سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
صرف باید به خدمات اجتماعی و بیمه ای تغییر كند. وی افزود:توانمند سازی زنان ، افزایش اعتماد به نفس، استفاده از شیوه های سالم برخورد با عوامل استرس زا، حمایت های اجتماعی، آموزش مهارت های زندگی و... در کنار وضع و اجرای قوانین اجتماعی و اقتصادی مناسب از اقدا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آسیبی برای فرزندان زنان سرپرست خانوار


مسایل زنان سرپرست خانوار زمانی تشدید می شود که توان تربیت فرزندان را نیز نداشته باشند؛ دختران این خانوارها معمولا در سنین کم وارد روابط عاطفی و رفتار های جنسی معیوب می‌شوند.

زنان سرپرست

 عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: سلامت زنان سرپرست خانوار به دلیل افزایش وظایف ، بار سنگین کار( اجبار به پذیرش هر گونه کار و محیط کار و کارفرمایی) ،کاهش زمان استراحت و نبودن وقت تفریح و... در معرض خطر جدی قرار دارد.

حوریه شمشیری در سمینار كودكان كار و خیابان و زنان سرپرست خانوار در مورد سلامت زنان سرپرست خانوار تاكید كرد: امروزه مفهوم سلامت از سلامت محض جسمانی خارج و به حیطه های روانی، اجتماعی و معنوی نیز گسترش پیدا کرده است. ارتباط تنگاتنگ و تاثیر ابعاد مختلف سلامت بر یکدیگر بر احدی پوشیده نیست به عبارت دیگر سلامت نتیجه عملکرد عوامل مختلف و بسیاری است.

وی ادامه داد: جنس، جنسیت، دارایی، تحصیلات، محل سکونت، شرایط زیستی و کاری، اشتغال، محیط کاری و... از عوامل موثر بر سلامت هستندو اصطلاح " زنان سرپرست خانوار" در وهله اول گروهی از زنان که آسیب‌پذیر بوده و وضعیت وخیمی دارند را منعکس می‌کند.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، فقر، نداشتن مالکیت ، دارایی و پس‌انداز، فاصله سنی با همسر، فقدان تحصیلات و آموزش‌های لازم ، نداشتن توانمندی‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی ، باعث می‌شود كه به محض از دست دادن مرد ، زن و خانواده در وضعیت بحرانی قرار بگیرند. درواقع این زنان سال‌ها قبل از اینکه سرپرست خود را از دست بدهند، آسیب پذیر بوده‌اند.

اصطلاح " زنان سرپرست خانوار" در وهله اول گروهی از زنان که آسیب‌پذیر بوده و وضعیت وخیمی دارند را منعکس می‌کند.

شمشیری ادامه داد: به دلایلی همچون افزایش وظایف، بار سنگین کار( اجبار به پذیرش هرگونه کار و محیط کار و کارفرمایی)، آسیب‌ها و ناخوشی‌های جسمانی، کاهش زمان استراحت و نبودن وقت تفریح و زمانی برای خود ، سلامت کوتاه مدت و طولانی مدت زنان کاهش می‌یابد و بنابراین در دایره معیوبی قرار می‌گیرند که راه خلاصی برای آن متصور نیستند .

وی در مورد كودكان این زنان و با اشاره به حساس بودن موضوع گغت: مسایل زنان سرپرست خانوار زمانی تشدید می شود که توان تربیت فرزندان را نیز نداشته باشند؛ در این شرایط وضعیت فرزندان به مراتب حساس تر می شود، دختران این خانوار ها معمولا در سنین کم وارد روابط عاطفی و رفتار های جنسی معیوب می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تاكید كرد : برای حل مشکلات و کاهش خطرات و عوارض ،لازم است برنامه‌ریزی های کوتاه مدت و طولانی مدت از طرف بخش های مختلف جامعه به مرحله اجرا درآید این در حالی است كه‌خدمات حمایتی صرف باید به خدمات اجتماعی و بیمه ای تغییر كند.

وی افزود:توانمند سازی زنان ، افزایش اعتماد به نفس، استفاده از شیوه های سالم برخورد با عوامل استرس زا، حمایت های اجتماعی، آموزش مهارت های زندگی و... در کنار وضع و اجرای قوانین اجتماعی و اقتصادی مناسب از اقدامات کوتاه مدت است.


منبع:ایلنا

بخش اجتماعی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین