تبیان، دستیار زندگی
بلوغ زودرس به مواردی گفته می شود که تمام علائم اولیه و ثانویه بلوغ در دختران قبل از نه سالگی و در پسران...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دود سیگار روی سن بلوغ موثر است

کشیدن سیگار

بلوغ زودرس به مواردی گفته می شود که تمام علائم اولیه و ثانویه بلوغ در دختران قبل از نه سالگی و در پسران قبل از پانزده سالگی ظاهر شود و بروز یک یا دو تغییر، نشانه این نوع بلوغ در فرزندان نیست.

زنانی که در طی دوره بارداری خود شدیدا سیگار می‌ کشند، صاحب دخترانی می ‌شوند که زودتر بالغ می‌ شوند.

دکتر گیل ویندهام از دپارتمان سلامت عمومی کالیفرنیا در این باره گفت: دختران مادرانی که هر روز حداقل 10 نخ سیگار در طی دوره بارداری می‌ کشند 3 تا 4 ماه زودتر از مادران غیر سیگاری بلوغ را تجربه می‌ کنند. البته شاید این چند ماه چندان مهم به نظر نرسد اما در مقیاس بزرگ و زمانی که این حالت روی تعداد زیادی از دختران اتفاق بیفتد می‌ تواند مشکلاتی را برای جامعه ایجاد کند.

مطالعات قبلی هم نشان داده بود دخترانی که زودتر از موعد طبیعی خود بلوغ را تجربه می‌ کنند مشکلات سلامت بیشتری در زندگی آینده خود خواهند داشت. برای مثال نروژی ‌ها متوجه شدند، دخترانی که قبل از سن 12 سالگی به سن بلوغ می ‌رسند با احتمال بیشتری نسبت به دخترانی که در 14 سالگی بلوغ را تجربه کرده‌‌ اند، مرگ زودرس را تجربه می ‌کنند.

بلوغ زودرس می‌ تواند خطرات زیادی داشته باشد که از جمله آن‌ ها می ‌توان به بیماری‌ های قلبی، سرطان سینه و حتی مشکلات تنفسی مانند آسم اشاره کرد.

دود سیگار

دکتر آنشو شرستا از دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: بلوغ زودرس باعث می ‌شود، فعالیت جنسی زودتر آغاز شود و علاوه بر آن احتمال کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی نیز افزایش پیدا می ‌کند.

در حین این تحقیقات دانشمندان مطالعاتی را روی 13 هزار و 815 زن باردار در بین سال‌ های 1984 تا 1987 انجام دادند و میزان سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی را بررسی کردند. در سال 2005 دانشمندان تحقیقات دیگری روی فرزندان این مادران انجام دادند و زمان رسیدن به بلوغ را در آن ‌ها بررسی کردند. در این مطالعات مشخص شد زنانی که بیش از 10 سیگار در طول دوره بارداری می ‌کشند، باعث می ‌شوند دختران شان زودتر به سن بلوغ برسند. سیگار کشیدن می ‌تواند تعادل هورمونی را در نوزادان دچار تغییر کند که این عامل در نهایت می ‌تواند سن بلوغ دختران را تغییر دهد.

نوشیدن مشروبات الکلی در طول دوره بارداری می‌ تواند مشکلات دیگری برای نوزادان به همراه داشته باشد که نواقص مادرزادی و مشکلات ذهنی می‌ تواند به عنوان بخشی از آن‌ ها مورد توجه قرار گیرد.

بلوغ تدریجی فرزندان و بلوغ زودرس

اغلب خانواده ها به اشتباه بلوغ تدریجی فرزندان را، بلوغ زودرس تصور می کنند.

متخصصان معتقدند هر چند والدین باید نسبت به تغییرات جسمی و روحی فرزندان دقت کنند اما هر تغییری را نشانه بلوغ زودرس قلمداد نکرده و نگران نباشند.

در ضمن این که بلوغ زودرس ممکن است باعث کوتاه قدی شود، به مواردی گفته می شود که تمام علائم اولیه و ثانویه بلوغ در دختران قبل از نه سالگی و در پسران قبل از پانزده سالگی ظاهر شود و بروز یک یا دو تغییر، نشانه این نوع بلوغ در فرزندان نیست.

علل ایجاد بلوغ زودرس

80 درصد از موارد بلوغ زودرس فرزندان به علل نامعلومی ایجاد می شود و تلاش در جهت یافتن علت زمینه ای بی ثمر است؛ اما در بروز 20 درصد موارد عللی همچون اختلالات ژنتیکی و اختلال غدد مترشحه داخلی ( تیروئید، غدد جنسی، فوق کلیوی و هیپوفیز) نقش دارند.

بهترین راه تشخیص نوع بلوغ و درمان بلوغ زودرس فرزندان، مراجعه هر ساله به پزشک متخصص غدد کودکان است، چرا که بعد از معاینه بالینی درصورت تشخیص بلوغ زودرس و علل آن انجام درمان های به موقع می تواند از روند آن پیشگیری کند.

گفتنی است، محققان درحال بررسی تاثیر مسائل روحی و روانی در بروز بلوغ زودرس هستند.

گردآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

منابع:

خبرآنلاین

دکتر مریم رزاقی آذر متخصص غدد کودکان- ایسنا


اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

ارتباط بین وزن و بلوغ زودرس

رفتارهای تغذیه ‌ای نامناسب در بین جوانان

تغذیه دختران در دوران بلوغ

بلوغ‌های مرضی در دختران

نوسانات سن بلوغ در دختران ایرانی

بعد از اتمام سن بلوغ ، قدتان بلندتر...

مدت زمان رشد قدی در کودکان و نوجوانان

تغذیه ی موثر در رشد قدی کودکان

دوران بلوغ

بلوغ زودرس

بلوغ در دنیای پسرها!

بهداشت روانی دوران بلوغ

افزایش مصرف سیگار در میان زنان

زندگی بدون سیگار

تغذیه در افراد سیگاری، چگونه باید باشد؟ 

ترک سیگار، یک موضوع همیشه مهم 

طعم‌ غذا در ترک سیگار موثر است

کاهش سن مصرف دخانیات

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.