پیوسته لرزان اند، مگر زمانی که همسو با قبله باشند. دل آدمی نیز همین طور است، لرزان و مضطرب است، مگر این که با خدا همسو شده و همواره در یاد خدا باشد و پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) دلی آرام داشت، چرا که پیوسته در یاد خ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه آسمانی شویم

آسمان


حجت الاسلام رنجبر را خیلی از شما می شناسید . کلام ایشان پر است از تمثیل های شیرین و به یادماندنی که می تواند در دل و جان ما تاثیر های عمیقی بگذارد . در این مطلب سعی کرده ایم گزیده هایی از این سخنان را با اندکی تغییر  واضافه برای شما بازگو کنیم.

آیینه

شما در برابر آیینه خندان باشی چهره ای خندان می بینی و اگر گریان باشی چهره ای گریان را تماشا می کنی.

این دنیا هم آیینه وار است، از این رو شما همان می بینی که هستی و انجام می دهی. هر دست که دادند از همان دست گرفتند. یعنی اگر خوبی کنی خوبی می بینی و اگر بدی کنی بدی می بینی.

آب جاری

برای یک آب جاری و در حرکت هیچ تفاوتی نمی کند، چه از دل یک کویر خشک و برهوت حرکت کند و چه از میان یک مزرعه سبز و زیبا، از سرعت و شتاب آن هم هیچ کم نخواهد شد، چرا که هدف داشته و می رود تا به هدف بنشیند.

داشتن هدف انگیزه می دهد و به طی مسیر شما سرعت می بخشد. بنابراین اگر بی هدف حرکت کنید شاید در مواجهه با هر مانعی سریعا راه را گم کنید و یا از ادامه منصرف شوید اما هدفمندی موانع را کمرنگ می کند و به حرکت شما شتاب می دهد.

پرتاب توپ

وقتی که با پای خود به توپ ضربه می زنی،توپ که ضربه می خورد اوج گرفته و به بالا می رود،اما پا که ضربه می زند به عقب باز می گردد.یادت باشد وقتی که به ظلم ،ناحق و به ناروا به کسی ضربه و لطمه ای ابرویی می زنی،دیر یا زود زمینه رشد او را فراهم کرده،اما خود به عقب رفته و هیچ پیشرفتی نخواهی داشت.

قبله نما

عقربه های قبله نما

عقربه های قبله نما را دیده اید که پیوسته لرزان اند، مگر زمانی که همسو با قبله باشند. دل آدمی  نیز همین طور است، لرزان و مضطرب است، مگر این که با خدا همسو شده و همواره در یاد خدا باشد و پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) دلی آرام داشت، چرا که پیوسته در یاد خدا بود. در تمام نشست و برخاست ها خدا را یاد می کرد. البته نه به این معنا که دائم تسبیح به دست داشت، بلکه هر کجا می خواست کاری انجام دهد، رضایت خدا را مورد ارزیابی قرار می داد.

بادکنک ها

بادکنک هایی که زیادی باد دارند، کافی است یک سر سوزن به آن ها فرو کنید، آنگاه است که می بینید یک وجب شکاف برداشته و منفجر می شوند و چه سر و صدایی هم به راه می اندازند. اما بادکنک هایی که باد ندارند یا باد کمی دارند به اندازه همان سر سوزن آسیب می بینند و قابل تعمیر هم هستند و صدایی هم از آنها بلند نمی شود.

آدم ها هم همین طورند، آنهایی که باد غرور و کبر و تکبر در سر دارند کافی است شما به آنها بگویید بالای چشمتان ابروست، منفجر می شوند و به این زودی ها همه نمی توانند خودشان را جمع و جور کنند.

برف ملایم

برف اگر تند و شلاقی ببارد نمی نشیند.برف وقتی می نشیند که نرم و آرام ببارد.حرف هم مثل برف است، یعنی اگر نرم و آرام باشد بر دلها می نشیند. اگر می خواهید تاثیر گذار باشید باید ملایم و آرام پند دهید و شخصیت و عزت نفس مخاطب خود را زیر سئوال نبرید. هر کسی برای پند پذیری به امنیت روح نیاز دارد. حمله به روان آدم ها نصیحت را به توهین تبدیل می کند.

دماسنج

دستگاه دماسنج را دیده اید که چطور خود را با شرایط محیط تنظیم می کند؟ اگر شرایط گرم باشد، جیوه آن بالا می رود و اگر سرد باشد پایین می آید آدم ها همین طورند، بعضا مثل دماسنج اند و خود را با شرایط تنظیم می کنند یعنی اگر آدم ها با آنها گرم بگیرند پرواز کرده و اوج می گیرند اگر با آنها سرد بگیرند وارفته و شل شده و افسرده می شوند.

و اما پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) این طور نبود. یعنی دهان بین نبود، بلکه جهان بین بود .جهان بینی داشت و جهان بینی او خدا بود و خود را با خدا تنظیم و نگاه می کرد.

آثار بخشش

نعنا را هرچه بچینی، جایش سبز می‌شود. این نشان می‌دهد كه بخشش و بخشندگی نه تنها كاهش به دنبال ندارد ، بلكه مایه‌ی رشد و افزایش می‌باشد. از ترس کم شدن مالتان بخشیدن را ترک نکنید که عمل بخشندگی می تواند رشد دهنده و ارتقاء دهنده باشد و هزاران خوی و صفت نیکو و جایگزین مطلوب را برای شما داشته باشد .امام صادق (ع)  فرمود : اگر فردى از شما مال حلال به دست آورد و به حقّ انفاق كند ، درهمى انفاق نكند ، مگر این كه خداوند عوض آن را بدهد . مكارم الأخلاق : 2 / 21 /

شبنم روی گل

سیم های کوتاه

سیم های گیتار اگر سست و شل باشند یا کوک نباشند، هر چه به آنها زخمه بزنید صدای خوشی شنیده نمی شود بلکه صدای دل خراشی از آنها به گوش می رسد.

انسان ها هم همین طورند اگر سست، تنبل و کسل باشند، هیچ چیز خوشی همچون رفتار خوش، اخلاق خوش و کردار خوش از آنها دیده نمی شود. چالاک، چابک، سرحال و هدف دار باشید و پیوسته در تلاش و تکاپو زندگی را بگذرانید تا نتایج سودمند و اثرات عمیقی بگذارید.

 

صحبتهای حجت الاسلام رنجبر در برنامه ی " سمت خدا " در مورد میزان دوام و پایداری روابط زن و مرد را در بخش فیلم تبیان دانلود کنید.

 

فرآوری و تنظیم : کهتری

بخش خانواده ایرانی


منابع:

خانواده سبز - شماره 259

ایسنا

 

مقالات مرتبط

زندگی شما وقتی بهتر می شود که ...

از دو صفت بپرهیز...

حداقل شرط لازم برای موفقیت ...

معنی حقیقی شجاعت چیست؟

مطمئن ترین راه برای ثروتمند شدن ...

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین