سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دور اول مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا در حالی به پایان رسید كه بیش از هر چیزی سكوهای خالی ورزشگاه‌ها توی ذوق می‌زد.........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استادیوم خالی در انتظار جام جهانی

هواداران تیم ملی ایران

پانزدهمین دوره جام ملت‌های 2011 آسیا در حالی از 17 دی ماه به میزبانی دوحه آغاز شد كه چند هفته پیش از این رویداد آسیایی، قطر موفق شده بود در رقابت با كشورهای بزرگی مانند استرالیا، آمریكا، كره جنوبی و ژاپن میزبانی جام جهانی 2022 را از آن خود كند.

آنها با وعده‌های فراتر از حد تصوری در حالی میزبانی جام جهانی را از فیفا گرفتند كه قول برگزاری این رقابت‌ها را در دمای 27 درجه سانتی‌گراد و در گرمای طاقت‌فرسای بالای 50 درجه‌ای قطر دادند.

شاید قطری‌ها بتوانند با بهره‌گیری از امكانات پیشرفته و دستگاه‌های خنك‌كننده هوا، به منظور كاهش دمای ورزشگاه‌ها تا حد مطلوب فیفا، موفق عمل كنند، اما با سكوهای خالی استادیوم‌هایشان چه خواهند كرد؟موضوعی كه بیش از هر چیز دیگری در این رقابت‌ها چشم بینندگان تلویزیونی را آزار می‌داد.

در حالی‌كه اكثر ورزشگاه‌های میزبان جام ملت‌های آسیا كمتر از 30 هزار نفر ظرفیت دارند، اما حتی نیمی از همین صندلی‌های اندك هم در مسابقات دور اول پر نشد تا حداقل دلخوشی را برای مسئولان برگزار‌كننده داشته باشد.

* تماشاگران تمام مسابقات دور اول به اندازه یك داربی

بیشترین تعداد تماشاگر در دور اول به همان دیدار افتتاحیه قطر و ازبكستان برمی‌گردد كه حدود 37 هزار تماشاگر در ورزشگاه 50 هزار نفری خلیفه دوحه حضور پیدا كردند. شاید علت اصلی این موضوع هم برگزاری مراسم افتتاحیه و حضور بسیاری از میهمانان خارجی در این مراسم بوده است.

بعد از این دیدار بیشترین تعداد تماشاگر به بازی تیم‌های عربستان و سوریه با حدود 16 هزار نفر در ورزشگاه 25 هزار نفری احمدبن علی الریان مربوط می‌شود.

کره جنوبی - بحرین

سومین مسابقه پرتماشاگر هم دیدار تیم‌های استرالیا و هند با حدود 11 هزار نفر در ورزشگاه 16 هزار نفری جاسم بن‌حمد السد بود. دیدار شب گذشته ایران و عراق نیز چهارمین مسابقه پرتماشگر این رقابت‌ها با حدود 10 هزار نفر لقب گرفت.

مسابقه تیم‌های كره شمالی و امارات از گروه چهارم نیز با حدود 3 هزار نفر كم‌تماشاگرترین دیدار دور اول مرحله گروهی بود.

در مجموع از 8 دیدار دور نخست مرحله گروهی جام‌ ملت‌های آسیا 101 هزار و 899 نفر دیدن كردند كه با نفراتی كه برای تماشای داربی استقلال و پرسپولیس در یك بازی به ورزشگاه می‌آیند برابری می‌كرد.

تعداد و ظرفیت تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌ها به تفكیك بازی‌ها:

* قطر - ازبكستان (37143 نفر - ورزشگاه 50 هزار نفری خلیفه)

* كویت - چین (7423 نفر - ورزشگاه 25 هزار نفری بن جاسم الغرافه)

* ژاپن - اردن (8236 نفر - ورزشگاه 15 هزار نفری سهیم‌بن‌حمد دوحه)

* عربستان - سوریه (16562 نفر - ورزشگاه 25 هزار نفری احمدبن علی الریان)

* استرالیا - هند (11749 نفر - ورزشگاه 16 هزار نفری جاسم‌بن حمد السد)

* كره جنوبی - بحرین (6669 نفر - ورزشگاه 25 هزار نفری بن جاسم الغرافه)

* كره شمالی - امارات (3639 نفر - ورزشگاه 15 هزار نفری سهیم‌بن‌حمد دوحه)

* ایران - عراق (10478 نفر - ورزشگاه 25 هزار نفری احمدبن علی الریان)

البته با توجه به اینكه تیم ملی فوتبال قطر، میزبان مسابقات، در دیدار اول خود در حد انتظار ظاهر نشد و نتوانست طرفدارن فوتبال را در این كشور برای حضور در ورزشگاه‌ها ترغیب كند، باید انتظار داشت كه در مسابقات بعدی و حتی با حذف میزبان شاهد حضور كم‌رنگ‌تر تماشاگران در این مسابقات باشیم.

دیدار تیم ملی ایران و عراق

* تماشاگران هم لژیونر می‌شوند؟

به گزارش فارس شاید وعده علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی در همكاری با قطر به منظور برگزاری جام جهانی 2022 همین جا به كمك آنها بیاید. شاید با صادرات تماشاگران مشتاق فوتبال ایران بتوان این سكوهای خالی را به جنب و جوش واداشت و خون تازه‌ای از تحرك و نشاط را در داخل رگ‌های ورزشگاه‌های پیشرفته، اما بی‌روح قطر تزریق كرد.

البته كشورهای عربی به خصوص قطری‌ها ید طولایی در تغییر ملیت ورزشكاران سایر كشورها و مصادره این قهرمانان به نام خود دارند.

به عنوان مثال در تیم ملی قطر در جام ملت‌های آسیا 4 بازیكن خارجی حضور دارند كه با تغییر ملیت خود در تركیب اصلی بازی می‌كنند. فاویو سزار از برزیل، حسین یاسر از مصر، لاورنس قایه از غنا و سباستین كوئین تانا از اروگوئه بازیكنانی هستند كه از كشورهای دیگر در تیم ملی قطر لژیونر شده‌اند.

شاید این بار هم قطری‌ها برای پركردن سكوهای خالی ورزشگاه‌هایشان دست به دامن كشورهای پیشرفته اروپایی یا آفریقایی و یا حتی آسیایی از جمله ایران شوند.

باید دید كه آیا در جام جهانی این روند ادامه می‌یابد و تماشاگران هم لژیونر می‌شوند؟

بخش ورزشی

عصر ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین