سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بحث نفتی داغ این روز ها مسائلی ایست که درباره تصمیم هند در واردات نفت از ایران مطرح شده است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هند، ایران، نفت

ایران و هند


بحث نفتی داغ این روز ها مسائلی است که درباره تصمیم هند درباره واردات نفت از ایران مطرح شده است. در مطلب قبلی مختصری در این باره توضیح دادیم. و در این مقاله سعی بر این است که آخرین تحولات بررسی شود.


در یكی دو هفته اخیر خبر دستورالعمل بانك مركزی هند در خصوص ممنوعیت مبادلات دلاری و یورویی با ایران شدیداً در رسانه‌های جهان به خصوص رسانه‌ های هندی خبرساز شد. اصلی‎ ترین دلیل حساسیت این مسئله كه از رویترز و وال استریت ژورنال گرفته تا رسانه‌ های اقتصادی و غیراقتصادی هندی به طور منظم و بی ‌وقفه تحولات آن را پوشش دادند به مبادلات 12 میلیارد دلاری نفتی ایران و هند در قالب اتحادیه پایاپای آسیایی بازمی گشت.

 

پس از تصمیم ناگهانی بانك مركزی هند مبنی بر متوقف شدن كلیه مبادلات نفتی شركتهای هندی با ایران در چارچوب مكانیسم اتحادیه پایاپای آسیایی مشكلات زیادی برای شركتهای هندی برای واردات نفت از ایران ایجاد شده است . از سال 1974 میلادی مبادلات نفتی ایران و هند در چارچوب این اتحادیه انجام شده است . مقامهای هند و ایران تلاش زیادی را برای حل این مشكل انجام داده اند ولی هنوز به راهكار جامع و نهایی دست پیدا نكرده اند .

 

كشورهای عضو این اتحادیه آسیایی توافق كرده‌اند مبادلات خود را به صورت كالا به كالا و پایاپای انجام دهند و در انتهای هردوره ماهانه كاری، باقی‎ مانده این مبادله را به صورت نقدی تسویه حساب كنند و طبعا به دلیل حجم بالای صادرات نفت ایران به هند و محاسبه باقی ‎مانده حساب بالای ناشی از این مبادله نفتی به دلار یا یورو، این تصمیم بانك مركزی هند اختلالات جدی در مبادلات هند و ایران در قالب این اتحادیه ایجاد می‌ كند. اختلالاتی كه دامنه آن از قطع صادرات نفت ایران به هند تا مشكلات جدی برای صنعت پالایشگاهی هند را در بر می ‌گیرد و طبعا تاثیرات جدی در اقتصاد ملی ایران و صنعت نفت كشور بر جای خواهد گذاشت.

 

تاثیر این تصمیم در اقتصاد هند نیز جدی است چنانكه رسانه‌ های هندی در این مدت كوتاه صدها خبر و تحلیل‌ متنوع را در خصوص تاثیر مخرب این اقدام بانك مركزی هند بر اقتصاد ملی این كشور منتشر كرده‌اند و از جوانب مختلف این مسئله را مورد مداقّه و ارزیابی قرار داده‌ و هیچ روزی را در دو هفته گذشته برای انتشار اخبار و تحلیل‌های خود از دست نداده‌اند

 این در حالی است كه چنین مسئله مهمی در داخل ایران با سكوت مطلق خبری مسئولان نفتی مواجه شده است به‎ گونه‌ای كه حتی بعضی از افراد مسئول در وزارت نفت كه توضیحاتی خنثی را به خبرنگاران در این خصوص ارائه كرده‌اند از بازتاب یافتن مصاحبه در رسانه‌ها ابراز ناخرسندی می ‌كنند.

 تصمیم بانك مركزی هند مبنی بر حذف دلار از مبادلات نفتی، اختلالات جدی در مبادلات هند و ایران در قالب اتحادیه آسیایی ایجاد می‌ كند. که در نهایت هر دو کشور از آن متضرر می شوند.

ایران و هند

رسانه های هندی روز پنج ‎شنبه گذشته اعلام كردند ایران با دریافت 12 میلیارد دلار پول نفت صادراتی به هند با روپیه موافقت كرده است ولی بانك مركزی هند هنوز موافقت خود را با این مسئله اعلام نكرده است . ایران تاكنون این خبر را تایید نكرده است. به عقیده كارشناسان با توجه به اینكه ایران كالای چندانی از هند وارد نمی كند نباید تمایلی برای دریافت روپیه هند در برابر فروش نفت خود داشته باشد.

 

 واقعیت آن است كه افكار عمومی و رسانه‌های ایران هم نمی ‌دانند ایران می‌تواند به دریافت بهای نفت خود به روپیه علاقه‌ مند باشد یا نه چرا كه مسئولان امور بین‌الملل شركت ملی نفت به هیچ وجه حاضر به سخن گفتن در این خصوص نیستند.

 

منابع آگاه پیش از این از موافقت هند با انتخاب درهم امارات برای پرداخت بهای نفت ایران خبر داده بودند اما واقعیت آن است كه درهم امارات نیز به علت محدودیتهای مالی شدید سیستم بانكی امارات در قبال تحریم های آمریكا و غرب راهكار دائمی برای حل این چالش نخواهد بود. در این مورد نیز رسانه‌های ایرانی چیزی نمی ‌دانند چون مسئولان یادشده بازهم حاضر به سخن گفتن در این خصوص نیستند. افكار عمومی ایران نمی‌دانند برای صادرات سالانه 21 میلیون تن نفت خام ایران به هند با ارزش 12 میلیارد دلار، درهم كافی در بازارهای مالی دنیا وجود دارد یا خیر.

 

تازه ترین خبر منتشر شده حاکی از آن است که یک هیئت هندی برای حل این مشکل قصد سفر به ایران را دارند. گوپالان معاون وزیر دارایی هند  در جمع خبرنگاران تصریح كرد هیاتی متشكل از مقامهای وزارت دارایی، بانك مركزی و بانك دولتی هند قرار است روز 14 ژانویه به تهران سفر كنند و راهكارهای حل مشكل در پرداخت پول نفت ایران را با مقامهای تهران بررسی نمایند . وی افزود ما گزینه های یورو، ین و درهم امارات را روی میز داریم و می توانیم بر اساس این ارزها پول نفت ایران را پرداخت كنیم .

 

پیش تر رسانه های غربی از مخالفت هند با پرداخت پول نفت ایران بر پایه یورو خبر داده بودند كه بدین وسیله معاون وزیر دارائی هند این گزارش ها را تكذیب كرده است. وی گفت هند در شرایط كنونی روپیه را به عنوان گزینه ای برای پرداخت پول نفت ایران در نظر ندارد.به اعتقاد كارشناسان فشارهای آمریكا و اروپا تاثیر زیادی بر تصمیم اخیر بانك مركزی هند داشته است . مبادلات ارزی دو كشور تا سال 2008 بر مبنای دلار انجام می شد ولی پس از اعمال تحریم های آمریكا این مبادلات با یورو انجام شده است


خبر های خبرگزاری فارس

فرآوری: حمیدی فر

بخش اقتصاد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین