تبیان، دستیار زندگی
تلاشهای ما برای جذب حمایتهای کنونی ورزش کشور بی نتیجه ماند معاون سابق ورزشی سازمان تربیت بدنی ، مهم ترین تهدید جدی ورزش ایران را در همه  جوانب،« توسعه نیافتگی» صرف دانست.  مهندس سعید فائقی ، با اشاره به نقش انکار ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهندس فائقی، معاون فنی سابق سازمان تربیت بدنی: توسعه نیافتگی مهمترین تهدید ورزش کشور محسوب می شود . تلاشهای ما برای جذب حمایتهای کنونی ورزش کشور بی نتیجه ماند

معاون سابق ورزشی سازمان تربیت بدنی ، مهم ترین تهدید جدی ورزش ایران را در همه  جوانب،« توسعه نیافتگی» صرف دانست.

مهندس سعید فائقی ، با اشاره به نقش انکار ناپذیر ورزش دربالا بردن روند رو به رشد سلامت جامعه به خبرنگارایسنا، گفت: هر جامعه ای که بخواهد نسلی را تربیت کند که سرانجام با هدایت آن اقتصاد کشور خود را ارتقا دهد، باید در سطح کلان در ورزش مملکت خود سرمایه گذاری نماید، در حالی که متاسفانه نه تنها در جامعه  ما هیچ گاه به چنین سرمایه گذاری توجه نشده است، بلکه توجه به ورزش کشور از میانگین لازم در سطح جامعه نیز تنزل کرده و همین امر موجب شده که ما درفاکتورهای توسعه یافتگی همواره عقب افتاده باشم.

وی با اشاره به ارتقای سطح علمی و بالا بردن توان نیروی خلاق ورزش ایران گفت: از پس از انقلاب تا کنون ملاحظه می کنید که ما هیچ گونه سرمایه گذاری در این راستا نداشته ایم، در حقیقت یک مدرسه عالی تربیت بدنی نیمه کاره ای که در تهران وجود داشت، درمدرسه یا دانشکده  دیگر ادغام شد، بنابراین درشرایط فعلی نه تنها فاقد دبیرستانهای ورزشی توسعه یافته هستیم ، بلکه دانشگاههای تربیت بدنی به معنای واقعی علمکرد درستی ندارند . این درحالی است که در مسابقات آسیایی بوسان بسیاری از رشته ها ی ورزشی دردانشگاهها ، مسابقات خود را برگزار می کردند، یعنی دانشگاههای این کشور به اندازه ای از فضای ورزشی بهینه برخوردارهستند که می توانند مسابقاتی در سطح بین المللی را برگزار کنند.

فائقی خاطر نشان کرد: من حتی به خاطر ندارم که ما بتوانیم در یک سالنی از دانشگاهای خود مسابقه ای را درحد کشوری برگزارکنیم، به همین منظور به نیروی انسانی بخش تربیت بدنی برای ایجاد خلاقیت های لازم توجه لازم نشده است و به مراتب ضعیف ترازگذشته عمل می کند، چرا که هیچ گاه توجه لازم به آن مبذول نشده و از طرفی انگیزه و جاذبه لازم برای جذب افراد مختلف فراهم نیامده است، بنابراین وجود ورزش به عنوان یک پدیده مدرن، حرفه ای نشدن برای آن یک محدودیت به شمار می رود که عامل آن را باید در توسعه نیافتگی ورزش کشورمان جستجو کرد.

وی با بیان اینکه ما در ورزش ایران با پتانسیل بسیارقوی نیروی ورزشکار روبرو هستیم، گفت: اگر تا کنون گرایش شغلی نسبت به ورزش کشورایجاد نشده، علت آن را باید در عدم توسعه یافتگی که منجر به حرفه ای نشدن شده است، جستجو کرد. در حقیقت همه کسانی که به ورزش گرایش پیدا کرده اند ، بیشتر به دلیل انگیزه های عاطفی، ملی، ماجرا جویانه و ... بوده است . از طرفی می توان گفت: ما با همین توسعه نیافتگی حداقل در دوازده رشته ورزشی در دنیا مطرح هستیم که این حکایت از پتانسیل نیروی انسانی قوی ما دارد . اگر مربیان تجربی ما فرهنگ نانوشته  خود را به فرهنگی مکتوب تبدیل کنند، یقیناً علمی بالاترازسطح فعلی ورزشی، حداقل درهشت رشته  ورزشی خواهیم داشت.

معاون سابق ورزشی سازمان تربیت بدنی توضیح داد: امروزه در کنار صدور بازیکنان رشته فوتبال، در رشته هایی مانند کاراته، تکواندو و ... که در کشور ما بسیار جوان هستند و تجربه ای 17- 18 ساله دارند ، مربیان آنها را به دیگر کشورها صادر می کنیم و رشته ای مانند کشتی نیزهمواره بعد آموزشی خود را در همه ابعاد حفظ کرده است . همه  این موارد پتانسیل های قوی در ورزش کشورمان به شمار می روند که باید بتوانیم به حفظ و رشد آن کمک کنیم . به همین منظور می توانیم با ایجاد پلی میان ورزش و اجتماع نیازهای اجتماع خود را مدنظر قرار دهیم و از طرفی به تربیت نسل آماده و خلاقی که بی تردید ورزش ما به آن نیاز دارد بپردازیم.

وی در رابطه با دیدگاه مسوولان جامعه نسبت به ورزش کشور تصریح کرد: متاسفانه یکی از دردهای اجتماع به توسعه نیافتگی دیدگاه مسوولان کشور به مقوله ی ورزش برمی گردد که قاعدتاً ما را با ورزشی توسعه نیافته مواجه ساخته است، شاید زجری که من در این چند ساله می کشیدم به این مسئله بر می گشت که هیچ مسوول اقتصادی، هیچ مسوول برنامه ریزی و یا هیچ مسوول مملکتی اهمیت پرداختن به ورزش را درک نمی کرد و  ورزش را به عنوان یک پدیده  اجتماعی، ضروری برای جامعه  توسعه یافته نمی پذیرفتند، در حقیقت، وضعیت به گونه ای بود که مقوله  ورزش خود را به دیگر مسایل تحمیل می کرد.

فائقی ادامه داد: شاید برنامه ریزان اقتصادی و حاکمیت نمی خواهند بپذیرند که چنین مقوله ای ( ورزش) هم در کشور وجود دارد . چرا که دیدگاه برنامه ریزی کشور هیچ گاه دیدگاه توسعه یافته ای برای ورزش نیست. بنابراین معضل فوق بزرگترین درد جامعه ورزش محسوب می شود که مسوولان در راستای این امرهیچ گاه نمی خواهند بپذیرند ورزش می تواند بالاترین اثر را در تولید ناخالص ملی داشته باشد، به طور مثال صادرات فوتبال، از صادرات غیر نفتی که رقمی بالغ بر 300 میلیارد دلار را در بر دارد، برای ما عواید بهتری خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه 300 میلیارد دلار حساب پس انداز، 4 درصد بهره ی سالیانه ( 12 میلیارد دلار) در بردارد، گفت: با انجام چنین روند بی تردید سود بیشتری از معامله ی خود می بردیم، در صورتی که هم اکنون صنعت ما برای 5-6 میلیارد دلار، محتاج است و تنها با نزدیک شدن به ارز نفتی می تواند به اداره ی خود بپردازد . از طرفی صادر کردن بازیکنان رشته ی فوتبال و مربیان رشته های دیگر به سایر کشورها، ارزش صادراتی به مراتب بهتری نسبت به صادرات زغفران خواهد داشت . ولی متاسفانه ورزش در تولید ناخالص ملی جایگاهی ندارد و تا هنگامی که دیدگاه برنامه ریزان و مسوولان درجه ی اول حکومت نسبت به ورزش توسعه یافته نشود، ما نمی توانیم به جایگاهی که از ورزش به معنای واقعی مد نظر است دست یابیم و حرفه ای عمل کنیم.

معاون ورزشی سابق سازمان تربیت بدنی در تشریح اینکه هیات دولت و رییس جمهوراز زمان حضور مدیریت جدید سازمان تربیت بدنی توجه ویژه ای را به بخش ورزشی داشته اند به خبرنگار ایسنا، گفت: ما در دوره گذشته حسرت چنین توجه هایی را داشتیم، هنگامی که « حسین رضا زاده» قهرمان مسابقات المپیک سیدنی شد ، ما ازهیات دولت برای این قهرمان درخواست نشان لیاقت کردیم، اما با آن موافقت نشد.

وی گفت: ما سه سال تمام برای جذب اعتباراتی که هم اکنون برای تمام پروژه های نا تمام اختصاص یافته است نالیدیم ولی هیچ گوش شنوایی برای شنیدن نبود، در حالی که همان اعتبارات در یک سال اخیر به سازمان تربیت بدنی تعلق گرفته است یا از سوی دیگر اعتبارات فدراسیون های ورزشی به بیش از صد درصد افزایش پیدا کرد. اما با توجه به شرایطی که در مدیریت جدید پیش آمد و بهایی که به ورزش داده شد، ما نتوانستیم آنگونه که باید پاسخ لازم را از ورزش دریافت کنیم.

فائقی با اشاره به ترمیم و بازسازی ورزشگاه آزادی تهران گفت: قرار داد تعمیرات و صندلی های این ورشگاه در زمان مهندس هاشمی طبا بسته شد، از سوی دیگر ما برای زمین چمن آزادی تهران همیشه برنامه هایی را مد نظر داشتیم و بارها نیز، تخصیص نیافتن اعتبارات و مشکلات موجود در فوتبال را که سد راه ما بود را اعلام کردیم، از طرفی مقدمات کار را برای وارد کردن چمن از خارج فراهم کردیم و با توجه به تحقیقات سازمان پژوهش های علمی صنعتی ، برای تولید چمن در کشور قراردادی را منعقد کردیم که هیچگاه عملی نشد.

وی ادامه داد: ما اساساً به این سمت حرکت می کردیم که این کار را انجام دهیم و می دانستیم با وقفه ای در کارمان مواجه خواهیم شد، به همین منظور همان روش سنتی خود را در پیش می گرفتیم، اما در شرایط فعلی ملاحظه می شود، بعد از آن بارندگی شدید، اعتبارات و ارز لازم از سوی سازمان تربیت بدنی تامین شد، در حالی که چنین اتفاقاتی در زمان ما به وقوع نمی پیوست.

مهندس فائقی با بیان اینکه در ایران همه انسانها کارهای خود را از صفر شروع می کنند، گفت: متاسفانه چنین روندی به دلیل نداشتن استراتژی مناسب و نوسانات تفکرات سیاسی است، بر این اساس من معتقدم هیچ مدیریت صاحب استراتژی و عاقلی تجربیات خود را به دور نمی ریزد، در شرایط فعلی نیز سازمان تربیت بدنی فعالیت های خود را ازنو شروع کرد، اما به واقع، چنین روندی به رئیس سازمان تربیت بدنی مربوط نمی شود، چرا که وقتی فردی در راس سازمان سختی به نام  ورزش قرار بگیرد ، باید به او احترام گذاشت ، من این انسان را ( مهندس مهر علیزاده) تحسین می کنم، چون او هر آنچه را که داشت در طبق اخلاص به میدان آورده است.

وی در پایان گفت: اما آمدن این مدیر در بخش ورزشی جای سوال دارد ، چرا که او می توانست با توجه به تجربه کاری اش در بخش های دیگری ثمر بخش تر باشد . به عبارت دیگر وی با سابقه صنعتی و مدیریتی ( استاندار) شاید یک وزیر کشور خوبی بود، اساساً این امر به اشتباهاتی که در خصوص تصمیم گیریها ، انجام می شود، بر می گردد. در این راستا می توان گفت:« سعید فائقی که روزی وارد عرصه  ورزش شد ،  سالها تجربه کسب کرد، هیچ کس به تجربه و اندوخته اش وقعی ننهاد»، من فکر می کنم در قسمت های دیگر نیز وضع بر همین منوال است . درحقیقت اشتباهاتی از این دست به تصمیم گیریهای  مسوولان بر می گردد ، چرا که مدیران در اجرای اقدامات خود تمام توان خود را به کار گرفته اند و بسیار خالصانه مشغول به فعالیتند.