تبیان، دستیار زندگی
موضوعات گوناگونی در زمینه انتخاب همسر مناسب، موفقیت در ازدواج بهبود و تعالی فضای عاطفی ازدواج های شکل گرفته و نجات ازدواج های در معرض نابودی است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معجزه صمیمیت

معجزه صمیمیت

کتاب «معجزه صمیمیت » جزء پرفروش ترین کتاب های انتشارات نسل نو اندیش است به طوری که اخیراً چاپ پنجم آن نیز توسط سازمان بهزیستی کشور خریداری شده است. «حمیدرضا غلامرضایی» و «زهره اسماعیل بگی» مولفان کتاب معجزه صمیمیت هستند که با 9 سال تحقیق و پژوهش روی بیش از 400 کتاب روان شناسی خانواده و زناشویی (داخلی و خارجی) و چکیده حدود 200 کتاب روان شناسی خانواده و زناشویی و نیز بهره مندی از کتاب های ترجمه شده خارجی (متناسب با شرایط ملی و مذهبی ایران) و معرفی بیش از 300 مرکز مشاوره در کشور با هدف «اثبات تاثیر رابطه ی همسران بر موفقیت تحصیلی فرزندان»، 7 فرآیند آموزشی را ارائه کرده اند. این کتاب در یک مجموعه سه جلدی چاپ و منتشر شده است و مولفان آن كوشیده‌اند، تا به زبانی ساده به مباحثی همچون همدلی، هم زیستی و همبستگی به عنوان نكات كلیدی در زندگی زناشویی بپردازند.

کتاب «معجزه صمیمیت» به لحاظ محتوایی شامل موضوعات گوناگونی در زمینه انتخاب همسر مناسب، موفقیت در ازدواج، بهبود و تعالی فضای عاطفی ازدواج های شکل گرفته و نجات ازدواج های در معرض نابودی است.

در پشت جلد این کتاب تأکید شده است : این کتاب را نخوانید مگر آنکه ... درصدد ازدواج بوده و می‌خواهید زندگی توام با شادکامی و سعادت داشته باشید. ... ازدواج کرده و قصد داشته باشید که همسرتان را برای همیشه خوشبخت سازید. ... در پی کشف و دانستن راهکارهایی در جهت ایجاد صمیمیت بیشتر در روابط خود با همه باشید.

حمیدرضا غلامرضایی در گفتگویی که با ماهنامه ی کودک داشته است معتقد است خوانندگان کتاب معجزه صمیمیت هم مجردها و هم متأهلین ، هر دو را شامل می شود. مجردها با نیازهای متفاوت مردان و زنان آشنا می شوند و برای موفقیت در انتخاب همسر، دوست داشتن را بر عشق مقدم می دارند و انتخاب خود را براساس شناخت کافی و دوست داشتن انجام می دهند، به این ترتیب در تمام مراحل زندگی همسرشان را مجذوب و شیفته ی خود می سازند. همینطور از دوران نامزدی خود به نحو مطلوبی بهره می گیرند و قبل از ایجاد ارتباط عاطفی عمیق از روابطی که سرانجامی نخواهد داشت، آگاه می شوند و صرف نظر خواهند کرد. متأهلین نیز با نگرش و مسؤولیت زنان و مردان در ایجاد محبت و آفرینش صمیمیت آشنا می شوند و به منظور ارضاء نیازهای عاطفی و دلبسته کردن همسرشان گام هایی اساسی برخواهند داشت و با اندیشه ها و تمایلات جنسی در زنان و مردان آشنا می شوند و از تأثیر کمی و کیفی رابطه ی (جنسی) زناشویی در جهت صمیمیت بیشتر و موفقیت در زندگی زناشویی مطلع خواهند شد. آنها همچنین با ویروس های صمیمیت که بر روابط عاطفی و جنسی زنان و مردان تاثیر مخرب می گذارد، آشنا می شوند و با ترکیب نقاط قوت همدیگر در پی کشف راهکارهایی برای ایجاد صمیمیت بیشتر و آرامش در رابطه ی زناشویی با همسرشان خواهند بود.

تحقیقات نشان می دهد بین موفقیت تحصیلی فرزندان با رابطه عاطفی افراد خانه ارتباط مستقیم وجود دارد. به عبارت ساده زمانی که روابط عاطفی مناسبی وجود داشته باشد، خانواده با آرامش بیشتر به فعالیت خود ادامه می دهد. در خانواده هایی که روابط عاطفی جایگاهی ندارد، اختلاف ها جایگزین عاطفه می شود و تنش ها و استرس های حاصله نه تنها بر روی تحصیلات فرزندان تاثیر سوء می گذارد، بلکه بر ذهنیت های موجود در زندگی و روابط آینده آنها نیز تاثیر منفی دارد. وقتی والدین با یکدیگر مشکل ارتباطی یا عاطفی دارند، کودکان از آنها رفتارهای بین فردی مشکل زا را می آموزند.

زمانی که پدران و مادران درخصوص روابط با یکدیگر (رابطه ی زناشویی) آموزش می بینند و روابط آنها صمیمانه تر می شود، فرزندان خود را بیشتر تحسین و تشویق می کنند و کمتر از فرزندان خود ایراد می گیرند و آنها را کمتر سرزنش می کنند که این موضوع با پیشرفت و موفقیت تحصیلی فرزندشان ارتباط مستقیمی دارد و در مقابل، هر گاه رابطه زناشویی آنها خالی از صمیمیت و با تنش همراه است، نسبت به فرزندان خود ابراز خشم و انتقاد بیشتری می کنند و در نتیجه راندمان تحصیلی فرزندشان نیز کاهش می یابد.

بنابراین آرامشی که بر اثر «صمیمیت» در خانواده ها – خصوصا در روابط والدین و فرزندان – ایجاد می شود، به محیط کار نیز سرایت خواهد کرد و انگیزه، خلاقیت و نوآوری زنان و مردان را برای ایجاد محیطی سرزنده و پربار در جهت شکوفایی طرح ها و تحول در حوزه ی فعالیت های کاری آنان نیز فراهم خواهد ساخت.

کتاب «معجزه صمیمیت» به لحاظ محتوایی شامل موضوعات گوناگونی در زمینه انتخاب همسر مناسب، موفقیت در ازدواج، بهبود و تعالی فضای عاطفی ازدواج های شکل گرفته و نجات ازدواج های که در معرض نابودی است.

مشخصات کتاب

مولفان:حمیدرضا غلامرضایی ، زهره اسماعیل بگی

ناشر:انتشارات نسل نو اندیش

این کتاب را از فروشگاه اینترنتی تبیان نیز می توانید تهیه کنید.

تنظیم : مرکز مشاوره تبیان