سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
توکلی‌بینا با بیان گوشه ای از خاطرات خود، زوایای تاریکی از رخدادهای انقلاب اسلامی را روشن کرده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدار در نوفل‌لوشاتو

خاطرات ابوالفضل توکلی‌بینا

دیدار در نوفل‌لوشاتو

«دیدار در نوفل لوشاتو» نام کتابی است که فرامرز شعاع حسینی در آن به جمع آوری خاطرات سیاسی- اجتماعی ابوالفضل توکلی بینا پرداخته است.

به گزارش ایبنا، دیدار در نوفل لوشاتو گوشه ای از خاطرات جذاب و خواندنی آقای ابوالفضل توکلی بینا است که سال های متمادی در راه مبارزه با رژیم پهلوی گام زده و همراه و یاور امام خمینی بوده است.

او در این مجموعه با بیان خاطراتی از سختی های دوره کودکی، نوجوانی و جوانی خود، به شرح چگونگی ورودش به نهضت امام و نیز پیوند خوردنش به جریان مبارزه علیه رژیم پهلوی و همگامی اش با موتلفه پرداخته و سپس ناگفته هایی از آنچه در مسیر مبارزه و در جوار رهبری امام خمینی شاهد بوده، به زبان آورده است.

توکلی بینا در سال های پس از انقلاب مسئولیت های متعددی را عهده دار شده است. وی با بیان گوشه ای از خاطرات خود، زوایای تاریکی از رخدادهای انقلاب اسلامی را روشن کرده است.

 دیدار در نوفل لوشاتو گوشه ای از خاطرات جذاب و خواندنی آقای ابوالفضل توکلی بینا است که سال های متمادی در راه مبارزه با رژیم پهلوی گام زده و همراه و یاور امام خمینی بوده است

در متن خاطرات کتاب، نقل قول هایی از امام خمینی به نقل از راوی دیده می شود که مواردی از آن به صحیفه امام تطبیق داده شده و مابقی، ناشنیده هایی است که میان امام و او گذشته و یا از زبان یاران و نزدیکان امام، مستقیم و یا با واسطه به آقای توکلی بینا رسیده است.

این کتاب مشتمل بر یازده فصل و با عناوین :

"پیوند با نهضت امام"، "شکل گیری هیئت های موتلفه اسلامی"، "دستگیری حضرت امام و اقدام به موقع موتلفه"، "کاپیتولاسیون و تبعید امام"، "آزادی از زندان"، "از شهرک سالاریه تا مدرسه رفاه"، "دیدار با امام خمینی در نوفل لوشاتو"، "بازگشت از فرانسه و سازماندهی کمیته استقبال"، "پیروزی انقلاب اسلامی"، "روزهای آغازین پیروزی" و "بازگشت امام به قم"، تدوین گردیده است. چ

در پایان کتاب نیز در فصلی با عنوان دست نوشته هایی پیرامون امام و انقلاب به برخی از نوشته های حضرت امام در موضوعات گوناگون از جمله منزلت و جایگاه مردم در اندیشه امام خمینی، راه های مردمی شدن، استراتژی امام در مواجهه با نقشه آمریکا، جاذبه رهبری و باور داشتن هدف، استناد داده شده است.

در متن خاطرات کتاب، نقل قول هایی از امام خمینی به نقل از راوی دیده می شود که مواردی از آن به صحیفه امام تطبیق داده شده و مابقی، ناشنیده هایی است که میان امام و او گذشته و یا از زبان یاران و نزدیکان امام، مستقیم و یا با واسطه به آقای توکلی بینا رسیده است

بخش پایانی کتاب نیز شامل نمایه ها و اسناد است. قسمتی از این اسناد مربوط به عکس هایی از فعالیت های حضرت امام، ابوالفضل توکلی بینا و شخصیت های موثر در انقلاب اسلامی است. بخشی دیگر از این اسناد را هم گزارش های ساواک و نامه هایی که بین سازمان های دولتی رژیم پهلوی رد و بدل شده اند، تشکیل داده است.

در فصلی از این کتاب که به خاطرات توکلی بینا در زمان حضور امام در نوفل لوشاتو اختصاص دارد، می خوانیم: «پنج نفر زن از کلیساهای جنوب فرانسه به نمایندگی فرستاده بودند برای خوشامدگویی و دیدار با حضرت امام که به ملاقات آمدند. قبل از اینکه اینها با امام ملاقات کنند حضرت امام دستور داده بودند برای آنها هدیه بگیرند، گل بگیرند. ایشان خیلی خوش ذوق بودند. وقتی برای ملاقات وارد شدند یکی از خانم ها که رئیس آن جمع بود جمله اش را اینگونه آغاز کرد:«ای امام، ای کسی که آمده ای تا حاکمیت خدا را در زمین برقرار کنی»، این جمله آن زن مسیحی بود، او وقتی این جملات را می گفت برادران در جلسه اشک شوق ریختند. این ملاقات خیلی اثرگذار بود.»

کتاب «دیدار در نوفل لوشاتو، خاطرات سیاسی- اجتماعی ابوالفضل توکلی بینا» در 543 صفخه و با شمارگان 2000 نسخه و به قیمت 7900 تومان به طبع رسیده است.


بخش کتاب‌خوانی تبیان - محمد بیگدلی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین