تبیان، دستیار زندگی
آنفلوانزا نوعی بیماری ویروسی واگیردار است كه بی ‌توجهی به رعایت اصول بهداشتی در آن، می ‌تواند در مدتی كوتاه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از آنفلوآنزا چه می دانیم؟

آنفلوآنزا نیاز به درمان آنتی ‌بیوتیكی ندارد

آنفلوآنزا

آنفلوانزا نوعی بیماری ویروسی واگیردار است كه بی ‌توجهی به رعایت اصول بهداشتی در آن، می ‌تواند در مدتی كوتاه ابتلای افراد زیادی را به دنبال داشته باشد.ویروس آنفلوانزا می ‌تواند در هنگام سرفه یا عطسه و حتی صحبت كردن از طریق هوا به دیگران منتقل ‌شود. همچنین احتمال ابتلای افراد سالم با دست زدن به اشیائی که در اثر عطسه یا سرفه فرد مبتلا به ویروس آنفلوآنزا آلوده شده ‌اند، وجود دارد.

اشخاص بالای 65 سال و كودكان زیر 5 سال، مبتلایان به بیماری ‌های مزمن ریوی، قلبی، آسم، دیابت، مشکلات کلیوی، نقص ایمنی، زنان باردار و دیگر گروه‌ های پرخطر در صورت ابتلا به آنفلوآنزا ممكن است به انواع شدید این بیماری دچار شده و بیش از دیگران خطراتی متوجه آن ها شود.

بنابراین رعایت نكات بهداشت فردی و به ویژه تزریق واكسن آنفلوآنزا در این گروه‌ ها ضروری است.

علایم بیماری

علائم آنفلوانزا شبیه سرماخوردگی بوده اما شدیدتر است، به ویژه‌ بدن درد و تب در آنفلوانزا شدیدتر از سرما خوردگی است و معمولا بهبودی آنفلوانزا مقداری طولانی ‌تر از سرماخوردگی است.

در مجموع تب، سرفه، سردرد، گلو درد، آبریزش بینی ، آبریزش چشم، گاهی اسهال و علائم شدید‌تر از علائم سرماخوردگی است. بنابراین لازم است افراد به محض مشاهده این علائم به پزشك مراجعه كنند.

اقدامات پیشگیرانه

به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا لازم است كه دست ‌ها مرتب با آب و صابون و یا با محلول‌ های ضد عفونی كننده شستشو شوند. به این منظور ضروریست در هر بار شستن دست‌ ها، این عمل دوبار تكرار شود. همچنین باید از لمس کردن چشم ‌ها، بینی و دهان خودداری شود؛ چرا كه این امر انتقال ویروس را به دنبال دارد. رعایت فاصله حداقل یك متر از افرادی که علائم شبیه بیماری آنفلوانزا دارند نیز لازم است.

همچنین هنگام عطسه و سرفه جلوی بینی و دهان را با دستمال گرفته و بلافاصله دستمال را داخل کیسه پلاستیک گذاشته و در سطل زباله بیندازیم.

اگر از دستمال پارچه‌ ای استفاده می ‌شود روزانه دوبار آن را شسته و بعد از هر بار استفاده داخل کیسه پلاستیکی قرار داد.

ضروری است هنگام عطسه یا سرفه از قرار دادن کف دست‌ ها در جلوی دهان و بینی خودداری شود؛ چرا كه این مسئله احتمال انتقال ویروس بیماری را به اشیا و به دنبال آن به افراد دیگر به دنبال دارد.

زنان شیرده که علائم آنفلوانزا دارند بهتر است هنگام شیردادن به نوزاد، از ماسک استفاده کرده و یا با دستمال جلوی بینی خود را بپوشانند.

در جهت پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا بهتر است در صورت امكان از حضور در اماكن شلوغ خودداری کرده یا مدت زمان حضور در این اماكن كاهش یابد. همچنین بهتر است با باز کردن درب و پنجره‌ ها در فواصل مناسب در روز و هر بار حداقل به مدت 10 دقیقه، به تهویه مناسب محل کار، محل زندگی، کلاس درس و... كمك شود.

اقدامات مراقبتی در مبتلایان به آنفلوآنزا

استراحت كافی، نوشیدن مایعات، تغذیه مناسب و استفاده از استامینوفن به عنوان تب‌ بر بهترین راه درمان بیماری آنفلوانزا است. برای کاهش تب ناشی از آنفلوانزا لازم است تنها از قرص استامینوفن به میزان تجویز شده استفاده شود.

مبتلایان به آنفلوانزا به ویژه كارمندان، دانش آموزان مدارس و دانشجویان باید به توصیه‌ های پزشك توجه كرده و تا بهبودی استراحت كنند.

تاكید می ‌شود كه آنفلوآنزا نیاز به درمان آنتی بیوتیكی ندارد و درمان خودسرانه در این بیماری ممكن است طول مدت بیماری را طولانی كند. در صورت مشاهده علائمی مانند تب، سرفه، گلودرد، سردرد، لرز، کوفتگی بدن احساس خستگی و اسهال و استفراغ باید به پزشك مراجعه شود.

تاخیر در درمان آنفلوآنزا باعث ورم مغز و عفونت ریه می شود

بسیاری از مردم گمان می کنند که سرماخوردگی همان آنفلوآنزا است، در صورتی که این بیماری ها با وجود تشابه در روزهای اول ابتلا، به لحاظ درمان و عوارض ناشی از عدم توجه به آن، بسیار متفاوت هستند.

معمولا سرماخوردگی بعد از یک تا دو روز به دنبال استراحت و خوردن نوشیدنی های گرم نظیر چای بیماری بهبود می یابد اما در مورد بیماری آنفلوآنزا ممکن است ریه، سیستم عصبی و... را درگیر کرده و باعث ایجاد عارضه های ریوی نظیر عفونت و ورم مغز شود.

فردی که به علت بیماری آنفلوآنزا دچار عارضه شدید شود، ناچار به بستری شدن در بیمارستان خواهد شد، ویروس آنفلوآنزا این قدرت را دارد که تغییر فرم، شکل و ژنتیک دهد و تغییراتی در آن ایجاد شود که ممکن است نسبت به درمان مقاوم و خطرناک شود.

معمولا روزهای اول تفاوتی بین بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا وجود ندارد اما چند روز پس از بیماری به علت بدحالی بیمار و درگیر شدن ریه، بیماری آنفلوآنزا نسبت به بیماری سرماخوردگی قابل تشخیص خواهد بود.

از آن جایی که بیماری آنفلوآنزا درمان خاصی ندارد و فقط با استراحت بهبود می یابد اما در نوع شدید آن ممکن است بیمار در بیمارستان بستری شود، هنگام ابتلا به بیماری آنفلوآنزا ممکن است میکروب های فرصت طلب نیز وارد بدن شده و موجب عفونت ریه و پرده های قلب و سیستم کلیوی شوند.

گردآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

منابع :

ایسنا

دکتر ایرج خسرونیا- سلامت نیوز

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

10 نکته درباره واکسن آنفلوآنزا

تجویز سلیقه‌ای واکسن آنفلوانزا

واکسن آنفلوانزا موثر است؟

آیا فرزندتان به واکسن آنفلوانزا نیاز دارد؟

آنفلوآنزا و واکسیناسیون (قسمت اول) و ( قسمت دوم)

برای درمان و مقابله با آنفلوآنزا چه کنیم؟

ماسک، از‌آنفلوانزا جلوگیری می‌‌کند؟

آنفلوآنزا

سرماخوردگی یا آلرژی؟

چگونه از سرماخوردگی مصون بمانیم؟

سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا آلرژی؟

سرماخوردگى، بیمارى فصل

10 باور غلط درباره سرماخوردگی (1) و (2)

فردی که سرماخورده چه باید و چه نباید بخورد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.