تبیان، دستیار زندگی
زندگی در آپارتمان و تنوع در گل های مصنوعی و فانتزی ، توجیه خوبی است برای اینکه کاری به کار گل و گیاه نداشته بایم .اما هیچ گل مصنوعی به طراوت و زیبایی طبیعی آن نیست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طراوت و زیبایی کنارشما

زندگی در آپارتمان و تنوع در گل های مصنوعی و فانتزی ، توجیه خوبی است برای اینکه کاری به کار گل و گیاه نداشته باشیم .اما هیچ گل مصنوعی به طراوت و زیبایی طبیعی آن نیست و  هرچقدر هم که  آپارتمان محل سکونت ما کوچک باشد  باز هم می توانیم یک ذره از طبیعت را در کنار خود داشته باشیم.

شاید پیش از این تجربه ی شما  در باره ی نگهداری از گیاهان در خانه  ناموفق بوده باشد اما باید بدانید نگهداری از گیاهان  آداب خاصی دارد که اگر رعایت نکنید ، نتیجه ی کار چنان می شود که ترجیح می دهید یک گلدان مصنوعی خریداری کرده و کنار اطاق بگذارید بجای اینکه هر ماه یک گل طبیعی بخرید اما خراب شود.

آبیاری

آبیاری گلدانهای آپارتمانی

- گیاهان آپارتمانی معمولاً در تابستان دوبار و در زمستان یکبار در هفته نیاز به آب دارند.البته این یک قاعده ی کلی نیست و ممکن است گیاهی به آب بیشتر احتیاج داشته باشد اما معمولا چنین است.

- به گلدان وقتی آب دهید که خاک روی گلدان خشک شده باشد و مقدار آبی که هر بار به آن می دهید نباید زیاد باشد تا اضافی آن پایین بریزد. زیرا مواد غذایی موجود در خاک همراه آب اضافه ی از گلدان خارج می شود.

- برای آب دادن به گلها از آبپاش مخصوص که لوله درازی دارد استفاده کنید. علاوه بر این باید آبپاش دیگری هم که آب را به صورت پودر در می آورد به کار ببرید و به خصوص در تابستان که گلهای ظریف طاقت بی آبی را ندارند مرتباً اسپری کنید و رطوبت لازم را برای آنها فراهم آورید.

- روی گلها و گیاهانی که برگهای کرکدار دارند از اسپری استفاده نکنید زیرا روی آنها لکه ایجاد می شود.

- هیچ گاه در نور شدید و گرم آفتاب روی یک گل اسپری نکنید. زیرا ذرات آب عدسی های محدب کوچکی تشکیل می دهند که هر کدام نور و حرارت خورشید را در یک نقطه جمع می کنند و باعث سوختگی گلبرگها و گلها می شوند.

- با یک میله فلزی خاک گلدان را بررسی نمایید. اگر با فرو بردن میله به خاک چیزی به آن نچسبید خاک گلدان خشک است و باید آبیاری شود.

- هرگاه در روزهای گرم تابستان از آب دادن به گلدان غفلت نمودید و برگهای گلدان پلاسیده و ساقه هایش خم شده بودند، فوراً گلدان را در لگن ظرفشویی قرار داده و آنقدر آب داخل آن بریزید که تمام گلدان داخل آب غوطه ور شود و حبابهای هوا از آن خارج شود. وقتی آخرین حباب خارج شد گلدان را در سایه قرار دهید تا به تدریج حالت عادی خود را بازیابد.

- به دلیل وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است ظرف آب را 2 تا 3 ساعت در محیط خانه قرار داده و سپس برای آبیاری گلدان استفاده نمایید.

- اگر می خواهید به مسافرت بروید و نگران بی آب ماندن گلدان هایتان هستید کف تشت بزرگ پلاستیکی یا وان حمام حوله یا پارچه های پنبه ای پهن کرده و رویش آب بریزید تا آب پارچه ها را احاطه کند. سپس تمام گلدانها را روی آن بچینید و آب کافی بدهید. در غیاب شما آب به تدریج از سوراخ زیرگلدانها جذب ریشه خواهد شد.

- هر گاه تخم مرغ آبپز کردید آب آن را دور نریزید زیرا به دلیل دارا بودن املاح معدنی بهترین آب برای گلدانهای شما می باشد.

- اگر آبی که به گلدان می ریزید تقریباً همه آن به زیر گلدانی ریخته می شود و مانند این است که اصلاً خاکی در گلدان وجود ندارد علت آن فاصله گرفتن خاک گلدان از بدنه می باشد. برای رفع این عیب یک میله فلزی را دور گلدان فرور ببرید و خاک را جابجا کنید.

برای تقویت گیاهان آپارتمانی می‌توانید از كودهای شیمیایی استفاده كنید. بهترین نوع كود شیمیایی، كود كامل است كه به صورت جامد و مایع در بازار وجود دارد و برای همه گیاهان به كار می‌رود. شیوه مصرف این كودها روی آن درج شده و بهتر است گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یك‌بار با این كودهای شیمیایی تغذیه شوند.

کود گلها و گیاهان خانگی

- در هنگام خرید گیاهان آپارتمانی، از باغبان درباره نحوه آبیاری و کود دهی گیاه سوال نمایید.

- گیاهان علاوه بر آب احتیاج به غذا دارند. برای این منظور هر شش بار که به گلدان آب دادید یکبار باید به آن غذا بدهید .

- در حالت کلی چهار نوع کود برای گلها و گیاهان خانگی در بازار موجود است.

کود دهی به گلدان

1- نوع مایع: که به سادگی مخلوط با آب به گیاه داده می شود.

2- کودهایی به صورت پودر: قبل از آبیاری روی سطح گلدان می پاشیم و سپس گیاه را آبیاری می کنیم.

3- کود به صورت قرص: کمی در سطح گلدان خاک را جابجا می کنیم و قرص را در آن قرار می دهیم و رویش را با خاک می پوشانیم.

4- کودهای میله ای شکل: که به سادگی در خاک گلدان فرو می کنیم.

- بهترین زمان برای کود دادن به گیاهان ماه های فروردین و مهر است چون در این زمان رشد گیاه سریع تر انجام می شود.

- پوست تخم مرغ را کوبیده و به صورت گرد در بیاورید و با خاک گلدان مخلوط نموده به عنوان عالی ترین کود گیاهان آپارتمانی از آن استفاده نمایید.

- تجربه نشان داده است که اگر هر چند وقت یکبار برای هر گلدان یک عدد قرص LD در آب حل نموده و به گلدانها بدهید در رشد آنها تأثیر بسزایی دارد.

بخش خانواده ایرانی  تبیان - داودی

منبع : کتاب گنجینه ی خانه داری -سایت: دنیای اقتصاد

مقالات مرتبط :

بامبو میهمان پرطرفدار خانه ها

سرسبزی در خانه ی شما

طبیعت در چهاردیواری خانه

سبز بمانید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.