سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
من؛ علی دایی در این فوتبال فقط حرف از آرزوهایی می زنم که دستیابی به آن نیاز به توانایی های خودم داشته باشد ........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پلاتینی فرانسه داشت اما من ......

علی دایی سرمربی تیم پرسپولیس

من؛ علی دایی در این فوتبال فقط حرف از آرزوهایی می زنم که دستیابی به آن نیاز به توانایی های خودم داشته باشد.» او علی دایی است که این حرف را می زند. تنها دقایقی پس از نمایش اقتدارش در تمرین تیم. جایی که دوباره تفاوت هایش را به رخ کشید. دایی که دیگر نمی خواهد در شروع بازی ها روال ناکامی های نیم فصل اول در تیمش تکرار شود.

 نظم اولویت تیمش شده و برایش فرقی ندارد چه کسی بی نظمی می کند. او دیگر نمی خواهد حاشیه ها به تیمش بیایند. درخواست گفت و گو با او زیر برف، خواسته ای است که شاید در آن سرما خیلی خوشایندش نباشد اما؛ «تو این سرما... ولی باشه برای بعد از تمرین...» و می پذیرد.

وقتی هم گفت مصاحبه می کند پس حتما این کار را انجام می دهد حتی اگر کمی در تمرین اوقاتش تلخ شده باشد.

او در این گفت و گو  هم از تیم ملی گفت، هم از پرسپولیس و هم از علی دایی. گفت و گویی که در ادامه آن را می خوانید.

*امروز به نظر می رسید که دایی بیشتر از همیشه دیسیپلین را در تیمش حاکم کرده. حتی در یک روز برفی هم حاضر نشدید بچه های تیم تمرین را جدی نگیرند!

نه. به نظر من ما تصمیم‌مان را گرفته‌ایم. دیگر حق اشتباه نداریم. خیلی تجربه کسب کرده‌ایم در همین مدت کوتاه. دوست داریم بتوانیم موفق باشیم و به نظر من به اندازه کافی بد کار کرده‌ایم و حق اشتباه کردن و بد کار کردن نداریم. الان هم می‌بینید با اضافه شدن آقای میاچ، یک ذره نحوه تمرینات تیم عوض شده. بچه‌ها با انگیزه‌تر و با نشاط‌تر دارند تمرین می‌کنند. داریم خوب کار می‌کنیم.

*بعد از بازی با سایپا گفتید حتما یک جام برای پرسپولیس می‌گیرید. علی دایی برای مربیگری خود سقف تعیین کرده؟ یعنی برای خودش تعیین کرده که حتما باید یک تعداد مشخصی قهرمانی بیاورد؟

من وظیفه‌ام است که برای این هواداران تا آنجا که می‌توانم کار کنم و حداقل یک قهرمانی بیاورم. این هواداران در سرمای هوا می‌آیند و تیم را تشویق می‌کنند. هدفمان این است که موفق باشیم. سخت هم کار می‌کنیم. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد خواهید دید که پرسپولیس دور برگشت با پرسپولیسی که در دور رفت کار می‌کرد زمین تا آسمان تفاوت دارد.

علی دایی سرمربی تیم پرسپولیس

*چه احساسی دارید از این‌که آن نسلی را که وارد فوتبال ملی کردید الان دارد جواب می‌دهد و در جام ملت‌ها خوب نتیجه می‌گیرد؟

خدا را شکر که الان تیم ملی دارد می‌برد و به مرحله بعد صعود کرده. خدا را شکر که جوان‌هایمان نشان داده‌اند اگر به آن‌ها اطمینان شود می‌توانند خیلی بهتر از این هم ظاهر شوند. باید به آن‌ها بازی دهند و اطمینان کنند. ما نسل خوبی داریم که باید بیشتر از این بازی کنند و می‌توانند آینده تیم ملی را بسازند. اما باید با این نسل کار کنیم و به آن‌ها بها بدهیم. چه کسی فکر می‌کرد آقای انصاریفر بیاید فیکس تیم ملی بازی کند، به این خوبی هم بازی کند. از داخل دروازه بگیر تا آن جلو، همه خوب کار کردند و مزد زحمتشان را گرفتند.

*زمانی که شما نسل جدیدی را وارد فوتبال کردید و دست به جوانگرایی زدید، خیلی‌ها گفتند جواب نمی‌دهد چون ریسک بزرگی هم به حساب می‌آمد. اما آن ریسک الان دارد جواب می‌دهد.

من کاری به آن مسائل ندارم. بچه‌ها خودشان زحمت کشیدند و دارند نتیجه زحمتشان را می‌کشند. هر کاری یک زحمتی می‌خواهد و آن‌ها زحمتشان را کشیده‌اند. ولی خب من هم همیشه به جوان‌ها اعتماد داشته‌ام و از میدان دادن به آن‌ها ضرر نکرده‌ام.

*قبل از شروع جام ملت‌های آسیا مردم خیلی دلسرد بودند. امید زیادی نسبت به نتایج فوتبال وجود نداشت و یک دلسردی کلی وجود داشت. این دلزدگی از فوتبال از کجا نشات می‌گیرد؟

خیلی مسائل هست که در این دلزدگی تاثیر دارد. هم نتایج بدی که تیم‌هایمان گرفته‌اند، هم برمی‌گردد به مشغله‌ای که مردم ما دارند. مردم الان به آن صورت از تیم ملی خبر ندارند. من خیلی‌ها را دیده‌ام که از نتیجه و حتی زمان بازی تیم ملی خبر ندارند. چون آن‌قدر مشکلات زندگی و اجتماعی زیاد شده که مردم وقت دنبال کردن نتایج تیم ملی را ندارند. مردم بیشتر دنبال مشغله‌های زندگی خودشان هستند.

*این تیم توان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا را دارد؟

تیم دارد روز به روز خوب می‌شود. اما خیلی سخت است. من بازی کره جنوبی و استرالیا را که دیدم، به نظرم آمد آن‌ها یک کلاس از آسیا بالاتر هستند. مخصوصا کره جنوبی آن مسابقه‌ای را که جلوی استرالیا انجام داد اگر جلوی هر تیمی همان‌طوری بازی کند خیلی سخت است که بشود آن‌ها را برد. البته من به عنوان یک ایرانی آرزویم این است که تیم ملی بتواند در مرحله بعد کره یا استرالیا را شکست بدهد و صعود کند.

علی دایی سرمربی تیم پرسپولیس

*ما با رئیس شورای المپیک آسیا که در مورد کرسی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا صحبت می‌کردیم می‌گفت شما اگر یک آدمی مثل علی دایی را کاندیدا می‌کردید شک نکنید رای می‌آورد. می‌گفت خیلی از این آدم‌هایی که رای می‌دهند، کاندیداهای سیاسی شما را نمی‌شناسند اما دوست دارند بیایند کنار علی دایی و با او عکس بگیرند. آن‌ها حتما به او رای بدهند.

من راجع به این چیزها قبلا هم حرف زده‌ام. متاسفانه عکس‌العمل‌ها و واکنش‌های خوبی نداشته. آقایان آمدند جواب دادند. من این روز را می‌دیدم. گفتم چنین اتفاقی می‌افتد. اما صلاح مملکت خویش خسروان دانند. من حرفم را زدم. من الان عضو کمیته فوتبال فیفا هستم. عضو کمیته فنی آن هم هستم. نه احتیاجی به پست دارم نه به چیز دیگری. حرفم را هم زدم ولی گوش نکردند.

*خیلی از مردم ایران معتقدند علی دایی می‌تواند روزی میشل پلاتینی فوتبال ایران شود و قدرت اجرایی فوتبال قاره را در دست بگیرد.

امثال میشل پلاتینی حمایت‌های دیگر شده‌اند. کل کشور فرانسه آمد از او حمایت کرد تا پلاتینی شد پلاتینی. شد رئیس یوفا. موقعی که ما چشم دیدن همدیگر را نداریم، چطوری باید مثل او بشوم؟

*اگر این حمایت از شما بشود، خودتان دوست دارید این اتفاق رخ دهد؟

فعلا به این فکر نکردم چون من آدم واقع‌بینی هستم. من دارم شرایط را می‌بینم و فکر می‌کنم چنین چیزی 100 سال دیگر هم اتفاق نمی‌افتد. پس اصلا به چنین چیزی فکر نمی‌کنم. خودم سعی می‌کنم. خدا هم خواسته. تا آنجا که می‌توانم شخصی به موفقیتی برسم، به آن فکر می‌کنم. به آنجا هم فکر نمی‌کنم که یک نفر دیگر بیاید کمکم کند تا من بتوانم یک پله را راحت‌تر بروم بالا.

بخش ورزشی

منبع: خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین