سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در طول داستان یكی از نوجوانان تبدیل به گرگ می‌شود و مجلد دوم كتاب احتمالا با فانتزی مربوط با گر‌گ‌های داستان پیش خواهد رفت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرگ‌ها گریه نمی‌کنند

انتشار آخرین رمان محمدرضا یوسفی برای نوجوانان

گرگ‌ها گریه نمی‌کنند

محمدرضا یوسفی نویسنده كودكان و نوجوانان كه به‌تازگی آخرین رمانش به نام «گرگ‌ها گریه نمی‌كنند» برای نوجوانان منتشر شده، می‌گوید: شخصیت‌های رمان رهایم نمی‌كنند و احتمالاً جلد دوم رمان را به‌زودی می‌نویسم.

یوسفی در گفت‌وگو با ایبنا، گفت: نوشتن برایم حركتی جوششی است و این شخصیت‌ها و دغدغه‌های ذهنی‌ اند كه انگیزه نوشتن را در من ایجاد می‌كنند.

گرگ‌ها گریه نمی‌كنند داستان چند نوجوان است كه در سفری به روستا، در میان برف گرفتار می‌شوند و جدالی میان آن‌ها با گرگ‌ها  ایجاد می‌شود.

این نویسنده درباره شكل‌گیری رمان «گرگ‌ها گریه نمی‌كنند» گفت: در فصل زمستان همراه دوستانم سفری به اطراف طالقان داشتیم؛ زمستان بود و مثل خود قصه در یک شب سرد میان برف گیر افتادیم و مجبور شدیم ماشین را بگذاریم و پیاده سیر مسیر کنیم و این آغاز ماجرا بود.

در طول داستان یكی از نوجوانان تبدیل به گرگ می‌شود و مجلد دوم كتاب احتمالا با فانتزی مربوط با گر‌گ‌های داستان پیش خواهد رفت

چند ساعت بعد وارد روستایی شدیم که بسیار زیبا و تمیز بود اما کاملا متروک. در آن روستا یک چوپان و یک پیرزن و پیرمرد زندگی می کردند. آنها می‌گفتند: پسران و دختران‌مان ما و روستا را ترك کردند و به شهر رفتند. شاید همین دیالوگ بود که بستر نگارش این قصه شد.

وی اضافه می‌كند: در طول داستان یكی از نوجوانان تبدیل به گرگ می‌شود و مجلد دوم كتاب احتمالا با فانتزی مربوط با گر‌گ‌های داستان پیش خواهد رفت.

این نویسنده كودكان و نوجوانان كه تاكنون بیش از 150 كتاب برای بچه‌ها نوشته افزود: این موضوع را كه پركار بودن ممكن است به كیفیت آثار ضربه بزند می‌پذیریم اما همیشه بیشترین تلاش را كرده‌ام كه این اتفاق نیفتد. من روز و شب می‌نویسم و بیشترین وقتم برای نوشتن صرف می‌شود اما همواره تلاشم بر بهبود كیفی آثار بوده است.

شاید تنها نویسنده حوزه كودك و نوجوان هستم كه شغل اصلی‌ام نویسندگی است و كار دیگری ندارم؛ از طرفی سعی می‌كنم زمان زیادی را با بچه‌ها سپری كنم

وی گفت: شاید تنها نویسنده حوزه كودك و نوجوان هستم كه شغل اصلی‌ام نویسندگی است و كار دیگری ندارم؛ از طرفی سعی می‌كنم زمان زیادی را با بچه‌ها سپری كنم.

یوسفی درباره استقبال نوجوانان از آخرین كتابش نیز گفت: زمان زیادی از انتشار كتاب نمی‌گذرد اما به‌نظرم پخش كتاب بسیار خوب بوده و تعداد زیادی از نوجوانان از انتشار این كتاب آگاهند اما پیش از انتشار وقتی برخی از همكارانم كتاب را می‌خواندند، نظر مثبتی روی آن داشتند.

وی افزود: با وجود اینكه این کتاب به نوعی به حس‌های درونی من بازمی‌گردد، اما همواره دیگران و موقعیت‌های مردم ذهن مرا متأثر می‌كند و ترجیح می‌دهم از آن‌ها بنویسم تا از خودم.

فكر می كنم برای كودكان نوشتن البته آن‌ گونه كه بر ذهن‌شان اثر بگذارد خیلی دشوار است، حتی دشوارتر از نوشتن رمان برای بزرگسالان

وی اظهار داشت: فكر می كنم برای كودكان نوشتن البته آن‌ گونه كه بر ذهن‌شان اثر بگذارد خیلی دشوار است، حتی دشوارتر از نوشتن رمان برای بزرگسالان.

محمدرضا یوسفی متولد 1332 در شهر همدان است و تاكنون بیش از 20 جایزه داخلی و خارجی ادبیات كودك و نوجوان را به خود اختصاص داده كه جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۹ برای كتاب «افسانه بلیناس جادوگر» و لوح افتخار IBBY در سال‌های 1996 و 1998 از جمله آنهاست.


بخش کتاب‌خوانی تبیان - محمد بیگدلی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین