تبیان، دستیار زندگی
پیش از آنكه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشكتان مراجعه كنید، اتفاق های مهم بسیاری ممكن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمادگی قبل از بارداری 

آمادگی قبل بارداری

پرسش: اقداماتی که می بایست قبل از بارداری انجام دهیم چیست؟

پاسخ:روش زندگی ، سلامت كودک و شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با برنامه ریزی پیش از بارداری، می توان اتفاقات را پیش بینی نمود و در انتظار پیشامدهای خوب باشید و اگر واقعه ناخوشایند رخ داد برای مقابله با آن آماده باشید.

اغلب زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند كه 1 تا 2ماه از شروع حاملگی گذشته است و معمولا زمانی كه به پزشک خود مراجعه می كنند2 یا 3 ماهه باردار هستند. اولین 12هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن كودک ساخته می شوند. پیش از آنكه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشكتان مراجعه كنید، اتفاق های مهم بسیاری ممكن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است.

اولین 12 هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن كودک ساخته می شود. پیش از آنكه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشكتان مراجعه كنید، اتفاق های مهم بسیاری ممكن است روی دهد. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است.

در گذشته بیشتر بر بهداشت و سلامتی در طی دوران بارداری تأكید می شد اما امروزه اكثر متخصصین معتقدند كه باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر آینده توجه داشت.

1- با استفاده از جدول، چرخه قاعدگی خود را ثبت كنید. برای بررسی چرخه باروری خود می توانید حداقل دو ماه زمان شروع قاعدگی را یادداشت كنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید باید ماههای بیشتری این كار را انجام دهید یا برای تعیین زمان تخمک گذاری از یكی از روشهای اندازه گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده كنید.

از سلامت بدن خود مطمئن شوید تا نگران خطرات آنها در طول بارداری نباشید.

2- مصرف فولیک اسید را آغاز كنید. روزانه 400 mcg از این دارو توصیه می شود. فولیک اسید از بروز اختلالات مادرزادی مغز و نخاع كه اختلالات لوله عصبی نامیده می شوند پیشگیری می كند. همچنین پایین بودن سطح فولیک اسید در بدن، خطر سقط را افزایش می دهد. لازم است كه قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز كنید، چرا كه بیشترین تاثیر مثبت فولیك اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا كه ممكن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روش جلوگیری از بارداری و در دورانی كه سعی می كنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز كنید.

لازم است كه قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز كنید، چرا كه بیشترین تاثیر مثبت فولیک اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا كه ممكن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روش جلوگیری از بارداری و در دورانی كه سعی می كنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز كنید.

3- اگر دچار كم خونی هستید آنرا درمان كنید. شاید لازم باشد كه از پزشک خود بخواهید تا سطح آهن بدن شما را بررسی كند؛ نباید پیش از بارداری از كمبود آهن رنج ببرید. كمبود آهن در بارداری ممكن است موجب شود تا بیش از آنچه كه رایج است، در دوره بارداری احساس خستگی كنید. بعلاوه شما باید ذخیره آهن مناسبی برای جنین و زایمان داشته باشید.

4- حداقل3 ماه پیش از باردار شدن به وزن ایده آل بدن خود برسید. وقتی كه باردار می شوید، سلامت كودک تا حد زیادی به متعادل بودن وزن بدن شما بستگی دارد.

5- سعی كنید با دوری گزیدن از عفونت ها، سالم باقی بمانید. دست هایتان را مرتب بشویید، از شخص دیگری بخواهید سطل زباله را خالی كند، و از قرار گرفتن در شرایطی كه خطر عفونت به همراه دارند پرهیز كنید.

6- از تماس با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل كار اجتناب كنید.

7-گروه خون خود و پدر كودكتان را بدانید و با هم سابقه بیماری های خانوادگی هر یک را یادداشت كنید.به پزشک مراجعه كنید تا اگر لازم می داند برخی از آزمایشات و یا در صورت لزوم واكسیناسیون را پیش از بارداری انجام دهد.

8-در مورد تمام داروهایی كه به صورت مرتب مصرف می كنید با پزشک صحبت كنید و مطمئن شوید كه تمام بیماری های مزمن شما تحت كنترل قرار دارند.

9- به دندان پزشک مراجعه كنید تا از وضعیت سلامت دندانهایتان مطلع شوید. بهتر است پوسیدگی ها قبل از آغاز بارداری ترمیم شوند و بیماری های لثه باید تحت كنترل باشند. وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن كودكی با وزن پایین را افزایش می دهد.

وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن كودكی با وزن پایین را افزایش می دهد.

10-اگر روش جلوگیری از بارداری خود را متوقف كرده اید، برای انجام هر آزمایش یا تصویربرداری - مانند عكس های رادیولوژی – مسئول مربوطه را در جریان قرار دهید.

11- یك برنامه منظم ورزشی را آغاز كنید و آن را ادامه دهید. انجام یك فعالیت بدنی متعادل پیش از بارداری و ادامه آن در طول بارداری، به شما كمک شایانی می كند.

12- یک شیوه تغذیه سالم در پیش بگیرید. غذاهایی مصرف كنید كه تازه و سرشار از مواد مغذی هستند و از تهیه بهداشتی و مناسب آنها مطمئن هستید.

13-اگر سیگار می كشید حتما از حالا برای ترک آن اقدام كنید و تا حد امكان از قرار گرفتن در معرض دود دخانیات پرهیز كنید.

14-اگر الكل مصرف می كنید، بطور جدی آنرا كنار بگذارید و از نوشیدن نوشابه های الكلی حتی بطور تفریحی بپرهیزید.

15- سعی كنید تا جایی كه ممكن است عوامل استرس زا و غیر ضروری زندگی خود را كاهش دهید.

16- وضعیت بیمه سلامت خود را كنترل كنید. برنامه های آینده زندگی مشتركتان (مانند تحصیل، شغل، مسافرت و ... ) را در صورت بارداری و داشتن فرزند مد نظر قرار دهید.

مشاور پاسخگو:دکتر علیرضا عابدزاده

مطالب مرتبط

مادری شاداب، کودکی سالم

باورهای نادرست در بارداری

التهاب لثه در بارداری

نقش تغذیه در کاهش عوارض دوران بارداری

دانستنی های مفید در بارداری

تنظیم : مرکز مشاوره