سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
لبنان پس از استقلال و به عنوان کشوری نارس و با قانون اساسی ظالمانه پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر، این کشور دچار بحران شده است، بر اساس قانون اساسی تحمیلی این کشور رییس جمهور باید از مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان مسلمانان سنی و رییس مجلس از میان مسل
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بحران دخالت ها در لبنان


لبنان پس از استقلال و به عنوان کشوری نارس و با قانون اساسی ظالمانه پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر، این کشور دچار بحران شده است، بر اساس قانون اساسی تحمیلی این کشور رییس جمهور باید از مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان مسلمانان سنی و رییس مجلس از میان مسلمانان شیعه انتخاب شود که این مقوله با ترکیب جمعیتی این کشور چندان سازگاری ندارد و در حال حاضر سقوط دولت سعد حریری در حالی که خود ایشان در سفر سیاسی و دیدار با مقامات آمریکایی بود، بحران در این کشور و منطقه دو چندان کرد.


سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان

لبنان بار دیگر دچار بحرانی شده است که زمینه های دخالت های بیگانگان در این کشور را فراهم آورده است. این بار نیز باید گروههای لبنانی با بهره گیری از نیروی اتحاد و مقاومت این بحران را نیز پشت سر گذارند.

لبنان کشوری کوچک در غرب خاورمیانه و مشهور به عروس خاورمیانه سال هاست که از برخی دخالت ها در امور داخلی این کشور رنج می برد. این دخالت ها سبب ساز بسیاری از مشکلات در این کشور شده که بحران اخیر یعنی سقوط دولت لبنان و عدم وجود دولت در این کشور ناشی از این مقوله است.

لبنان پس از استقلال و به عنوان کشوری نارس و با قانون اساسی ظالمانه پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر، این کشور دچار بحران شده است و به نظر می رسد که این بحران ها را پایانی نیست.

بر اساس قانون اساسی تحمیلی این کشور رییس جمهور باید از مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان مسلمانان سنی و رییس مجلس از میان مسلمانان شیعه انتخاب شود که این مقوله با ترکیب جمعیتی این کشور چندان سازگاری ندارد. همین مساله باعث بروز بحران ها و تنش هایی در این کشور شده که از این میان می توان به جنگ داخلی در لبنان و زمینه سازی برای اشغال جنوب این کشور توسط رژیم صهیونیستی در سال های قبل از 2000 میلادی اشاره کرد. این عدم انسجام همواره زمینه های دخالت کشورهای متفاوتی در امور داخلی لبنان از جمله ایالات متحده آمریکا و فرانسه را فراهم کرده است. در این میان عربستان سعودی نیز به دلیل نزدیکی سنیان این کشور به آل سعود دخالت هایی را در امور این کشور داشته است. تنها نیروی مقاوم در این کشور حزب الله است که توسط شهید عباس موسوی پایه گذاری شد و توانسته در این زمینه گام های اساسی بردارد و نه تنها در لبنان بلکه در منطقه به عنوان نیروی ثقل شناخته شود. این قدرت تا به حدی بود که عملا جنگ 33 روزه برای مقابله و نابودی این گروه مقاوم آغاز شد و حتی رایس وزیرخارجه وقت آمریکا از آن به عنوان درد زایمان خاورمیانه بزرگ یا جدید نام برد. اما این خواب ها تعبیر نشد و گروه های مختلف لبنانی برای اتحاد دست به سوی حزب الله دراز کردند.

 عضو کابینه لبنان با استعفای خود زمینه های سقوط دولت سعد حریری را فراهم کردند. این سقوط بر اساس قاعده استعفای یک سوم بعلاوه یک وزرا صورت پذیرفته است

گروههای موسو به 14 مارس بعد از صف آرایی های متعدد در برابر حزب الله یا به اصطلاح 8 مارس نتوانستند به نتیجه ای برسند و نهایتا با همراهی حزب الله و اختصاص 11 کرسی در هیات وزیران لبنان تن به اتحاد با 8 مارس دادند. البته در این میان کفه نیروهای 8 مارس در پارلمان لبنان نیز سنگینی می کرد که سبب شد تا ولید جنبلاط نیز به این گروه بپیوندد.

علی رغم حمایت های گسترده کشورهای مختلف از تشکیل دولت در لبنان در چند ماه پیش، دخالت ها کماکان ادامه یافت و دولت سعد حریری زمینه ای برای دخالت های بیگانگان در این کشور شد؛ امری که هیچگاه مقبول نظر حزب الله واقع نشد.این مساله همواره مورد انتقاد این گروه مقاوم واقع شده و از قبال آن نیز هشدارهایی به دولت داده شد. اما با ادامه این روند دیگر مجالی برای دولت باقی نماند و 11 عضو کابینه لبنان با استعفای خود زمینه های سقوط دولت سعد حریری را فراهم کردند. این سقوط بر اساس قاعده استعفای یک سوم بعلاوه یک وزرا صورت پذیرفته است. این بار نیز لبنان در بحرانی فرو رفته که معلوم نیست پایان آن چه خواهد شد. برخی اخبار حکایت از این مساله دارد که فرانسه و آمریکا قصد دارند دو ناو جنگی به آبهای مدیترانه در نزدیکی سواحل لبنان اعزام کنند. این امر در زمان جنگ 33 روزه نیز اتفاق افتاد. این بار نیز این نگرانی ایجاد شده است که آمریکا باز هم می خواهد متحد دیرین خود اسراییل غاصب را برای جنگی جدید همراهی کند. اگرچه بسیاری از صاحب نظران  معتقدند که این رژیم مجددا حماقت خود را تکرار نمی کند، اما چون بقای این رژیم بر مبنای جنگ استوار است، احتمال چنین امری به طور کامل مردود نیست.

سعد حریری

از سویی دیگر رسانه های خبری غرب از هم اکنون این زمزمه را آغاز کرده اند که کناره گیری این وزرا به تحریک ایران بوده تا دولت را ساقط کند. این ادعا در شرایطی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری دولت سعد حریری نقشی اساسی ایفا کرد. این مساله در سفر اخیر حریری به تهران نیز به اثبات رسید. قدر مسلم حزب الله به دلیل مخالفت با سیاست های دولت لبنان که زمینه های دخالت بیگانگان در کشور را فراهم کرده است، از وزرای منتسب به خود خواسته که کناره گیری کنند اما به نظر می رسد غرب در صدد بهره برداری از این موضوع در برابر ایران است تا بتواند با این بهانه بازهم بر علیه ایران شانتاژهای سیاسی راه بیاندازد. اقتدار حزب الله لبنان امروزه بر همگان به اثبات رسیده و دیگر نمی توان افکار عمومی دنیا را با این فکر همراه کرد که حزب الله تنها و تنها به واسطه ایران دارای قدرت است. نقش تاثیر گذار حزب الله باعث شده که بتواند در بسیاری از تحولات موثر واقع شود. این مساله به گونه ای است که دبیر کل اتحادیه عرب با ابراز نگرانی از این روند خواستار همگرایی سریع گروه های لبنانی شده است.

سقوط دولت سعد حریری در شرایطی اتفاق می افتد که خود شخص نخست وزیر کماکان در فر انسه به سر می برد و سوال اینجاست که چرا این سفر همچنان ادامه دارد. آیا این مساله به نوعی ریشه در پرونده دادگاه ترور رفیق حریری دارد یا خیر؟ مسلما این پرونده ودر تمام امورات لبنان ریشه دوانده و باعث بروز چنین تنش هایی شده است اما دولت و ملت لبنان نباید اجازه دهند که این مقوله به عنوان ابزاری برای دخالت های بیگانگان شود. خواب هایی که بیگانگان برای تسلط بر منطقه  دیده اند بسیار فراتر از انتظار و تصور است و لذا نباید انتظار داشت که این بار نیز از این بحران عدم وجود دولت در لبنان بهره برداری نکنند.          

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین