سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بعد از رشد گلسنگ ها و آسیب پذیری بنای تخت جمشید در مقابل زلزله، این بار نوبت دوده های آتش است که باشکوه ترین میراث تاریخی ایران را تهدید کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دردسرهای تازه تخت جمشید

تخت جمشید

 


 

بعد از رشد گلسنگ ها و آسیب پذیری بنای تخت جمشید در مقابل زلزله، این بار نوبت دوده های آتش است که باشکوه ترین میراث تاریخی ایران را تهدید کند.

 


 

این روزها دودگرفتگی تخت جمشید، مهم ترین دغدغه ای است که دوستداران میراث تاریخی کشور را نگران می کند. این دوده ها که در اثر سوزاندن ساقه های گندم در زمین های کشاورزی اطراف تخت جمشید به وجود آمده اند، تهدیدی جدی علیه جاذبه های بصری تخت جمشید به شمار می رود که به مرور زمان تمیز کردن سنگهای محوطه را دچار مشکل خواهد کرد.

مهدی رهبر، از اساتید باستان شناسی در این باره می گوید: «این دوده ها فضای نامناسب و زشتی را برای گردشگران در مواقعی از سال ایجاد می کنند. بنابراین اگر سازمان میراث فرهنگی امکان جلوگیری از سوختن ساقه های گندم در زمین های کشاورزی را ندارد، مقامات دولتی می توانند چاره ای بیندیشد.»

 

شرایط بخش‌هایی از دیوار ورودی پله‌های تخت جمشید چنان بحرانی است كه با كوچك‌ترین زلزله، احتمال ریزش آنها وجود دارد. در قسمت چپ پله‌های ورودی تخت جمشید، تعدادی از سنگ‌های دیوار دچار هوازدگی شدید شده و علاوه بر پوسیدگی، ترك‌هایی در 3 نقطه از دیوار به‌وجود آمده است

 

این در حالی است که چندی پیش، سیدعبدالعظیم امیرشاه‌كرمی، مشاور سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به قرار داشتن تخت جمشید روی 2 گسل زمین‌لرزه می گوید: «ممكن است با كمترین لرزش زمین، بخش‌هایی از تخت جمشید دچار ریزش شود.»

این عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر و متخصص ژئوتكنیك سازه و هیدرولیك، ادامه می دهد: «شرایط بخش‌هایی از دیوار ورودی پله‌های تخت جمشید چنان بحرانی است كه با كوچك‌ترین زلزله، احتمال ریزش آنها وجود دارد. در قسمت چپ پله‌های ورودی تخت جمشید، تعدادی از سنگ‌های دیوار دچار هوازدگی شدید شده و علاوه بر پوسیدگی، ترك‌هایی در 3 نقطه از دیوار به‌وجود آمده است. به همین دلیل، استحكام‌بخشی و مرمت این نقاط كه حالت بحرانی دارد، باید در اولویت قرار گیرد.»

تخت جمشید

او مهم‌ترین بخش در خطر تخت جمشید ار دیواری می داند كه صفه، پشت و درون آن قرار گرفته است و می گوید: «شیب دامنه و احتمال اختلاف نشست، رطوبت زمین و داخل صفه و تبخیر از سطح دیوار به ‌علت خشكی هوا و وزش باد از دیگر عواملی هستند كه دست به دست هم می‌دهند تا این یادمان تاریخی در معرض آسیب بیشتر قرار گیرد.»

علاوه براین، وجود گل‌سنگ‌هایی كه می‌تواند روی دیوارهای این بنای تاریخی بنشیند و آرام‌آرام آن را به بستر مرگ بكشاند، خطر دیگری هستند که تخت جمشید را تهدید می کنند.

 

شیب دامنه و احتمال اختلاف نشست، رطوبت زمین و داخل صفه و تبخیر از سطح دیوار به ‌علت خشكی هوا و وزش باد از دیگر عواملی هستند كه دست به دست هم می‌دهند تا این یادمان تاریخی در معرض آسیب بیشتر قرار گیرد

 

پریسا محمدی، میكروبیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در همین رابطه می‌گوید: «گل‌سنگ موجودی متشكل از قارچ و جلبك است كه با سرعت بسیار كم رشد می‌كند و می‌تواند در زیستگاه‌های نامناسب مثل كویر و نواحی قطب جنوب زنده بماند. بسیاری از گونه‌های این گیاه روی سنگ‌ها می‌رویند و مواد معدنی آنها را جذب می‌كنند كه در نتیجه‌ فعل و انفعال گل‌سنگ، سنگ‌ها می‌شكنند و به خاك تبدیل می‌شوند. در همین حال نیز بنا بر عقیده تعدادی دیگر از كارشناسان و آن گونه كه نتیجه برخی پژوهش‌ها در این زمینه نشان می‌دهد، نمی‌شود گل‌سنگ‌ها را به طور كامل از روی آثار تاریخی برداشت و آن را از بین برد بلكه تنها می‌توان رشد آنها را متوقف كرد، به همین دلیل باید براساس نوع و مدل هر گل‌سنگی برای برداشتن آن اقدام كرد.»

 

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: ایسنا، مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین