تبیان، دستیار زندگی
آلرژی ها چه چیز هستند؟ گرده های گل ها، گرد و غبارهای درون منزل، کرم های کوچکی که از مدفوع حیوانات شکل می گیرند، موی حیوانات، شیره برخی گیاهان، غذاها و ... همه و همه مواد بی ضرری هستند که در بیشتر مواقع عکس العمل های آلرژیک ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با حساسیت بیشتر آشنا شویم

آلرژی ها چه چیز هستند؟

گرده های گل ها، گرد و غبارهای درون منزل، کرم های کوچکی که از مدفوع حیوانات شکل می گیرند، موی حیوانات، شیره برخی گیاهان، غذاها و ... همه و همه مواد بی ضرری هستند که در بیشتر مواقع عکس العمل های آلرژیک را موجب می شوند.

حساسیت های ساده شامل تب یونجه، اگزما یا حساسیت های پوستی، آسم و حساسیت های غذایی می شوند. در برخی افراد این عکس العمل ها به صورت دانه های قرمز پوستی، خارش و تورم بروز می کند. تب یونجه یا آسم نیز ممکن است در برخی دیگر از افراد بروز کند و به این وسیله نشان دهد که آنها به آلرژی مبتلا شده اند.

آلرژی یا همان حساسیت ها نوعی اختلال در عکس العمل های سیستم ایمنی بدن هستند که در اکثر موارد بی ضرر بوده و بعد از مدتی درمان می شوند.

چه کسانی مبتلا می شوند؟

هر روزه بر تعداد افرادی که به آلرژی و یا همان حساسیت ها مبتلا می شوند افزوده می شود. این طور که تخمین زده شده است، از هر 4 نفری که در جهان زندگی می کنند یک نفر به نوعی آلرژی مبتلا می شود. در بریتانیا، بیش از 40 درصد مردم به نوعی از آلرژی مبتلا هستند که البته با مراقبت های ویژه پزشکان،در مدت بسیار کوتاهی درمان می شوند. آلرژی ممکن است در یک خانواده و بین اعضای خانواده شیوع پیدا کند.

اگر یک فرد به نوعی از آلرژی نظیر تب یونجه مبتلا است، ممکن است در معرض ابتلا به اگزما یا آسم نیز قرار بگیرد. بیشتر افراد در سنین کودکی به انواع مختلف آلرژی مبتلا می شوند. به هر حال باید توجه داشت که این بیماری مربوط به سن خاصی نمی شود و ممکن است در هر سنی بروز کند.

نشانه ها

در آلرژی های بسیار شدید و سخت، مثلاً زمانی که فرد مورد گزیدگی حشرات قرار می گیرد، صورت و گردن وی متورم می گردد، فشارخون وی کاهش می یابد و برای تنفس با مشکلات فراوانی مواجه می شود. این عارضه به گونه ای بروز می کند که ممکن است در هر فرد نشانه هایی متفاوت داشته باشد و به همین خاطر نمی توان از پیش نشانه ای واحد را برای آن در نظر گرفت.

روش های شناخت و درمان

زمانی که یک حساسیت آلرژیک بروز می کند، فرد باید خیلی سریع از ماده ای که باعث بروز حساسیت شده دوری کند

اگر هنوز به درستی معلوم نیست که چه عاملی باعث بروز آلرژی و نشانه های آن می شود، بیمار باید هرچه سریع تر تحت آزمایش های مخصوص آلرژی قرار بگیرد. این امر بهترین کاری است که فرد بیمار می تواند انجام دهد.

زمانی که فرد از عامل بروز حساسیت دوری می کند و نشانه های این عارضه همچنان باقی مانده اند، قرص های ضدحساسیت، کرم های مخصوص، اسپری های بینی و قطره های چشمی که در تمام داروخانه ها یافت می شوند به سادگی می توانند این عوارض را از بین ببرند. در این میان تزریق آدرنالین می تواند ظرف مدت زمانی کوتاه این عارضه را از میان بردارد. اگرچه این داروها برای درمان آلرژی بسیار کارآمد هستند، اما تمامی آنها باید تحت نظر پزشک متخصص تجویز شوند.

تشویش ها و نگرانی های طولانی مدت نیز می توانند به عنوان نشانه هایی از یک آلرژی محسوب شوند. مثلاً دردهای شکمی و ... که به دنبال این استرس ها به وجود می آیند از نشانه های جدی آلرژی به حساب می آیند که در صورت بی توجهی می توانند مشکلات قابل ملاحظه ای را به دنبال داشته باشند.

سید میثم لطفی

لینک ها :

آلرژی بینی

چه عواملی باعث آلرژی می شوند

آلرژى یا حساسیت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.