تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب قصد داریم مشکلات و یا بیماری هایی که موجب تاری دید در یک فرد می شود را ذکر نماییم. با ما همراه باشید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلایل تاری دید چیست؟

blurred vision

تاری دید

در این مطلب قصد داریم مشکلات و یا بیماری هایی که موجب تاری دید در یک فرد می شود را ذکر نماییم. با ما همراه باشید...

تاری دید ناشی از MS

دکتر مصطفی سلطان سنجری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران دراین باره می گوید: برخی از بیماری های اعصاب دارای علایم چشمی هستند که با تاری دید و کاهش قدرت بینایی، بروز می کنند.

بیماری ام اس که یک بیماری سیستم عصبی است، بیشترین تاثیر را بر عصب بینایی چشم دارد و منجر به تاری دید می شود.

ام اس بیماری ای است که تمام قسمت های مغز و اعصاب را درگیر می کند. بیشترین تاثیر این بیماری در افراد جوان درگیر کردن عصب بینایی چشم است که کاهش قدرت دید فرد را به دنبال دارد.

قدرت بینایی فرد مبتلا به ام اس در عرض چند هفته ممکن است به شدت کاهش یابد.

تاری دید ناشی از بیماری های اعصاب به این صورت است که فرد نمی تواند به راحتی مطالعه کند، شفافیت دید کاسته می شود و به دنبال از بین رفتن قسمتی از میدان دید، قدرت بینایی فرد کاهش می یابد. در واقع تاری دید ناشی از ام اس، به این صورت است که فرد احساس می کند، اشیا را از پشت شیشه ی مات می بیند و این حالت، برای 24 ساعت طول می کشد.

تاری دید ناشی از تومورهای چشمی

دکتر سنجری در این باره می گوید: بیشتر افرادی که دچار بیماری های اعصاب چشمی می شوند، اغلب افراد جوانی هستند که دچار التهابات شدید بینایی می شوند که این مشکل می تواند ناشی از تومورهای چشم هم باشد.

تاری دید ناشی از آب مروارید

دکتر محمد آقازاده امیدی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و متخصص بینایی سنجی می گوید: کاتاراکت یا آب مروارید یعنی کدورت در لنز طبیعی چشم که پشت عنبیه و مردمک قرار گرفته است. لنز طبیعی چشم حدودا از 65 درصد آب و 35 درصد پروتئین ساخته شده که پروتئین‌ ها نیز طوری قرار گرفته‌ اند که لنز را شفاف نگه دارند و اجازه ی عبور نور از آن ها داده شود اما با بالا رفتن سن، بعضی از این پروتئین‌ ها ممکن است به هم فشرده شده و شروع به ایجاد مناطقی کدر در لنز کنند که این امر به بروز آب مروارید منجر می‌ شود.

تار شدن یا محو شدن بینایی، حساس شدن به نور، کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ ها و تغییر مداوم شماره ی عینک یا لنز تماسی از علایم آب مروارید است.

کدورت عدسی در ابتدا کوچک بوده و اثری روی بینایی ندارد و افراد متوجه تاری بینایی شان می‌ شوند مثل نگاه کردن از پشت یک قطعه شیشه ی کدر و یا این که فرد مبتلا به آب مروارید، نوری که از خورشید یا لامپ می ‌آید را به صورت درخشنده تر می بیند و رنگ ‌ها را به روشنایی سابق نمی ‌بیند.

تاری دید

تاری دید ناشی از ضعف چشم

چه اتفاقی می افتد که یک مرتبه احساس می کنید چشم های تان ضعیف شده اند؟ افرادی که عینکی هستند، می دانند که تاری دید یکی از دلایل مهم ضعیفی چشم به شمار می رود، البته این حرف وقتی برای شما بیشتر محسوس خواهد بود که شماره ی چشم های تان ده دهم یا صفر نباشد.

به هر حال وقتی بیمار چشمش تار می ‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه ‌ای که تار می دید شفاف شد، او مشکل عیوب انکساری دارد و با تجویز عینک یا اعمال جراحی مشکل او حل می شود که صد البته تشخیص قطعی با چشم‌ پزشک است.

دکتر افسر فراهانی دستجانی، جراح و چشم پزشک در این باره می گوید: مطالعات زیادی در خصوص عوامل موثر در ایجاد عیوب انکساری انجام شده است که البته در برخی از موارد آن اختلافاتی وجود دارد، به عنوان مثال در مورد اثر مطالعه در فاصله ی نزدیک(خواندن و نوشتن) مطالعاتی صورت گرفته است، ولی به طور یقین ارتباطی بین آن و نزدیک بینی ثابت نشده است ولی این گونه استنباط می شود که مطالعه، تاثیر قابل توجهی در ایجاد نزدیک بینی ندارد، اما اصولا افراد اجتماعی و آن هایی که بیشتر مطالعه می کنند، بیشتر دچار عیوب انکساری می شوند.

کار با کامپیوتر یا تلویزیون نتوانسته است ارتباط قطعی به ایجاد نزدیک بینی را اثبات کند به همین جهت استنباط بسیاری از متخصصان این است که استفاده از این وسایل نمی تواند عامل عینکی شدن باشد.

تاری دید از عوارض بیماری شالازیون

محمدمهدی صدوقی، فوق ‌تخصص چشم ‌پزشکی در این باره می گوید: التهاب مزمن یکی از غدد کوچک تولید کننده ی چربی که در پلک ‌های بالا و پایین قرار دارد مهم ترین دلیل بروز بیماری شالازیون است و اشکال در ظاهر چشم و تاری دید از عوارض این بیماری به شمار می ‌رود.

شالازیون یکی از بیماری ‌های چشم است که در آن، تورم کیستی در پلک به وجود می ‌آید. التهاب مزمن یکی از غدد کوچک تولید کننده ی چربی که در پلک‌ های بالا و پایین قرار دارد، مهم ترین دلیل بروز این عارضه چشمی است.

تاری دید، ناشی از ناخنک ‌های بزرگ در چشم

علیرضا حبیب‌اللهی، متخصص قرنیه در این باره می گوید: ناخنک های بزرگ در چشم موجب تاری دید می ‌شود اما با جراحی می‌ توان این ناخنک ‌ها را برداشت.

ناخنک یکی از بیماری ‌های چشم به شمار می‌ رود. اگر ناخنک کوچک باشد و موجب قرمزی و سوزش چشم ‌ها نشود و از طرفی ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد، به درمان خاصی نیاز ندارد.

با التهاب ناخنک چشم قرمز شده و دچار سوزش می‌ شود؛ در این وضعیت برای بیمار قطره‌‌ های اشک مصنوعی تجویز می ‌شود که استفاده ی مکرر از آن موجب تسکین این علائم می ‌شود.

در شرایطی که ناخنک التهاب شدید پیدا کند بیمار با نظر چشم‌ پزشک می ‌تواند برای یک دوره درمانی از قطره‌ های استروئیدی یا سایر قطره‌ های ضد التهاب استفاده کند.

ناخنک‌ های بزرگ تر با ایجاد آستیگماتیسم موجب تاری دید می ‌شوند؛ از این رو با جراحی می‌ توان آن را برداشت.

تاری دید

دیگر دلایل تاری دید:

دکتر سید عبدالرضا طبسی، متخصص مغز و اعصاب در این باره می گوید: این مشکل ممکن است ناشی از ضربه، التهاب، مسائل تغذیه ‌ای و یا فشار باشد.

مهم‌ ترین نکته این است که این افراد بدانند به صورت ناگهانی دچار مشکل تاری چشم شده‌ اند یا به‌ تدریج؟

در این مواقع فرد بیمار باید به متخصص نوروافتالمولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا مشکلش بررسی و حل شود.

تاری دید در اثر دیابت

افراد مبتلا به دیابت همواره با خطرات جدی در مورد چشم های شان مواجه هستند(مثل کوری تدریجی و یا آب مروارید). اما بیشترین تهدید، تأثیری است که دیابت روی گردش خون در چشم ها می گذارد و باعث کوری می شود. 

تاری چشم یا دوبینی؟

دکتر طبسی در این باره می گوید: برخی مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم، فرد دو بینی دارد اما فکر می کند که تار می ‌بیند.

در این حالت، بیمار با بستن یک چشم و دیدن با چشم دیگر می ‌تواند متوجه این مشکل بشود. اگر با دو چشم، تار می ‌بیند و با یک چشم، درست می ‌بیند مشخص می ‌شود که دو چشم وی هماهنگی دید ندارد و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه و سلامت


منابع:

ایرنا

ایسنا

روزنامه آفرینش

همشهری

جام جم

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط:

افراد در معرض خطر نابینایی و کم‌ بینایی

تشخیص بیماری ها از دریچه ی چشم ها

پف‌ کردن چشم ‌ها، هشدار یک بیماری!

عوامل موثر بر بینایی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.