سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بسیاری از محققان دریافته اند که کتاب های صوتی نسبت به انواع دیگر کتاب ها تاثیر گذارترند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محبوبیت کتاب‌های صوتی

محبوبیت کتاب‌های صوتی

کتاب های صوتی برای کسانی که توانایی خواندن ندارند یا برای آنها که دوست دارند با مدرن شدن دنیا و افزایش مشغله های زندگی، راحت تر زندگی کنند یا آنانی که به هر نحوی از خواندن کتاب های سنتی لذت نمی برند گزینه مناسبی محسوب می شود.

به گزارش ایبنا، کتاب های صوتی با وجود اینکه هنوز در نخستین مراحل شكل‌گیری و شناخته شدن در سطح عمومی اند، در برخی کشورها مانند هند از محبوبیت بسیاری برخوردار ند.

بسیاری از محققان دریافته اند که کتاب های صوتی نسبت به انواع دیگر کتاب ها تاثیر گذارترند، چرا که شنونده احساس می کند که بیشتر با کتاب ارتباط برقرار کرده و یادگیری و درك در این نوع کتاب ها بیشتر است.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت کتاب های صوتی این است که کتاب های کاغذی را تا زمانی که در جایی مستقر و ساکن نشده اید نمی توانید بخوانید، اما می توانید به یک کتاب صوتی، در حال دویدن هم گوش بسپارید. کتاب های صوتی شبیه یک همراه همیشگی اند كه برخی به آن لقب "دانشگاه سیار" را داده‌اند.

یکی از دلایل محبوبیت کتاب های صوتی این است که کتاب های کاغذی را تا زمانی که در جایی مستقر و ساکن نشده اید نمی توانید بخوانید، اما می توانید به یک کتاب صوتی، در حال دویدن هم گوش بسپارید

از دیگر عوامل محبوبیت کتاب های صوتی این است که این نوع کتاب ها می تواند برای افراد پیر که در اثر سالخوردگی دید و بینایی خود را از دست داده اند بسیار قابل استفاده و مفید باشد. در برخی از کشورها به افراد پیر توصیه می شود تا از این نوع کتاب ها استفاده کنند.

از دیگر موارد مثبت این کتاب ها استفاده از موزیک، نمایشنامه و راوی برای خواندن کتاب است. این امر باعث می شود تا گوش دادن به کتاب های صوتی جذاب تر از خواندن کتاب کاغذی باشد. این تجربه جدید در آینده بازار این کتاب ها را دچار تحول خواهد کرد.

برخی محققان به این نتیجه رسیده اند که با مدرن شدن دنیای امروز و  گسترش دانش و تکنولوژی، زندگی ها پر استرس و اضطراب خواهد شد و در این شرایط هیچ چیز لذتبخش تر از شنیدن یک کتاب زیبا با موسیقی دل انگیز نیست که در این اوضاع فشار حاکم بر شخص از سوی محیط کمتر می شود.

صدای راوی کتاب بسیار مهم است تا این کتاب را برای شنونده جذاب جلوه دهد. صدای کسل کننده و آرام می تواند نه تنها جذابیت کتاب بلکه کلا جذابیت کتاب های صوتی را هم از بین ببرد

اكنون فروش کتاب های صوتی بیشتر به صورت آنلاین است و کمتر خرده فروشان اقدام به فروش آنها می کنند. بازار فروش کتاب های صوتی روزبه روز در حال افزایش است، به طوریکه در کشوری مانند هند فروش کتاب های صوتی یک درصد از فروش کل بازار کتاب را به خود اختصاص داده و انتظار می رود که این فروش در سال های آینده بیشتر هم بشود.

صدای راوی کتاب بسیار مهم است تا این کتاب را برای شنونده جذاب جلوه دهد. صدای کسل کننده و آرام می تواند نه تنها جذابیت کتاب بلکه کلا جذابیت کتاب های صوتی را هم از بین ببرد.

اما در برخی از کشورها ناشران تمایلی به ارائه کتاب های صوتی ندارند، به این خاطر که قیمت کتاب های صوتی به خاطر استفاده از موزیک و راوی که  تقریبا بیشتر از نمونه های سنتی آن است. همچنین دراین کشورها انتشار کتاب مالیات ندارد، اما کتاب های صوتی مشمول قانون مالیاتند.


بخش کتاب‌خوانی تبیان - محمد بیگدلی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین